Події

Засновник альтернативної школи Main School Ігор Закалов: Не потрібно намагатись з яблуні виростити персик

Альтернативна школа – це особлива форма навчання. Все більше батьків стають прихильниками інноваційної освіти для своїх дітей. Але питань багато. Ми вже розповіли про особливості навчального процесу в IT-школі. І сьогодні ми говоримо із засновником альтернативної школи Main School та двічі батьком Ігорем Закаловим.

альтернативна школа

Як і коли у Вас виникла ідея створення альтернативної школи?

Я займаюся професійною сучасною освітою з 2002 року. Тоді я відкрив перший навчальний центр, який готував професіоналів для ІТ – ринку для країн СНД та багатьох інших країн світу. Потім у 2015 я створив Main Academy, яка зараз готує найкращих розробників програмного забезпечення в усіх містах України, які після закінчення наших програм працевлаштовуються у провідні міжнародні компанії. Також в 2016 ми відкрили Main IT School, як додаткові ІТ-курси для дітей. А от коли ми з дружиною почали шукати школу для нашого 6-річного Матвія, почали знайомитись з державними та приватними школами Києва та його передмість — з керівництвом, вчителями, програмами, підходами, — тоді ми зрозуміли, що з початковою та середньою освітою у нас в країні виникла величезна проблема. І ми вирішили створити власну школу, яка б якісно відрізнялась від інших, в якій могли б навчатись і наші діти і всі ті, хто бажає відкрити та розвинути в своїх дітках усе найкраще, допомогти їм стати талановитими особистостями.

На жаль, в державних навчальних закладах іде розвал системи освіти, це вже визнають усі – діти, батьки, роботодавці. Причому робиться це навмисно і цілеспрямовано, щоб вчитись було складно, щоб навчальний процес не приносив радості і знань, і, щоб якісна освіта була доступна не для всіх. Одні ЗНО і ДПА чого вартують! Тому на державну систему можна не сподіватись. А в багатьох приватних школах, по суті, те саме, оскільки і програми і вчителі ті самі, але вже тільки за великі гроші. Я не хочу, щоб світогляд та навички моїх дітей формувались в таких закладах і багато хто не хоче. Тому ми і вирішили створити альтернативу усій системі сучасної середньої освіти, що і означають в назві слова «альтернативна школа» — Main Alternative School.

альтернативна школа

Зараз відкривається дуже багато приватних шкіл. Чи не боїтеся ви конкуренції?

Відкривається і буде відкриватись ще більше. Зараз розпочалася нова ера, ера  освіти – всі почали активно навчатися, розвиватися та поглинати інформацію. Проблема тільки в тому, що серед цього “океану” інформації дуже складно знайти те, що є дійсно цінним та відповідає твоїй місії та цінностям. А от з формуванням цінностей у нас також велика біда – як в сім’ях, так і в освітніх закладах. Я вже не кажу про те, що в багатьох школах відсутні професійні підходи до освітнього процесу – методології, програми, вчителі, — і не важливо дорогі це школи, чи не дуже. Освіта, на жаль, перетворюється на банальну комерцію, а вона має формувати цілісну особистість.

Ми не боїмося конкуренції, адже попит зараз в десятки разів перевищує пропозицію і ця ситуація буде тривати ще досить довго, а ми якраз позиціонуємо себе як школу з високими стандартами освіти, але за доступні кошти. Потрапити до нас в школу може, по суті, дитина з кожної сім’ї. І якщо раніше стандарти якості регулювалися на державному рівні, то тепер тільки конкуренти можуть примусити піднімати освітні стандарти та впроваджувати нові системи навчання.

альтернативна школа

Родина підтримала Вашу ідею відкрити альтернативну школу?

Родина не тільки підтримала, а й стала каталізатором для мене. Я зрозумів, скільки в мене енергії, як і куди її треба спрямувати. Це не тільки про Школу, а й про усі мої освітні проекти. Тим більше, що моя дружина Наталя є співзасновницею Main School, та відповідає за розвиток школи, а син Матвій, як яскравий представник фокус-групи, постійно розповідає нам, як потрібно розвиватись, що покращувати. В 7 років його поради вже більш цінні, ніж поради дорослої людини:)

альтернативна школа

Що перш за все потрібно, щоб відкрити власну школу?

Досвід і мрія. Без досвіду в навчальному бізнесі не може бути створено цінності, яка буде працювати на цей бізнес довго і стабільно, а без мрії не буде мотиватора та душі в школі, а без цього неможливо в роботі з дітьми.

