Допоможіть малюку адаптуватися до дитячого садочка!
Останнім часом все частіше мами запитують, як допомогти дитині безболісно адаптуватися до дитячого садочка.
Сьогодні ви отримаєте корисні та дієві поради від Інни Германчук, практичного психолога, педагога з раннього розвитку в центрі “Щаслива родина”.
Зрозуміти малюка не так уже й важко. Уявіть, що ви опинилися в чужому місті – з лабіринтами незнайомих вулиць, невідомих приміщень, сторонніми запахами і різними людьми, яких малюк ніколи до цього часу не бачив. Усі довкола бігають, кричать, плачуть. Багато сторонніх людей підходить до тебе, і всі чогось хочуть – просять, намагаються тебе кудись відвести. І немає жодного місця у садочку, де малюк міг би від цього сховатися.
Які ж зміни відбуваються з малюком у процесі адаптації?
Звісно можна зустріти різну інформацію, де йдеться про те, що в деяких закладах дітки одразу почувають себе як вдома. Є й такі випадки, але їх дуже мало. І давайте відверто глянемо правді в очі та спробуємо відчути що ж відчуває малеча.
Емоції. В перші дні відвідин садка дитина відчуває дуже мало позитивних емоцій. Вона може плакати, боятися, гніватися або перебувати в депресивному стані загальмованості. А все тому, що малюк сумує через розтавання з мамою і звичним йому середовищем. Наберіться терпіння. На зміну негативним обов’язково прийдуть позитивні емоції, які свідчитимуть, що адаптацію завершено. Однак плакати під час розтавання з вами малюк може ще довго, а після того, як ви підете, може швидко заспокоїтися.
Чужі люди. Перші дні дитина скоріше не виявлятиме охоти спілкуватися з будь-ким. Не треба її змушувати, навіть якщо малюк виглядатиме зовсім нетовариським і замкненим. Має минути час, і дитина почне спілкуватися. Частіше це починається з вихователів, а вже потім переходить і на однолітків.
Пізнавальна активність. Так само може бути абсолютно знижена. Дитині потрібен час для освоєння в новому оточенні. Тому спочатку вона може не виявляти жодної цікавості навіть до іграшок.
Навички і мова. Не лякайтеся і не грішіть на вихователів садочка, якщо в перші дні помітите, що дитина забула дещо з того, що вміла робити раніше. Навички повернуться до дитини, коли адаптація завершиться. Те саме стосується і мови.
Рухливість. Тут все залежить від темпераменту дитини. Одні малюки стають дуже повільними, інші навпаки – аж занадто рухливими.
Сон. Спочатку дитина спатиме в садочку погано. Їй необхідно призвичаїтися. Ви також можете помічати порушення її сну і вдома, навіть уночі. Але з часом все нормалізується.
Апетит. У малюка може спостерігатися погіршення апетиту, що пов’язане із незвичною для нього їжею.
Здоров’я. На час адаптації знижується опір організму до різних інфекцій, тому малюк, на жаль, може захворіти протягом першого місяця відвідин садка. Однак з часом організм прийде в норму.
Звичайно, потрібен час, щоб дитина адаптувалася до нових умов. Але є спосіб полегшити цей процес.
І це можливо якщо змалечку привчити дитину до певних речей, а саме:
Дитина-партнер. Звичайно, вам приємно обіймати, цілувати і балувати вашого малюка. Однак, якщо ваші стосунки цим і обмежуються, ви робите дитині ведмежу послугу. Змалечку малюк має потрохи звикати робити з батьками щось спільне. Заохочуйте його бажання поскладати вам білизну у пральну машину (навіть якщо вам доведеться перероблювати за малюком), або ж грайтеся разом, поділіть дві машини, нехай одну завантажить кубиками дитина, а іншу – ви чи бабуся. Просто робіть щось разом! Не виконуйте геть усе за малюка.
Однолітки. Спробуйте оточувати дитину однолітками, хай до вас приходять у гості матусі з дітками, знайомтеся з іншими на майданчику. Ваш малюк має зрозуміти, що інші дітлахи – такі ж як і він, що вони не ляльки, їх не можна бити, зате з ними можна гратися. Вигадуйте різні ігри, навчіть свою дитину ділитися.
