Події

Стоп, астма: чотири головних кроки для контролю астми

Уже понад 20 років щорічно в перший вівторок травня в багатьох країнах, серед яких і Україна, проводиться Всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою, мета якого – привернути увагу громадськості до цього серйозного захворювання і підвищити обізнаність про астму серед пацієнтів, їхніх рідних та медичної спільноти. Ініціатори заходу – Глобальна ініціатива з астми (Global Initiative for Asthma, GINA) та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).

Стоп, астма

Щороку організатори акції присвячують активності певній темі. Головний меседж Всесвітнього дня боротьби з бронхіальною астмою у 2019 році – STOP for asthma («Зупинити астму»). План дій відображено у слові STOP, де S означає Symptom evaluation (оцінка симптомів), T – Test response (підтвердження тестами), О – Observe and assess (спостереження і контроль), Р – Proceed to adjust treatment (підбір оптимального лікування).

За даними ВООЗ, у даний час бронхіальна астма (БА) діагностована приблизно у 235 мільйонів людей у ​​світі. Хвороба вражає людей будь-якого віку, при цьому є найпоширенішим хронічним захворюванням серед дітей: симптоми астми спостерігаються у 14% дитячого населення світу[1]. БА фіксується в усіх країнах незалежно від рівня розвитку, проте 80% випадків смерті від БА реєструються у країнах з низьким і середнім рівнем доходів, де відзначається недостатній рівень діагностики та лікування астми[2]. 2015 року БА стала причиною близько 383 тисяч смертей у світі[3], і якщо найближчим часом не будуть вжиті заходи, до 2025 року кількість летальних випадків зросте майже на 20%[4].

За даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України, 2017 року в нашій країні зареєстровано понад 212 тисяч хворих на бронхіальну астму, з яких понад 37 тисяч – діти у віці до 18 років[5]. Однак, за оцінкою фахівців, дані офіційної статистики суттєво занижені і не відображають реальної картини.

При тяжкому перебігу і без адекватного лікування бронхіальна астма помітно знижує якість життя хворих, є частою причиною інвалідизації. Тоді як при адекватному контролі захворювання люди, які страждають на астму, можуть вести повноцінне життя і навіть брати участь у спортивних змаганнях. Ось чому головним завданням світової спільноти в боротьбі з БА і її впливом на якість і тривалість життя пацієнтів є дієвий контроль захворювання.

Сьогодні українцям, у яких діагностовано астму, доступні ефективні протиастматичні препарати, у тому числі препарати виробництва компанії GSK – лідера фармацевтичної індустрії в респіраторному напрямку, який надає приблизно третину препаратів, що використовуються пацієнтами з БА і хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) у всьому світі[6]. Понад 50% препаратів, які застосовуються в Україні для лікування пацієнтів з астмою і ХОЗЛ, вироблені компанією GSK[7]. При цьому протиастматичні лікарські засоби компанії включені в систему реімбурсації в рамках національної державної програми «Доступні ліки»[8].

2004 року GSK запустила довгострокову соціальну програму «Оранж Кард», у рамках якої пацієнтам із БА надається персональна знижка на препарат GSK згідно з призначенням лікаря. Програма реалізується у всіх регіонах України, до проекту приєдналися 2700 аптек країни, видано 172 тисячі карток «Оранж Кард».

Важливим елементом ефективного контролю астми є також підвищення рівня підготовки лікарів. 2018 року в пульмонологів і лікарів загальної практики в багатьох країнах світу, у тому числі в Україні, з’явилася можливість безкоштовно отримувати нові знання і підвищувати кваліфікацію у сфері діагностики, ведення і терапії респіраторних захворювань – завдяки запуску унікальної віртуальної наукової платформи RespiratoryWorld, міжнародного інформаційно-освітнього ресурсу, створеному GSK.

На допомогу пацієнтам, які страждають на БА, і медичним працівникам компанією GSK був також розроблений «Астма контрол-тест» – клінічно підтверджений інструмент для оцінки контролю астми. Простий тест із п’яти питань, відповіді на які займуть близько 30 секунд, можна пройти онлайн на сайті [9].

[1] Global Asthma Report 2014

[2] ВОЗ. Хронические респираторные заболевания

[3] ВОЗ. Астма. Основные факты

[4] ВОЗ. 10 фактов об астме

[5] Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України. Довідник «Показники здоров’я населення» за 2017 рік. 

[6] Rapier World Dec-2014 Mode l. (станом на 1.04.2019)

[7] Станом на 2018 рік за даними аналітичної програми PharmXplorer d hbyre R03, A, D, C, DC

[8] Министерство здравоохранения Украины. Доступные лекарства

[9] Asthma Control Test is a trademark of QualityMetric Incorporated. © 2018 GSK group of companies. All rights reserved.