Події

Адаптація в дитячому садочку: поради психолога

Як дитині адаптуватися у дитячому садочку? Що можуть зробити батьки, аби допомогти малечі?адаптація дитячий садок

Усе що потрібно дитині перших років життя — це материнська любов, тепло її рук, турбота та ласка кожного дня. Та коли дитина стає старшою (2-3 роки), цього вже мало для її повноцінного розвитку. Настає час засвоювати соціальні та комунікативні навички, що є запорукою успіху в дорослому житті. Предметно-маніпулятивна діяльність змінюється на сюжетно-рольову гру — основу наступного етапу розвитку дитини. Для його проходження найкраще підходить дитячий колектив та спеціалісти, що розуміються на потребах цього віку. Отже, час починати відвідувати дитячий садок. Які труднощі можуть виникнути під час адаптації дитини до дитсадка?

В деяких дітей адаптація проходить непомітно. Дитина одразу приймає умови і правила нового для неї середовища. Але частіше, все ж таки, сліз не уникнути. Кожна дитина адаптується до нових умов по різному. В когось на це може піти декілька днів, в когось — декілька тижнів чи навіть місяців. Але не слід лякатися, адже це нормально. Навіть дорослі люди проходять схожі етапи адаптації до нових умов, як, наприклад, зміна роботи, поїздка в інше місто і т. і.

Що можна зробити, щоб полегшити цей процес?

 Передумови успішної адаптації дитини до дитячого садочка. 

  1. Завчасна (за декілька місяців) психологічна та практична підготовка: 
  • збільшення кола спілкування дитини з іншими дітьми та дорослими;
  • навчання елементарним правилам спілкування з дітьми: знайомство, обмін іграшками, спільна гра. 
  • позитивні розповіді про дитячий садок, прогулянки біля дитячих майданчиків, де гуляють группи дітей;
  • навчання основних правил гігієни та обслуговування (чим більше дитина буде вміти робити самостійно, тим впевненіше буде себе почувати);
  • дотримання відповідного до віку режиму дня;
  • підтримка та заохочення самостійності у повсякденних справах. 
  • обмеження користування електронними девайсами на користь живому спілкуванню та грі;
  • здоровий спосіб життя, загартовування. 
  1. Правильний вибір пори року початку відвідування садочка. Найкращим часом вважається середина, кінець літа, початок осені. Найгіршим — кінець осені, зима, початок весни (велика вірогідність сезонних захворювань). 
  2. Підтримка та врівноваженість батьків під час адаптації. Плаксивість, образливість, агресія, емоційна неврівноваженість- є ознаками природньої адаптації дитини до нових обставин, та не є приводом відтермінування вступу у дитячий садок. Не сваріть дитину за її поведінку та настрій. Обніміть та дайте зрозуміти, що ви поруч і розумієте її почуття. 
  3. Зменшення додаткових навантажень на нервову систему дитини: телевізор, планшет, галасливі заходи.
  4. Конструктивне спілкування з вихователем. Пояснення особливостей та звичок своєї дитини допоможе швидше знайти вихователю підхід до дитини. 
  5. Індивідуальні часові рамки перебування в садочку. Нарощування часу перебування від одної години до повного дня, щоб забезпечити поступове звикання. 

Але найголовнішою умовою успішної адаптації до дитячого садочка — є налаштування близької значимої людини (переважно мами) до цього процесу.

Найкращий спосіб навчити — показати приклад. Якщо ваше ставлення до садочку, вихователів, дітей є позитивним та доброзичливим, дитина буде сприймати усе так само. І в жодному разі не лякайте садочком як засобом покарання. Успішної вам адаптації!

Автор: Собова Ганна Михайлівна, психолог центру сімейної психології «Фелічіта»

www.felikids.com