Навчіться гратися. Наповнюйте іграшки вашого малюка змістом. Навчіть дитину не просто перекладати іграшки з місця на місце чи кидатися ними, а покажіть їй чудовий казковий світ – адже машинка може возити іграшкових собачок, а на пластмасові тарілочки можна покласти іграшкову їжу для іграшкових звіряток. Неоціненну роль мають прості іграшки, адже саме вони розвивають діток. Іграшки, що блимають, супертехнологічні речі не приносять дітям жодної користі. Якщо ваша крихітка навчиться гратися, їй точно не буде сумно серед іграшок садка.
Нові люди. Намагайтеся, щоб у вашому домі з’являлися інші, крім батьків, люди – родичі, знайомі, друзі. Малюк має навчитися не боятися інших, прагнути подружитися з ними. Лише таким чином дитина усвідомить, що від інших дорослих не буде нічого поганого (звичайно про те, що не можна розмовляти із незнайомцями, ви розкажете малюку трохи пізніше!). За можливості лишайте малюка на годинку-дві з іншими родичами, щоб він звикав не плакати без мами. Обов’язково попереджайте дитину про свою відсутність. Малюк має знати і розуміти, що коли мама йде, вона обов’язково за ним повернеться.
Звикання. Не всі діти хочуть іти в садочок. Готуйте малюка до нього поступово і заздалегідь (бажано за півроку). Адже важливо робити все поступово, не кваплячись, оберігаючи дитину від перевтоми. Розказуйте про садок, як про щось привабливе, але не фантазуйте, адже інакше крихітка може розчаруватися. Познайомте дитину з дітками, які вже ходять у садочок, нехай ті поділяться своїм досвідом.
Перший обов’язок. Поясніть малюку, чому він повинен ходити до садочка, розкажіть що він уже великий, і, як усі дорослі, тепер ходитиме у справах. Мама і тато підуть на роботу, а він – у садок. Так він допомагатиме батькам працювати і заробляти гроші.
Дорогою з садочка розпитуйте малюка про все – що їли, в які ігри гралися. Ви й не помітите, як дитина поступово почне розповідати різні історії.
У жодному разі не шантажуйте і не “карайте” малюка садочком, також не варто робити незаплановані вихідні посеред тижня. Малюк може звикнути до чогось, коли він це розуміє. Якщо так різко змінювати режим і підхід до садка, дитина може заплутатися.
Друзі. Допоможіть малюку знайти у садочку друзів. Знайомтеся з батьками з вашої групи, ходіть гуляти сім’ями за межею садочка. Перед першим візитом домовтеся з вихователями і прийдіть із дитиною на майданчик, де грається майбутня група. Нехай малюк спробує з ними потоваришувати.
Також варто звернути увагу на такі речі:
- У присутності дитини завжди згадуйте садочок лише з позитивного боку. Навіть якщо ви не всім задоволені. Тим більше не намагайтеся навіяти малюку негативне ставлення до вихователів, навіть якщо не в усьому з ними згодні.
- Не змінюйте розпорядок дня дитини навіть на вихідні. Так, ви можете лишити його спати трішки довше, але трішки, а не до обіду. До речі, якщо дитині треба відсипатися, і вона втомлюється протягом тижня, це означає, що ви не правильно організували день малюка.
- Зараз не час відучувати від деяких звичок. Зачекайте, доки закінчиться процес адаптації.
- Намагайтеся, щоб удома дитину оточувала спокійна і неконфліктна атмосфера. Хваліть її за успіхи, розмовляйте, кажіть ласкаві слова.
- Будьте терплячі до капризів. Вони виникають через перевантаження нервової системи. Обійміть малюка і спробуйте переключити увагу на інший вид діяльності.
- Дайте дитині в садок якусь м’яку іграшку. Це своєрідний замінник мами. Він ходитиме з малюком у садок і завжди буде поряд, а притискаючи до грудей щось із дому, дитина буде спокійна.
- Розповідайте казки. Вигадайте казку про якесь звірятко чи дитинку, яким також було спочатку в садочку сумно. Але потім вони потоваришували з іншими дітками і вихователями.
- Збираючи малюка в садок, розмовляйте з ним спокійно, впевнено. Розповідайте, що ви робите (вдягаєтеся, снідаєте), дитина має розуміти, що це звичайний день. Не показуйте свого хвилювання! Діти це відчувають!
