Події

«Вагітні» гормони: шпаргалка для майбутніх батьків

Гормони відіграють значну роль в ході вагітності — вони відповідають за її збереження, за зміни в організмі і, звичайно, за настрій жінки. Але мало хто розуміє, як саме гормони працюють в тілі майбутньої мами.

гормони вагітності

Давайте розберемося, як все відбувається насправді.

Основні гормони вагітності

Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ)

Найперший і найвідоміший з усіх гормонів вагітності. З моменту запліднення його рівень в організмі жінки росте небувалими темпами: у перші 10 тижнів вагітності кількість вироблюваного гормону щодня збільшується в два рази в порівнянні з попереднім показником. Цей гормон надсилає сигнал яєчникам, щоб вони перестали працювати над створенням яйцеклітин, а кинув усі сили на виношування нового життя.

Прогестерон

Прогестерон завжди присутній в організмі жінки, але під час вагітності йому відводиться більш значна роль, ніж до неї. Цей гормон утворюється в яєчниках, «стежить» за тим, щоб матка зайвий раз не напружувалася, а також допомагає імунній системі звикнути до чужорідної ДНК (тобто, до плоду). Іншими словами, прогестерон відповідає за збереження вагітності.

Естрогени

Це група стероїдних жіночих статевих гормонів, відповідальних за безліч процесів. Під час вагітності їм відводиться дуже важлива роль: естрогени допомагають у формуванні більшості органів майбутньої дитини, регулюють розвиток плаценти, запускають ендокринну систему плода і готують груди до лактації.

гормони вагітності

«Побічні ефекти» гормонів вагітності

Різка зміна настрою

За всі зміни, пов’язані з настроєм, відповідають відразу два гормони: прогестерон і естроген. Їх рівень в організмі значно підвищується, що в свою чергу призводить до зростання вироблення нейротрансмітерів (серотонін, дофамін, адреналін і так далі), які відповідають за регуляцію настрою. На таке «зілля» чутливі натури реагують депресією, тривожністю, плаксивістю, капризами або просто загостренням усіх емоцій. Перепади настрою часто супроводжують вагітних жінок в період з 6 по 10 тиждень, потім затихають в другому триместрі, щоб повернутися з подвоєною силою напередодні пологів — в цей час майбутні мами теж можуть бути нервовими і вразливими.

Нудота

Лікарі схильні вважати, що одним з винуватців токсикозу є зростаючий ХГЛ. Як тільки організм починає виробляти його у великих кількостях, не всі здатні це терпіти — деяких жінок починає нудити з перших днів вагітності. Коли зростання рівня ХГЛ припиняється — в період з 10 тижня — нудота сходить нанівець. Зазвичай навіть найсуворіший токсикоз проходить до середини другого триместру.

Часті позиви в туалет

У цьому теж винен ХГЛ. Він змушує організм збільшити запаси крові, яка приливає до області паху, змушуючи вагітних постійно відчувати позиви до сечовипускання. У третьому триместрі гормонально обумовлене бажання сходити до туалету зникає, але до того моменту дитина вже настільки велика, що може тиснути на сечовий міхур, знову примушуючи майбутню маму часто бігати в туалет.

Часті застуди

І знову в усьому винен ХГЛ. Адже він робить все, щоб імунна система не відмовилась від  дитини. Для цього необхідно знизити імунітет майбутньої мами — звідси і часті застуди, що переслідують вагітних. Крім того, збільшилася кількість крові в організмі (знову ХГЛ) може сприяти набряку слизової оболонки носа (так званий риніт вагітних), через що жінка може відчувати закладеність носа або страждати від нежиті.

Сонливість

Сонливість — це побічний ефект прогестерону. Він виступає як снодійне, і ви можете відчути це на початку вагітності, коли організм тільки звикає до підвищеного вироблення гормону. Після першого триместру постійне бажання лягти спати зникне.

гормони вагітності

Запах

Вагітним можуть не подобатися не тільки сильні й яскраві запахи. Під дією естрогенів нюх вагітної жінки може загостритися настільки, що і звичні, приємні запахи стануть для неї нестерпними аж до нудоти.

Незвичайні вагінальні виділення

Виділення, які помічає майбутня мама, можуть значно відрізнятися від тих, щоб були у неї до вагітності. Це нормально. Виділення можуть бути білими і густими або жовтуватими та слизовими. Якщо від них не надходить неприємного запаху, а жінка не відчуває дискомфорту, значить, все в порядку — над «створенням» цих виділень працюють естрогени, які допомагають зберігати органи в чистоті.

Запори

Причиною запорів часто стає не тільки неправильне харчування під час вагітності, але і прогестерон. Він покликаний розслабити гладку мускулатуру, і цей ефект відчуває на собі в тому числі і кишечник. Під час вагітності він розслаблюється і працює в уповільненому режимі — в тому числі і для того, щоб забрати з їжі максимум корисних речовин не тільки для жінки, але і для дитини.

Гіперпігментація

За появу плям на обличчі й тілі відповідають прогестерон і естрогени. Вони стають причиною меланодермії — процесу, під час якого вироблення меланіну (речовини, що відповідає за колір шкіри, очей і волосся) виходить з-під контролю. Зазвичай пігментні плями зникають після народження дитини. Гормони також змінюють колір ареоли грудей (деякі вважають, що це допомагає дитині швидше знайти сосок під час годування) і роблять її ширше. Розмір повернеться в норму після завершення грудного вигодовування, колір теж зміниться, але все ж після пологів ареола стає темніше, ніж була до вагітності.

Ось на такі зміни очікує організм жінки під час вагітності. Але все одно — очівування дитини — це щастя!:)