Події

Тато в декреті: за чи проти?

Кожна матуся перебуваючи з малюком у декретній відпустці хоч раз думала про те, щоб помінятися з чоловіком місцями. Встати зранку, випити кави, одягнути свій діловий костюм і туфлі на підборах, нафарбуватися і вийти у двері. Вісім годин, ніяких плачів, підгузків і розмазаної по обличчю каші. Тільки дорослі розмови і справи. Хіба ж не мрія?

Тато в декреті

Насправді ж, в Україні лише 3% всіх декретних відпусток оформляються на чоловіків. Наше суспільство ще тільки починає звикати до такого явища, як молодий татусь в декреті. А ось що про це думають наші мами-експерти

Тато в декреті — що говорять мами

«Головне, щоб всіх влаштовувало», — говорить мама, Марина Ткач: «Якщо тато не проти, і сім’я може собі це дозволити, то чому б і ні?» 

Катерина Петрова притримується класичних поглядів і вважає, що все ж краще мамі бути в декреті. На її думку, матусі краще відчувають і розуміють своїх малят. І хто ж, як не жінка, створить затишну атмосферу удома. 

А ось досвідчена мама Ольга Фесай про тат у декреті говорить із власного досвіду. Їхній татко сидів з малятам і справився зі своїми обов’язками на відмінно. Ольга рекомендує мамам не боятися залишати маляток на чоловіків, адже вони справляються не гірше за мамусь. Вони дбають про власних дітей, тому в цьому немає нічого дивного. І якщо оточуючим щось не довподоби, то це лише їхні погляди. А допомоги з маленькими дітьмипотребують як мами,так і татусі. Тож, краще допомогди, ніж говорити.

Тато з дитиною

І справді. Надто сильно ще впливають стереотипи, що в декреті має сидіти мама. Часто чоловіки хвилюються, що таке рішення негативно вплине на їх репутацію.

Про труднощі тат у відпустці по догляду за дитиною чудову книжку написав Артем Чапай, пройшовши цей шлях двічі. 

Тато з дитиною — рідке явище на дитячих майданчиках. Там частіше гуляють матусі, а чоловік отримає погляди з коса і здивоване шушукання за спиною. Ще гірші справи у дитячих лікарнях. Там не існує окремих кімнат, де з малюком може лежати батько, не існує спеціальних душових та туалетів. Все це дуже не просто, але сучасні татка справляються. 

А як за кордоном?

За кордоном статистика декретних татучів краща. Там їх майже 20%. Країни ЄС всіляко заохочують і підтримують бажання тат проводити час із дітьми. 

Так у Фінляндії батько має 9 тижнів, протягом яких він отримує 70% заробітної плати. 

В Німеччині, якщо батько також піде у декрет, соціальна допомога нараховуватиметься не на 12, а на 14 тижнів. 

Швеція підтримує тат, що піклуються про малят. Відпустка по догляду за дитиною становить 480 днів, з них щонайменше три місяці повинен взяти тато, інакше цей час просто згорає. Під час декрету чоловік отримує 80% зарплати. 

Звичайно, Україні слід ще вдосконалювати своє законодавство, а суспільству звикати до татусів із малятами. Але татусям обов’язково варто переймати цей досвід у мам і закордонних батьків. Адже, як вважають фіни, це не про права жінок чи чоловіків, це про право дитини на тата і маму у рівних пропорціях. 

Тетяна Бучака

 

Автор: Тетяна Бучака