Події

Коли привчати до горщика

Коли ж починати привчання до горщика? Для того щоб це зрозуміти, непогано б подумати, що взагалі відбувається, коли дитина починає усвідомлено ходити на горщик. Є два чинники, які роблять це можливим.

як привчити до горщика

  1. Фізіологічний — вміння контролювати м’язи ануса і уретри, так звані сфінктери. Деякі стверджують, що це неможливо до 18-24-36 місяців (в різних джерелах терміни різняться). Але мами, що висаджують дітей, можуть з цим посперечатися. Тому що дітки, яких виховують без підгузників, починають терпіти досить рано, найчастіше після 6 місяців. Але це зовсім не означає, що в такому віці вони вже «ходять на горщик», оскільки є ще другий фактор.
  2. Соціальний — розуміння, чому потрібно «робити свої справи» саме в горщик. Цей фактор часто не приймають до уваги, але він так само важливий, як і перший. Користування туалетом — соціальний ритуал, соціальна норма, прийнята в нашому суспільстві. В інших суспільствах такий ритуал теж присутній, але може відрізнятися від нашого. І для того, щоб дитина змогла це зрозуміти, повинні дозріти її мозок, її мислення. І ось це якраз і відбувається приблизно в два роки.

Привчання, звичайно, можна починати і раніше (наприклад, після півтора років). Але чекати від малюка якихось результатів до того, як дозріє його мозок, не можна. Тому відповідальність за промахи в цей період повинна бути повністю на батьках. Як правило, це виглядає так: якщо ми вчасно пропонуємо малюкові горщик, то він ходить туди. А якщо чомусь не запропонували — самі винні.

Від старших родичів часто можна почути пораду, що привчати до горщика потрібно якомога раніше. Але треба розуміти, що цей підхід виник тільки з практичних міркувань. До того як одноразові підгузники стали так доступні, як зараз, батькам доводилося щодня прати і прасувати величезну кількість пелюшок. І, звичайно ж, всі хотіли якомога швидше з цим покінчити. Тому як тільки малюк починав сидіти, йому тут же купували горщик.

Як привчити малюка до горщика?

З термінами ми розібралися. Що ж конкретно потрібно робити, щоб допомогти малюкові освоїти горщик?

З точки зору фізіології потрібно просто давати дитині якомога більше часу проводити без підгузника, щоб у неї була можливість при цьому «ходити під себе». Так дитина зв’яже в ланцюжок свої відчуття і пов’язані з ними події.

Поступово вона натренує відповідні м’язи. Тільки треба бути готовими до того, що малюки люблять все вивчити як слід, в тому числі і продукти своєї життєдіяльності. Краще ставитися до таких речей з розумінням, адже це просто пізнавальний інтерес, який досить скоро проходить, якщо дітям дозволяють його задовольнити.

А в соціальному аспекті все залежить від швидкості розвитку мозку дитини. Але батьки зі свого боку можуть створити сприятливі умови для того, щоб нові установки з легкістю «проникали» в свідомість малюка в потрібний момент. Найкраще, що ми можемо зробити, — це показувати приклад. Так-так. Малюк повинен бачити, що туалет — невід’ємна частина нашого життя, що дорослі роблять це певним чином. І він неодмінно захоче наслідувати батьків. Психологи навіть часто радять поставити горщик в туалеті і ходити разом. Приклад можуть показувати і старші дітки, які вже користуються горщиком, на худий кінець підійдуть і іграшки.

Ще один важливий момент — заохочення успіхів. Будь-яке вдале «відвідування» горщика краще відзначити похвалою: цим ми даємо малюкові стимул продовжувати в тому ж дусі. Адже діти так хочуть радувати своїх дорослих!

І звичайно, при навчанні «туалетній справі» слід уникати будь-якого тиску: не можна утримувати малюка на горщику насильно (навіть відволікаючи мультиками), лаяти або соромити за промахи. Це так само нелогічно, як лаяти дитини, яка вчиться ходити, через падіння.

Привчання до горщика: коли не все йде за планом

І в кінці кілька слів про страйки — надто вже це часте явище. Якщо малюк починає плакати, кричати і вириватися, варто тільки посадити його на горщик, а потім практично тут же робить калюжу — це класична страйк. Практично завжди причиною цього є тиск на малюка. Варто прибрати тиск, і життя налагодиться.

Взагалі при привчанні малюка до горщика для психічного благополуччя дитини набагато краще, якщо батько чи мати байдужі і спокійні, ніж вимогливі та суворі. Тому не бійтеся бути трішки байдужими! Повірте, не навчитися користуватися горщиком так само неможливо, як не навчиться ходити.

Джерело: citymoms