Можна “напускати пил в очі”, «розводити» людей на всі ці маркетингові штучки, красиві меблі і обладнання і т.п., як роблять деякі, але ви ж не за цим ідете до школи, правда? А дуже швидко ця гра викривається. До нас приходять багато дітей які змінили вже по 7 і більше шкіл і потім кажуть: «Ну, нарешті ми знайшли те, що шукали! Нарешті дитина ходить з радістю до школи, а не зі сльозами».

Звичайно потрібні кошти, як це не банально. А найголовніше – професійна, цілеспрямована команда однодумців. І з цим нам дуже пощастило:).

З якими труднощами Ви стикнулися? І як їх долали?

Ми почали з 3 дітей:). Важко було все – шукати відповідних вчителів, бо для того щоб знайти такого, який відповідає нашій місії та цінностям часто доводиться переглянути 20-30 кандидатів і їх досвід тут не має ніякого значення. Тепер в нас розроблена власна методика викладання (саме власна, а не «запозичена» в інших), власна система підготовки вчителів, власні програми. З нуля створювались усі програми, навчальні плани, писались уроки, складались тести. Розроблена унікальна онлайн-система підтримки навчання.

Тяжко також знайти підходящі приміщення, які б максимально відповідали шкільним стандартам, і ми досі в процесі пошуку приміщень для нових локацій Main School. В цьому році в школі у нас буде навчатись вже біля 100 дітей, а на наступний ми плануємо вирости як мінімум вдвічі.

альтернативна школа

Які головні принципи Main School?

У нашій школі розроблені спеціальні принципи освітньої моделі. Вони базуються на правах дитини, на її рівності, недопущенні дискримінації, інтереси дитини є першочерговими, вона має право на висловлення своєї думки і поглядів.

І для нас це не лише формальний документ, який лишається на папері, а для нас це ПРИНЦИПИ, які ми “сповідуємо” щодня. Адже головна ідея нашої школи – це комплексний гармонійний розвиток учнів. А цей розвиток, в свою чергу, забезпечується через дотримання основних принципів Main School.

Так, першочерговими є благополуччя і безпека учня: фізична, психологічна і соціальна. Важливою є підтримка: як емоційна, так і підтримка інтересу до навчальної діяльності. Не останнє місце займає співробітництво, яке зав’язане на тісній співпраці вчителів, учнів, батьків, колективу Main School і Main Academy: проведення спільних проектів та дослідницько-експериментальної діяльності. Розвиток як принцип передбачає не лише проходження державних стандартів загальноосвітньої програми, а й величезну кількість сучасних уроків і секцій, які забезпечують гармонійний всебічний розвиток дитини без меж і шаблонів. Принцип доступності передбачає доступ до системи LMS з усіма необхідними матеріалами і додатковою базою для навчання. Та багато інших принципів.

альтернативна школа

На яких цінностях базується ваша альтернативна школа?

Якщо ж говорити про бачення і цінності, то вони є нашою “шкільною Біблією”, адже в них відображена вся суть навчального процесу в нашій школі, і учня в ньому. Так, наприклад, ми виявляємо здібності і таланти дитини, які обов’язково є у кожного і допомагаємо йому реалізувати свій потенціал, створюючи для цього необхідні умови. Учні можуть розкритись в одній або декількох областях: академічне навчання, лідерство, технології, мистецтво, ігри, спорт. Ми в Main School розвиваємо сильні сторони і таланти дитини. Неодноразово переконувались, що слабких сторін у дітей не буває, є нецікаві теми. Наші вчителі застосовують різні стратегії аби зацікавити учнів, породити в них внутрішню мотивацію до навчання. Ось деякі з них: гейміфікація, де застосовують ігрові техніки; практично-орієнтований процес навчання, щоб учні усвідомлювали зв’язок навчання з реальністю, розуміли як це може використовуватись у реальному житті; інтерактивний процес навчання – особливо подобається дітям, адже вони співпрацюють з учителем і між собою як команда; меню вибору допомагає учням самим обирати контент навчання, що мотивує до вивчення та піднімає значимість учня як особистості; на кожному уроці використовуємо сучасні технології, замінюючи застарілі засоби навчання.

