Збірна України з середньовічного бою вирушає на Чемпіонат світу
Минулий 2017 рік для Збірної України з середньовічного бою прогримів роком знакових перемог. Результатом участі українських спортсменів в чемпіонаті світу в Барселоні стала тріумфальна перемога у номінації «21х21 боєць» серед чоловіків, яку Україна здобула вперше за сім років. Українські спортсмени у фіналі здобули перемогу у збірних таких країн як: Росія, Франція, США та Польща. Жіноча збірна України здобула срібні нагороди в номінації «3х3». Не менш визначними стали перемоги у чемпіонаті світу в Римі, яка принесла збірній заслужені золото та срібло.
Цьогоріч збірна України вирушає на Чемпіонат світу з середньовічного бою «IMCF World Championships 2018», який проходитиме 10-13 травня 2018 р. в Шотландії, м. Перт. З нагоди участі у чемпіонаті 13 квітня в конференц-залі Міністерства молоді та спорту України відбулася прес-конференція на тему «Презентація екіпірування національної збірної України з середньовічного бою». Організаторами заходу виступили Міністерство молоді та спорту України та Всеукраїнська федерація середньовічного бою.
Матвій Бідний, директор департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту Міністерства молоді та спорту України відмітив, що не лише спорт, а й прагнення зберігати культурні традиції, дуже важливі на сьогоднішній день: «Цей рух в світі є дуже актуальним. Нещодавно ми були на конференції з етнічних видів спорту і ми бачимо, що навіть під патронатом таких великих організацій, як ЮНЕСКО, відбувається такий захід. Тобто це світовий тренд. І я радий, що є ентузіасти, які утримують нас у цьому тренді, вкладають сили, час, кошти в цей напрямок, цей рух. Тому хочу подякувати й побажати успіху, а Міністерство завжди буде надавати вам необхідну допомогу.»
Президент «Всеукраїнської федерації середньовічного бою» (далі – Федерації), президент «Парку Київська Русь» Володимир Янченко прокоментував, що: «Ми презентуємо форму, в якій наша збірна буде виступати найближчі роки. Це історично підібрана символіка, це наша культура. Це заявка на весь світ, що ми бережемо наші традиції не лише в виді спорту, а й у нашому одязі, нашій геральдиці.»
Лялюшко Олексій, голова правління Федерації детально розповів про чемпіонат світу: «Зараз ми збираємося на чемпіонат світу, який відбудеться в Шотландії. Нещодавно було проведено жеребкування. Уже визначені країни, хто з ким буде змагатись. Відомо, що 31 країна бере участь у чемпіонаті світу. Десь 500 бійців з усього світу. Дуже приємно, що жеребкування відкривали знамениті, культурні діячі Шотландії та Великобританії. Нам повідомили, що буде знімати он-лайн ВВС. Це визначна для нас подія, тому що будуть висвітлюватись повністю всі дні чемпіонату. Наші глядачі зможуть через Інтернет дивитись змагання. Змагання проходитимуть 4 дні.
Це дуже важкі змагання, тому що наші бійці змагатимуться як в одиночних поєдинках, так і масових. І всі чотири дні вони будуть змагатися з іншими країнами за нагороду. Нагадаю, що в тому році ми виграли майже всі золоті місця, але трошки поступилися тільки в одиночних поєдинках. Але по загальному заліку Україна стала перша в світі по золотим медалям, і в цьому році буде дуже велике навантаження, тому що країни зробили висновки, вони тренувалися, запрошували багато спеціалістів до майстер-класів. В цьому році буде дуже потужна боротьба, тому і цікаво. І в принципі ми і їдемо туди, тому що конкуренція з кожним роком все більша і більша. І чим більше конкуренція – тим більше поширюється наш спорт у всьому світі.»
Екіпірування Збірної України в цьому році буде доволі символічним. Про нього розповів Федорінін Віталій Вікторович, член Федерації:
«Насправді сьогодні є досить визначний день для нас, тому що вперше в історії незалежної України лицарська збірна виступатиме під національними символами, історичними справжніми символами нашої держави.
Я почну з герба. Ви бачите щит з левом, насправді серед великого вибору символіки Середньовіччя лише один герб є сильно значимим для нас. Всі ми знаємо про часи зародження нашої потужної держави ще за часів Данила Галицького, а насправді – Данила Волинського, тому що він був князем Волинським. Це мало хто знає, а ще менше людей знає, що він був королем руським. І Королівство Руське (від заходу від Перемишля до сходу за Києвом) було дуже потужним на той час. Ми – перші хто виграв битву з монголами, звільнивши Київ, – це те, що дуже часто забувають. Тобто наші воїни під цим символом змагалися і вигравали багато битв. І після втрати нашого Королівства ми не втратили нашої символіки. І оскільки наша Збірна більше укомплектована на часи Грюнвальдської битви – це майже сто років після втрати нашої державності, – на той час ми все рівно маємо символ лева.
А окрім того, під цим символом ми маємо збори так званого руського сейму. Тобто в той час, як у Королівстві Польському був польський сейм, на землях руських збирався руський сейм. І руський сейм створював досить потужну альтернативу самоврядування на наших землях. І навіть у 16 столітті саме руський сейм ще існував. І Сигізмунд Перший приїжджав і вибачався перед нашим руським сеймом за не дуже нормально прийняті закони у Польському сеймі. Це був час лицарів, час наших руських лицарів. Під цим прапором приймали наші лицарі участь у битві при Синіх водах, це 1362 рік, приймали участь у битві на Ворсклі – 1399 рік, приймали участь у битві при Грюнвальді – 1410 рік. І вперше в історії уже нашої держави наші лицарі їдуть на Чемпіонат з тим самим прапором, з тим самою символікою.
Ми на латнику бачимо того самого лева. Те ж саме ми маємо на щиті Збірної і на прапорі. Ви бачите повністю автентичне зображення і символіки на початок 15 століття. До сих пір вважалось, що люди «бавляться» в Середньовіччя в західних лицарів. А західні лицарі були вашими загарбниками і так далі. Ні! Після Грюнвальдської битви король Ягейло надає руським шляхтичам, руським лицарям статус повноцінних європейських лицарів з грамотами, привілеями. Це було в 1415 році.
Тому сьогодні ми маємо автентичне шоу. Так виглядатиме наша Збірна, з чим нас всіх і вітаю».
Нагадаємо, що «Всеукраїнська федерація середньовічного бою» була зареєстрована в 2016 році. За ініціативи Федерації Наказом №4711 від 23.12.2016 Міністерство молоді та спорту України внесло вид спорту «середньовічний бій» до Реєстру визнаних видів спорту в Україні як неолімпійський вид спорту. Також на спортсменів середньовічного бою чекатиме цього року участь у Чемпіонаті України «Зов героїв» (19-20 травня 2018 р., «Парк Київська Русь»), та Кубку Європи по Середньовічному Бою «Зов Героїв» (14-16 вересня 2018р., «Парк Київська Русь»), у Всеукраїнських змаганнях Міжрегіонального турніру «Витязь Київського Дитинця» (проходить протягом року в різних містах України).