Події

Ртуть, тімеросал, алюміній і формальдегід у вакцині: пояснення імунолога

Чи існує небезпека для моєї дитини через такі компоненти вакцини, як ртуть, тімеросал, алюміній і формальдегід у вакцині?

Федор ЛапийТаке питання хвилює багатьох батьків. На нього відповідає дитячий імунолог Ф.І. Лапій.

Тіомерсал, ртуть у вакцині

Консерванти і стабілізатори використовуються для збереження дієвості вакцини і захисту від її забруднення. Відомий консервант – хімічна речовина, що має назву тіомерсал – містить надзвичайно малі кількості етілртуті. І хоча досі не отримано наукових доказів того, що тіомерсал у вакцинах нібито пов’язаний з розвитком аутизму та інших негативних наслідків, цю хімічну сполуку вилучено зі складу більшості вакцин. Кількість етілртуті в одній вакцині, в якій досі використовується цей консервант (це багатодозові вакцини проти грипу, наприклад), набагато менша, ніж у багатьох продуктах харчування, які споживають люди. В бутерброді з тунцем у п’ять разів більше ртуті, ніж у вакцині проти грипу,. Крім того, саме той різновид солей ртуті (метил-ртуть), яку виявлено ​​в м’ясі тунця, може мати негативні наслідки для здоров’я. Дитина, що перебуває на винятковому грудному вигодовуванні протягом шести місяців, споживає в 15 разів більше етілртуті, ніж міститься в одній дозі вакцини проти грипу.

Вакцинація не вікликає аутизм

Хоча з 2011 року тіомерсал вилучено з більшості вакцин, рівень захворювання аутизмом стрімко зростає. Дослідники не знають точно, що викликає аутизм – до факторів ризику можна віднести екологічні проблеми, передчасні пологи, немолодий вік батьків і малий інтервал між пологами. Вакцинація до цих чинників не відноситься.

Результати дослідження одного випадку за участю лише восьми батьків в 1998 році привели групу дослідників до висновку про те, що комбінована вакцина проти кору, паротиту та краснухи (КПК) могла стати причиною аутизму. Однак Ви не знайдете цю статтю в Інтернеті, оскільки журнал, який опублікував її, пізніше відкликав її, коли колишній член дослідницької лабораторії зізнався, що дані цього дослідження були сфабриковані! Через дванадцять років провідний автор втратив ліцензію на медичну практику у Великій Британії і був звинувачений у шахрайстві. Вся ця історія виявилася вигадкою.

Перш ніж все це стало відомим, декілька шановних учених спробували відтворити результати цього дослідника, який пізніше дискредитував себе. Нікому з них це не вдалося – і тепер ми знаємо, чому.

На жаль, налякані батьки вирішили не робити щеплення вакциною КПК, і в результаті цієї необґрунтованої заяви в Сполученому Королівстві і США виникли спалахи кору.

Батьки не повинні приймати рішення про здоров’я свого дитини на основі лише одного дослідження або повідомлень в пресі! Вони повинні поговорити зі своїм дитячим лікарем, якщо у них є побоювання з приводу безпеки тієї чи іншої вакцини.

Алюміній у вакцині

У деяких дитячих вакцинах використовується мізерна  кількість солей алюмінію, і вони абсолютно безпечні. Алюміній – найпоширеніший метал у земній корі. Тому він завжди присутній у питній воді, ґрунті і навіть у повітрі. Фрукти, овочі, горіхи, борошно, крупи, молочні продукти і навіть дитячі суміші для штучного харчування і грудне молоко – всі вони містять певну кількість алюмінію. Ви користуєтеся дезодорантами? Цей метал присутній і там.

Солі алюмінію додають у вакцини, оскільки вони посилюють відповідь імунної системи на вакцину. Вони безпечно використовуються вже кілька десятиліть. Завдяки солям алюмінію, для деяких інактивованих вакцин можна зменшити кількість бустерних (ревакцинальних) доз, які слугують для формування адекватної імунної відповіді в організмі.

Національна програма імунізації в Україні, Всесвітня організація охорони здоров’я та інші поважні організації не вважають, що наявність алюмінію у вакцинах є небезпечною для здоров’я. У вакцинах міститься значно менше алюмінію, ніж діти отримують з навколишнього середовища, грудного молока, молочних сумішей та багатьох продуктів харчування. Після введення вакцини кількість алюмінію, що визначається в крові немовлят, не змінюється. І майже половина алюмінію, що містився у вакцині, виводиться з організму протягом одного дня.

Формальдегід у вакцині

Невелика кількість формальдегіду використовується для стерилізації вакцинної рідини, щоб при уколі в організм Вашої дитини не потрапили сторонні інфекції на зразок  бактерії стрептокока. Люди часто асоціюють формальдегід з тим постійним запахом, який був у повітрі шкільної хімічної лабораторії. Однак слід пам’ятати, що формальдегід потрапляє в організм людини природним шляхом.

формальдегід у вакцині

Ми всі контактуємо з формальдегідом, оскільки він міститься у дитячому шампуні, паперових рушниках, туші для вій або килимовому покритті. Та невелика кількість, яка використовується у вакцинах, не повинна викликати занепокоєння.

З книги «Відповіді на складні питання батьків про вакцинацію», ГО «Батьки за вакцинацію».