Події

5 цікавих фактів про українську мову

Українська мова – найкрасивіша у світі! Принаймні, після італійської та французької. Чи-то навпаки… Так, упевнені, ви не раз (і навіть не два) чули про світовий конкурс мов, на якому українська посіла або перше, або друге місце. Звісно, такого конкурсу не було. Та і як взагалі таке можливо собі уявити? Як можна порівнювати непорівнюване – мови? Навіть якщо вони належать до однієї мовної сім’ї. 

українська

5 цікавих фактів про українську мову

Тим паче, що насправді не потрібно жодних конкурсів для того, аби зрозуміти, що українська мова – цікава та непересічна. Ми зібрали 5 найцікавіших фактів про нашу рідну мову, які доводять це! 

  1. Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів.

Саме такі дані надає Національна Академія Наук України. І це насправді велике число, особливо якщо пригадати, що для спілкування на побутовому рівні людині зазвичай цілком достатньо 2-3 тисяч слів. Що цікаво: згодом НАН України заявила, що це ще не остаточні дані, та кількість слів в українській мові може сягати 1 млн.

2. В українській мові іменник має 7 відмінків.

Тоді як в інших східнослов’янських мовах їх 6. Чому? Бо вони не мають кличного відмінка. А саме його ми використовуємо під час звертання до будь-якої особи або навіть неживої істоти. Тобто це унікальна риса української мови, якої в інших слов’янських мовах або не було взагалі, або яка була втрачена.

3.Українська мова багата на синоніми.

Дуже багата. У нових словниках нараховується 10 000 синонімічних рядів. Узагалі синоніми виникають у нашій мові постійно, тож ця цифра – далеко не межа. А все тому, що людина завжди прагне знайти у предметах та явищах нові риси, поглибити та розширити свої знання. До речі, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» 45. Трохи відстає від нього слово «завірюха», що має 40 синонімів. 

4.Найбільш вживаною літерою українського алфавіту є «П».

Саме з неї починається найбільша кількість слів. А от найменш уживаною стала літера «ф»: майже всі слова, що починаються з неї, є запозиченими, тобто прийшли до української з інших мов. 

5.На лексичному рівні найближчою до української є білоруська мова.

Бо в нас 84% спільної лексики! На другому місці польська мова – 70% спільної лексики, і лише трохи відстає від неї чеська – 68%. А от із російською мовою українська має лише 62% спільної лексики. Але варто пам’ятати, що кожна мова в будь-якому разі має свої особливості на фонетичному, морфологічному, лексичному рівнях. А також є неабиякі відмінності у фразеології та правописі.

В українській мові багато цікавинок, про які ми навіть і не здогадуємося. Хочете показати дітям красу рідної мови та допомогти їм позбутися русизмів і суржику? Запропонуйте їм узяти участь у конкурсі для учнів 1-11 класів «Лайфхаки з української мови» від «‎На Урок», який триватиме з 16 лютого по 15 березня. Діти дізнаються багато цікавого про рідну мову, навчаться швидко знаходити відповідники іншомовним словам, познайомляться з фемінітивами та більше ніколи не сплутають ступені порівняння прикметників. До речі, за участь у конкурсі діти отримають яскраві винагороди, що стане приємним підтвердженням рівня знань.

А ще учасники конкурсу мають можливість отримати чудові подарунки від партнера – видавництва #Книголав. Це сучасне українське видавництво якісної та актуальної літератури, що пропонує книжкові цікавинки для читачів будь-якого віку. Юним читачам пропонується безліч цікавої пізнавальної літератури, мотиваційні та освітні книги, світові бестселери художньої літератури та книжки українських авторів. 

Беріть участь у конкурсі, дізнавайтеся більше про рідну мову та вигравайте чудові книжки українською! А щоб цікаво було точно всім, #Книголав підготував книжки для трьох вікових категорій: для початкової (6-9 років), середньої (10-14 років) та старшої (15-17 років) школи. Розіграш буде проведено серед усіх учасників, тож шанси на перемогу має кожен. Також усі учасники отримають промокоди на знижку 20% для придбання книжок від #Книголав. 

Адже справді, що більше ми читаємо, то краще пізнаємо мову!