Ми задовольняємо конкретні навчальні потреби кожної дитини, де академічний і особистий успіх оцінюється однаково. Існує індивідуальний план розвитку кожної дитини, де відстежується динаміка росту кожного учня. Також ми змінюємо підхід до викладання шкільних предметів, розвиваємо цілісне сприйняття світу, практикуємо комплексне вивчення за глобальними напрямками. У Main School відсутня шкільна форма і домашні завдання, але ми відповідаємо Держстандарту шкільної освіти. Щоб досягти цього ми даємо базу і поверх неї комплекс сучасних уроків і знань, які 100% знадобляться дитині у дорослому житті. Сучасні технології та ITнаправлення допомагають осягнути найсучасніші професії вже у школі. А головне, ми зробили навчальний процес позитивним явищем в житті дитини, щоб до школи учень йшов із задоволенням, щоб пізнавати світ йому хотілось все більше і більше!

В Main School діє також благодійний проект школа «Розумне майбутнє». Розкажіть про нього, будь ласка.

Мало хто замислюється над тим, що в Україні близько 200 000 дітей з інвалідністю та біля 100 000 дітей сиріт. Вже не кажучи про дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Більша частина з таких діточок не зможе отримати сучасну освіту та здобути професію, адже зараз професійні курси та освіта коштують чимало. Через це два роки тому ми прийняли рішення створити благодійну школу «Розумне Майбутнє», в рамках якої ми надаємо можливість навчатись таким дітям за нашими програмами в Main IT School і не тільки. За два роки нашими силами та з допомогою наших партнерів та меценатів, таких як DeNovo, Chudovo, Svitla Sistems, MacPaw, Innovecs, Luxsoft, Ukraine Charity ми вивчили вже більше 500 дітей і продовжуємо навчання.

В благодійній школі декілька напрямків навчання в залежності від віку та інтересів дитини: це і ІТ-школа, і спеціалізовані курси (основи програмування, Front-End, Java, Python), і навіть IT-English. Ці програми допоможуть діткам опанувати для себе майбутню професію та визначитись у цьому житті. В багатьох з цих діток дуже складна доля і наша команда дуже рада, що може допомогати їм.

альтернативна школа

Який вінвипускник Main School?

Наш випускник – це, в першу чергу, особистість, самодостатня особистість, з високим рівнем емоційного інтелекту, з вираженими лідерськими якостями, з вмінням здобувати інформацію та засоби, зі здатністю критично мислити, з широким кругозором, з чітким розумінням свого місця у світі, з величезною базою сучасних знань, зі звичкою до здорового образу життя, з відчуттям щастя і самодостатності всередині. Так ми бачимо, так ми формуємо і щодня працюємо усією величезною командою педагогів (наразі 32 в штаті) та менеджерів задля досягнення найвищих результатів, задля щасливих посмішок дітей та їх батьків.

Ви — батько школяра. Що б Ви порадили батькам майбутніх першокласників?

Моя позиция – не потрібно намагатись з яблуні виростити персик, чи сливу, і не потрібно намагатися втілити через дитину свої нереалізовані мрії та компенсувати свої вади. Все що необхідно – це створити навколо неї таке середовище, яке допоможе максимально розкрити її, зрозуміти свою місію, те для чого вона прийшла сюди, на цю планету, та розвинути всі свої найкращі якості. Тоді така людина приречена на успіх та щастя в банальному розумінні багатьох людей.

Ця порада, можливо, буде стосуватися не тільки батьків першокласників, а й усіх батьків взагалі. А головне, у першому класі не відбити бажання у дітей вчитися – домашніми завданнями, уроками, примушенням, скандалами. Тому що ще в першому класі закладається відношення до навчання в цілому, формується нова соціальна роль дитини з більшою ступінню свободи та відповідальності, а також, що напевне є найважливішим, видозмінюються відносини з батьками, часто в гіршу сторону.

Тому, я вважаю, що головне — це розкрити дитину і показати, що процес пізнання світу, знайомство з новою інформацією, процес аналізу та синтезу – все це має якийсь зміст та кінцеву мету, а також може приносити велике задоволення. Якраз такий підхід покладений в основі нашої Main School.

альтернативна школа

Розкажіть про ваші плани на майбутнє

Основна мета школи – надати якісну сучасну освіту якомога більшій кількості населення. Тому ми хочемо, щоб школа стала загальнодоступною, для цього ми будемо розміщувати її у всіх районах міста Києва та інших містах України, відкриваючи як власні філії, так і пропонуючи франшизу. Для цього в нас створені та прописані усі робочі процеси, розроблені усі навчальні матеріали та програми курсів на онлайн порталі, працює система підтримки учнів та вчителів.

З нашою допомогою усі, хто бажає приєднатися до такої великої справи, як формування нового формату сучасної освіти з використанням новітніх технологій —  можуть відкрити Main School дуже легко і швидко!