Події

Чи варто загартовувати дітей

Чомусь коли мова заходить про загартовування, то уявляється мороз -20° і люди у плавках пірнають у ополонку. Такі «моржі» раз на рік з’являються біля ополонок на Водохреща і страшенно пишаються своїм пірнанням.

Насправді ж, користь від одноразового занурення в крижану воду вельми сумнівна і не має нічого спільного із правильним загартуванням. Що ж насправді таке загартування, які його основні принципи та чи варто взагалі загартовувати дітей, розказуємо у рубриці Мама-експерт.

загартування дітей

Матуся Катерина Петрова вважає, що основний і найкращий вид загартування — це прогулянки в будь-яку погоду і відповідно до сезону підібраний одяг. А що радять фахівці?

Основні принципи загартування

Загартування це один з найкращих способів підвищити опірність дитячого організму інфекціям та вірусним захворюванням. 

Основними його принципами є вологе прибирання приміщення, достатня його вентиляція (наскрізне провітрювання протягом 10-15 хв за відсутності у ньому дитини), одяг підібраний відповідно до температури середовища. 

Існує декілька різновидів загартування: повітрям, водою та сонцем. 

Загартування повітрям є одна з найпростіших процедур. Вона передує загартуванню водою та сонцем. Повітряні ванни слід приймати дітям першого року життя під час зміни підгузку, масажів чи гімнастики. Їх тривалість поступово збільшують від 1-2 хв до 5-8 хв. Діти старшого віку мають перебувати в приміщенні із оголеними ручками та ніжками. Також важливо ходити на прогулянки за будь-якої погоди. В зимовий період не менше двох годин на день, а влітку варто весь вільний час проводити на вулиці. Дуже корисним вважається ходіння босоніж по землі. 

Загартування водою включає в себе кілька стадій: вмивання, обтирання, обливання та купання у відкритих водоймах. 

Вмивання починають з температури води 30° і поступово знижують до 20°. Вмивають обличчя та руки, а згодом переходять до обтирань. 

Обтирання проводять вологою рукавичкою відповідною температури. Обтирають руки, ноги, а поступово і все тіло. Після закінчення тіло розтирають рушником до появи почервоніння. 

Обливання може бути частковим або всього тіла. Варто пам’ятати, що такі процедури слід виконувати дотримуючись усіх правил. Ці процедури проводять для дітей від 5 років. При обливанні слід дотримуватися температурного режиму як води так і повітря, а також обмежити тривалість процедури від 15 до 35 секунд. 

Однією з найефективніших процедур загартування є купання у відкритих водоймах, оскільки під час неї на тіло впливає повітря, велика маса води та сонячні промені. Вона показана дітям від 3-х років при температурі повітря не нижче 25° і температурі води не нижче 23°. 

Сонячні ванни приймають під час прогулянок. Починають із сонячних ванн в тіні дерев, а потім поступово переходять до місцевих, відкриваючи ручки і ніжки. Наступним етап є роздягання до трусиків. При цьому на голову малюку обов’язково вдягають світлу панамку. Перебування дітей на сонці починають із 5 хв і доводять до 10 хв. Усього за день до 60 хв в ранкову або вечірню пору. 

Вплив сонячних променів протипоказаний діткам першого року життя. 

Ось такі основні способи загартування малюків. Якщо вдуматися, то в перший рік життя малечі всі мами загартовують малят повітряними ваннами, а ось надалі вже менша кількість батьків продовжує цей шлях. В будь-якому випадку необхідно зберігати здоровий глузд і слухати свого малюка, щоб корисні процедури не перетворились у тортури. 

Тетяна Бучака

 

Автор: Тетяна Бучака