Події

Коронавірус: кого і як тестувати?

Важка ситуація, в якій опинилась Україна разом з іншими країнами світу, пов’язана з пандемією коронавірусу, вимагає нових знань та підходів до діагностики нового, смертельно небезпечного інфекційного агенту.

коронавірус

До формування чіткого протоколу досліджень з метою виявлення коронавірусу, який викликає SARS-CoV-2 (severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 – важкий гостри респіраторний синдром асоційований з коронавірусом-2), медичні працівники потребують загальної інформації щодо цільового контингенту та методів дослідження з метою виявлення COVID-19.

Допоки тест-системи лишаються дефіцитними, пріоритетно мають досліджуватись люди з групи високого ризику наявності інфекції та важких форм захворювання. Це пацієнти з лихоманкою та сухим кашлем, а також ті, хто був у контакті з інфікованими SARS-CoV-2 або подорожував до країн, в яких зареєстровані спалахи COVID-19.

Це цікаво: КАЛЕНДАР ЩЕПЛЕНЬ

Оцінка симптомів коронавірусу

SARS-CoV-2 може вражати як верхню так і нижню частину респіраторного тракту. Верхньореспіраторні симптоми включають лихоманку, сухий кашель, риніт та біль у горлі. Ураження нижніх відділів дихальної системи супроводжується лихоманкою, сухим кашлем та задишкою.

Водночас, частина пацієнтів може взагалі не мати жодних симптомів.

Епідеміологічні фактори

Оцінка епідеміологічного ризику динамічно змінюється в залежності від внутрішньої ситуації в певних країнах.

Станом на 19.03.2020 року Center for Disease Control and Prevention (США) відносить до 3-го (найвищого) рівня ризику передачі вірусу SARS-CoV-2 наступні країни:

  • Китай
  • Іран
  • Південна Корея
  • Європа (Шенгенські країни): Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словакія, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Сан Марино, Монако, Ватикан
  • Великобританія та Ірландія: Англія, Шотландія, Вельс, Північна Ірландія, Ірландська Республіка.

Крім того, якщо пацієнт має поважний вік (старше 50 років, а тим більше старше 70 років) та/або він чи вона мають хронічні захворювання внутрішніх органів (хвороби легень, серця, печінки, нирок, рак, автоімунні захворювання або знаходяться на імуносупресивній терапії), то ризик коронавірусу для них оцінюється як набагато вищий.

Медики повинні відноситись до кожного випадку у цього контингенту хворих як до особливо підозрілого та пріоритетно спрямовувати їх для відповідного тестування.

Як тестувати?

Це одне з найбільш складних питань. У соціальних мережах, у групах та у приватних контактах медиків продовжує циркулювати розчарування та невдоволення відсутністю надійних швидких тестів на коронавірус навіть у комерційних лабораторіях. Подібна ситуація може зберігатись і в наступні тижні. Єдине, що можна сказати зараз – продовжуйте слідкувати за інформацією.

Зважаючи на обмежену доступність тестів, вони першочергово мають виконуватись пацієнтам з симптомами.

Доцільно почати з виконання тестів на віруси грипу А та Б та респіраторної синцитіальної інфекції. Якщо вони негативні, тоді слід виконати мультипрофільну  ПЛР на інші поширені респіраторні віруси в якості другої лінії обстеження. І, лише при отриманні негативних результатів, тестувати на SARS-CoV-2. Така тактика дозволить швидше зробити необхідний тест суб’єктам з групи ризику COVID-19.

Після тесту на коронавірус

Час до отримання результатів дослідження має бути організованим залежно від категорії потенційно хворих. Пацієнти молодші 50 років без хронічних захворювань внутрішніх органів мають знаходитись вдома в умовах самоізоляції до отримання результатів проведених тестів на коронавірус.

У той же час, вік старше 50 років та наявність супутньої хронічної патології є підставою до госпіталізації, особливо при вже наявних симптомах та позитивних результатах тестів перед зверненням за медичною допомогою.

Результати проведених досліджень свідчать, що декомпенсація розвивається  приблизно через тиждень після початку захворювання пацієнта. У цей час хворий може опинитись у критичному стані, тому необхідний ретельних безперервний моніторинг основних вітальних показників.

За інформацією: Ассоциация Диетологов Украины