Події

Чому поширюється негативна інформація про вакцинацію

Чому по телебаченню і в Інтернеті поширюється стільки негативної інформації про вакцинацію? І саме на її основі деякі батьки роблять свій вибір та втрачають можливість захистити власну дитину.

щеплення

За останні кілька років на телебаченні, по радіо і в Інтернеті в Україні з’явилося чимало негативної інформації про імунізацію. Ця інформація серйозно применшує користь вакцинації і сильно перебільшує її можливі ризики. Наприклад, якщо дитина чи підліток померли незабаром після вакцинації, то деякі люди кажуть, що саме вакцинація викликала цю смерть. Насправді ж, після ретельного розслідування цих випадків, фахівці майже завжди приходили до висновку, що ймовірність того, що вакцинація мала відношення до цієї смерті, вкрай мала. Просто дві події збіглися в часі. Реакція на такі інциденти заснована скоріше на емоціях, ніж на ретельному вивчені і об’єктивній наукові інформації.

На жаль, проведення ретельного розслідування випадків смерті, які, ймовірно, можуть бути пов’язані з вакцинацією, може займати кілька тижнів. До того часу, коли будуть отримані результати, засоби масової інформації вже встигнуть завдати шкоди.

Негативна інформація, яку зазвичай поширюють засоби масової інформації, може викликати сильне занепокоєння у батьків, які зазвичай хочуть зробити все можливе, щоб захистити здоров’я і добробут своїх дітей.

Факт залишається фактом: серйозні побічні реакції або смерті, викликані імунізацією, трапляються вкрай рідко, настільки рідко, що вони не повинні хвилювати батьків; а серйозні хвороби, інвалідність і смерть, викликані захворюванням, яке можна попередити вакциною, набагато частіше трапляються в Україні.

Причини

Хоча дуже важко дати певну відповідь на питання, чому в Україні так багато негативної інформації про імунізацію, є кілька можливих пояснень:

  • Негативну інформацію підтримують певні групи, наприклад, гомеопати, які розглядають імунізацію, як загрозу своєму бізнесу і заробітку.
  • Частково негативну інформацію підтримують виробники вакцин, які поширюють інформацію на підтримку своєї продукції і проти продукції інших виробників.
  • В Україні, як і в більшості країн, засоби масової інформації намагаються публікувати або транслювати сенсаційну інформацію, яка привертає увагу читачів чи слухачів емоційно і підтримує їх інтерес.
  • Крім того, була проблема з виступами деяких офіційних осіб, які повідомляли аудиторії суперечливу інформацію.
  • І, нарешті, поза всяким сумнівом деякі медичні фахівці та інші громадяни дійсно вважають, що вакцинація може бути небезпечною, хоча, якби вони уважно вивчили міжнародні дані, вони б дійшли висновку, що вакцинація включає в себе мінімальні ризики і величезні переваги.

Чи безпечно робити щеплення новонародженим

Робити щеплення вкрай важливо всім. І маленьким новонародженим дітям — це абсолютно безпечно і дуже важливо.

Матка вагітної жінки являє собою стерильне середовище. У навколоплідної рідини немає бактерій мікроорганізмів, вірусів та бактерій. Проте вже через кілька хвилин після того, як дитина покине утробу матері, вона стикається з тисячами бактерій і вірусів, і деякі з них можуть викликати захворювання, незворотні наслідки або навіть смерть.

До кінця першого тижня життя шкіра, носоглотка і травний тракт дитини покриті десятками тисяч різних бактерій. Оскільки в організмі новонароджених дітей є материнські антитіла, ці діти протягом декількох місяців мають імунітет до деяких захворювань. Однак більшість немовлят не мають материнського імунітету до туберкульозу, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, правцю, гепатиту В або Хіб-інфекції. Якщо невакцинована дитина зіткнеться з однією з цих інфекцій, її організм не зможе побороти її.

У новонароджених та немовлят, які пройшли вакцинацію в перші місяці життя, вже розвинулась захисна імунна відповідь, яка не дозволяє хвороботворним бактеріям потрапляти в систему кровообігу і завдавати шкоди.

Вакцинація є так само безпечною для немовлят, як і для дітей старшого віку. Будьте здорові!

Федор ЛапийАвтор: Федір Лапій, експерт МОЗ України за напрямками «Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія», Доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології в НМАПО імені П.Л. Шупика, член правління ГО «Батьки за вакцинацію».