Події

Сексуальне виховання дітей

Малюки дорослішають, а разом з ними і їх питання. Раз за разом питання стають все більш незручними. Що говорити, якщо дитина запитує про секс? Чи варто вигадувати байки про лелек і капусту, чи все ж розповідати правду? Як відповідати, що розказувати і коли. Своїми думками і досвідом діляться наші мами-експерти

сексуальна освіта

Що говорять мами

Катерина Петрова, постійна учасниця рубрики «Мами-експерти», вважає, що пояснювати дитині потрібно відповідно до її цікавості та віку. Пояснення мають бути прості і з прикладами. Говорити на ці теми потрібно тоді, коли у дитини з’являються питання. Чим раніше, тим краще. 

Мама-експерт Наталія Рибачик відмічає, що сексуальна освіта — це не тільки про секс. Батькам варто пояснити і про вікові особливості статей, і гігієну, і відносини, навчити дитину казати «ні» та, у разі потреби, знати, як захищати себе. Слід звернути увагу і на те, що, якщо вчасно і грамотно не відповідати на дитячі питання, вони зможуть і самі їх знайти у ровесників чи в інтернеті. Така інформація може бути викривлена і недостовірна. Тому варто вибудувати довірливі стосунки з дитиною, щоб перш за все з усіма питаннями, вона приходила до вас. 

Сексуальна освіта

Сексуальному вихованню дітей в Україні приділяють надзвичайно мало уваги. Єдиний раз, коли в шкільній програмі згадують про секс і розмноження, це курс біології за 9-й клас. І то, через незручність теми, багато вчителів дають її на самоопрацювання.

До прикладу, сексуальна освіта за кордоном відбувається зовсім інакше. У Нідерландах уроки сексуальної культури починаються з чотирьох років. У Фінляндії уроки сексуальної культури є частиною шкільної програми з 1970 року. У Австрії до таких уроків залучають батьків, а у Данії запрошують зовнішніх експертів, представників секс-меншин, хворих на СНІД і навіть працівників комерційного сексу. 

Україні звичайно до цього ще дуже далеко. Ми і досі лідируємо за темпами поширення Сніду. І хоча наразі цим питанням займаються багато громадських організацій, зараз батькам варто займатися сексуальною освітою своїх дітей самостійно. І ось тут на допомогу прийдуть кілька правил, яких радять дотримуватися фахівці

Правила для батьків

Правда і тільки правда. Не вигадуйте історій про лелеку і капусту. Не називайте статеві органи кексиками, булочками, горобчиками і огірочками. Вони мають свої назви і не варто їх соромитися. Піхва — то піхва, а пеніс — це пеніс. Звичайно, правда має бути відповідною до віку. І видавати усі подробиці зачаття трирічній дитині не обов’язково.

Відповідати на поставлені питання. Якщо не ви, то дитина знайде інші джерела інформації.

Не соромити і не сварити. Не потрібно говорити, що секс це погано і недостойно. Варто дати зрозуміти дитині, що ви зможете говорити відверто на будь-які теми.

А якщо ви не знаєте, як підступити до цього питання, тут вам на допомогу прийдуть книжки, які можна прочитати разом з дітьми.

Книжки про сексуальну культуру

  1. Анна Герцог «Не в капусті й не лелека».

Рекомендований вік 6-10 років.

  1. Ґжеґож  Касдепке «Велика книга почуттів».

Рекомендований вік 5-8 років.

  1. Пере Фонт Кабре

«Відверта розмова про «це»

Рекомендований вік 6-12 років

  1. Анна Хьюглунд «Бути мною»

Рекомендовано для дівчат віком 11-16

  1. Джеррі Бейлі

«Моє тіло змінюється: Усе, що хочуть знати підлітки і про що соромляться говорити батьки»

Рекомендований вік 11-16 років.

Приємних вам відвертих розмов.

Тетяна Бучака

 

Автор: Тетяна Бучака