Як заохотити сучасну дитину до читання
Кожна матуся мріє про те, щоб її дитина із задоволенням читала книжки. Як заохотити дитину до читання? Своїм досвідом ділиться Марія Артеменко – дитяча письменниця, авторка ютуб-каналу «Творча Читальня», експертка Простору української дитячої книги Barabooka, викладачка, мама двох дітей.
Сучасне покоління дітей вимагає нових підходів до виховання й навчання. І це не вигадана педагогами забаганка чи наукове припущення, а цілком логічне явище, нормальний еволюційний (цивілізаційний) процес. Чи варто батькам впадати в паніку, бігти до психологів чи записуватися на всі можливі освітні вебінари? Думаю, що можна зробити спокійний видих і просто прийняту цю думку: наші діти – інакші. Унікальні у своїй безпосередності, креативні у своїй вигадливості, швидкі в опануванні нових умінь і, разом із тим, – відкриті до світу й охочі до знань. Саме тому я покладаю великі надії на інтегроване навчання. Мені здається, що воно здатне оптимізувати засвоєння нової інформації. На своєму каналі «Творча Читальня» я транслюю саме такий комплексний підхід, коли об’єдную в одному занятті одразу кілька різних дисциплін, доповнюючи це творчістю. Особливий акцент – на крафтову діяльність, тобто рукоділля.
Як заохотити сучасну дитину до читання?
- Бути поруч у момент читання. Це правило залишається незмінним впродовж багатьох років.
- Зробити читання вашим власним «секретним ритуалом». Наприклад, читати щоразу перед сном, або ж щосуботи після сніданку чи то у саду на дереві.
- Мати «книжку to go» (як кава «з собою») чи книжковий онлайн ресурс, які принагідно використовувати під час мандрівок чи простих поїздок.
- Пропонувати новітнє прочитання, яке виходитиме за межі книжки. Перевдягання у героїв, книжкові реквізити-атрибути, творчі завдання за мотивами тексту (як, власне, у «Творчій Читальні»).
- Формувати домашню бібліотеку, орієнтуючись не лише на власні смаки, а й на вподобання дитини.
І наостанок додам, що також варто стежити за сучасними тенденціями в літературному процесі. Він не стоїть на місці, і впродовж останніх років вітчизняний книжковий ринок наповнився якісними крутими книжками. Чи не кожне українське дитяче видавництво має свої сторінки у соцмережах або ютубканали, де творці дитячої літератури самі розказують про книжки.
Онлайн проєкт «Творча Читальня» – дієвий помічник для проведення наповненого часу разом із дітьми. У «Творчій Читальні» звучать саме вірші, а не проза. Це був мій свідомий вибір. По-перше, ритміка віршованих текстів стимулює мозок до особливого сприйняття. По-друге, вірші впливають на розвиток мовлення і пришвидшують його (саме тому логопеди часто використовують римовані вправи для діток), по-третє, у своїх віршах я описую ситуації, знайомі багатьом, тобто читач може асоціювати чи порівнювати зміст з власним досвідом. Це допомагає зануритися в текст і глибше сприйняти його.
Творча Читальня. Вірш-загадка