Події

Подорожі на автомобілі в Україні та за кордоном: що потрібно знати

Про правила дорожнього руху під час подорожей в Україні чи за кордоном в рамках лекції від міжнародного освітнього центру Safety Park розповів інспектор відділу зв`язків з громадскістю управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, старший лейтенант поліцій Максим Міхеєв.

Подорожі на автомобілі

Загальна підготовка до подорожі на автомобілі включає в себе:

  • Збір інформації про країну, і яку виїжджає автомобіль, країни транзитного проїзду (ціни на готелі, бензин і продукти, стан доріг, перевезення багажу і речей тощо)
  • Планування маршруту руху, зупинок, альтернативних маршрутів, заправок, ночівлі, розрахунок коштів
  • Підготовка автомобіля (технічний стан – стан шин, робота гальмівної системи та «ручника», робота двигуна та паливної системи (відсутність надлишкових викидів), робота зовнішніх світлових приладів, комплектація (обов`язково — знак аварійної зупинки, аптечка, жилет зі світлоповертаючими елементами, вогнегасник, запасне колесо, рекомендовано — набір інструментів, стартові проводи, буксувальний трос, ліхтарик, автомобільний зарядний пристрій, GPS-навігатор, запасні лампи для фар), документів на автомобіль тощо)
  • Підготовка водія (його напарника) та пасажирів: наявність відповідних документів (права, техпаспорт, страховий поліс), готовність до поїздки.

Слід пам`ятати, що деякі додаткові переобладнання або особливості вашого автомобіля можуть мати особливий характер регулювання в інших країнах. Це, наприклад, рівень тонування на склі, фарах, додаткові світлові прилади, що встановлені самостійно, обклейка автомобіля написами чи рекламою.

Інформацію щодо особливостей відповідальності на дорозі можна знайти на форумах мандрівників, в соціальних мережах, у представників української діаспори за кордоном, подивитися відеоблоги, скористатися пошуковими сервісами тощо.

Також зверніть увагу на юридичну «чистоту» автомобіля – перевірте реєстраційні документи, відсутніть заборгованностей по штрафам, перебування в розшуку тощо. Для цього можна звернутися до сервісного центру МВФ. 

Крім того, відмову у перетині кордону можна отримати за несплату аліментів, неврегульовані судові суперечки, борги, володіння державною таємницею, ухилення від військової служби тощо.

Водій повинен слідувати за використанням пасажирами засобами пасивної безпеки (ременями безпеки, підголовниками, автокріслами), не забруднювати проїзну частину, стежити за правильністю розміщення та кріплення багажу, не відволікатися під час руху тощо.

Водієві забороняється:

  • Керувати, перебуваючи під дією наркотичних речовин чи алкоголю
  • Керувати у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів
  • Керувати незареєстрованим транспортним засобом
  • Передавати керування особам, що перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння, людині у хворобливому стані.
  • Передавати керування особам, які не мають посвідчення на право керування
  • Під час руху користуватися засобами зв`язку, тримаючи їх у руці.

Подорожі Україною

За порушення правил дорожнього руху в України порушник несе відповідальність адміністративну, якщо порушення не спричинило тяжких наслідків (штраф, попередження, позбавлення прав керування), або кримінальну, якщо біли травмовані чи загиблі (обмеження волі, позбавлення волі).

Згідно статті 35 Закону України Про Національную поліцію, поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:

  1. якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
  2. якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  3. якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
  4. якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
  5. якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
  6. якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
  7. якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
  8. якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  9. порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
  10. якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

Поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.

Подорожі за кордон

В багатьох країнах Європи користування ближнім світлом фар в денний час є обов`язковим. Штраф може складати від 7 до 183 євро в залежності від країни.

Тріщини на лобовому склі можуть стати причиною відмови в перетині кордону.

Також важлива відповідність автомобіля нормі «Євро-4» (європейський екологічний стандарт).

Найсуттєвіші порушення:

  • Керування в стані алкогольного сп`яніння (250-1000 євро, позбавлення посвідчення – Німеччина)
  • Порушення швидкісного режиму (10-2000 євро в Австрій, залежить від показника швидкості)
  • Порушення правил паркування (40-80 євро, можливість евакуації або блокування колес)
  • Проїзд на заборонений сигнал світлофора ( в тому числі і жовтий, 40-70 євро)
  • Не користування паском безпеки (Франція 135 євро, Чехія – 77 євро)
  • Користування телефоном під час руху (Данія, Іспанія – 200 євро).