- Обов’язково скажіть, коли його заберете. Конкретний час заспокоїть малюка. (після обіду, після прогулянки, після сну…)
- Вигадайте ритуал прощання і не затримуйтеся. Помахали ручкою дитині і йдіть. Не затримуйтеся на довго, адже що більше ви вагаєтеся при прощанні, то більше переживає дитина!
Існує 4 основних помилки, яких припускаються батьки в процесі звикання дитини до садочка:
- Зникнення мами! Коли мама приходить до дитячого садочка вперше, дитина, як правило розслаблена і зацікавлена тим, що бачить. Виникає ситуація, коли мама дуже рада, що дитина загралася і тихенько тікає, не попрощавшись з нею. Уявіть собі, що відчуває маленька дитина, коли мама раптово зникла не попрощавшись, і невідомо, коли вона повернеться і чи повернеться взагалі. І якщо навіть 10 найкращих добрих людей будуть намагатись заспокоїти дитину і пропонувати їй іграшки, вона буде налякана, відчуватиме страх та тривогу. Якщо ви неодноразово розповідали дитині що вона залишиться в садочку без мами, все одно не залишайте дитину не попрощавшись. У дитини виникає відчуття, що від тепер мама може зникнути в будь який момент її життя без попередження і вона може її просто втратити. Як наслідок, дитина буквально “прилипає” до мами і психологічно і фізично на довгі місяці, боячись втратити її з поля зору. У багатьох випадках виникає потреба відкласти відвідування садочка як мінімум на півроку, тому що дитина впадає в істерику при найменшій згадці про нього.
- Довге перебування! Деякі батьки вважають, що дитину краще одразу залишити на півдня чи цілий день, щоб вона швидше звикала до дітей та вихователя. Це є помилкою. Відвідування садочка потрібно починати поступово. Існують різні схеми, але основна ідея наступна: спочатку приходити на майданчик де граються діти з групи, потім на 30 хвилин – годину приводити дитину в групу під час вільної ігрової діяльності і чекати на неї в коридорі і потім забирати. Згодом можна залишити одну на 1-2 години, потім з ранку і до обіду, потім забрати після прогулянки. Через деякий час залишити на обід і забрати, потім залишити на денний сон і забрати. І лише після цього залишати на цілий день. Немає чітких рекомендацій щодо часу, який буде потрібний на кожній стадії. Потрібно спостерігати за самопочуттям дитини та покладатися на материнську інтуїцію.
- Неправильний режим дня! Багато батьків не задумуються над тим, наскільки режим дня сьогодні відповідає тому режиму, який потрібно буде дотримуватись в дитячому садочку. Дитині, яка звикла лягати спати о 22.00, буде дуже тяжко прокидатися о 7 ранку. Згадайте як почуває себе малюк, коли він не виспався? Він тре очі і капризує, сам не розуміє чого хоче і стає плаксивим. Те, як себе почуває дитина в перші дні перебування в садочку дуже впливає на відношення до цього місця в подальшому. Ніколи не буде другого шансу справити перше враження. Для того, щоб перший досвід дитини в садочку був сповнений яскравими позитивними враженнями, не полінуйтеся заздалегідь перевести її на правильний режим. Тоді вона зможе прокидатись легко і йти в групу в хорошому настрої.
- Швидке збирання! Ця помилка в деякій мірі перекликається з попередньою. Адже батькам, як правило, шкода будити малюка, і хочеться щоб він поспав якомога довше. І його будять майже впритул до часу коли треба йти в садочок. В результаті збори виявляються нервові, швидкі. У мами немає часу приділити дитині увагу, подарувати ніжність, які так їй потрібні, особливо коли вона ще ніжиться в ліжечку. Дитина лише чує: “Давай швидше”, “Запізнюємось в садочок”, “Потім поговоримо” і т.п. Дуже часто малюк зранку ще має повільну реакцію і мама дратується, підвищує голос і ранок виходить конфліктним. Настрій зіпсований у всіх і дитина йде в садочок засмучена. І мама вже теж немає сил на добрі настанови в садочку. Тому прокидайтеся завчасно самі і будіть дитину раніше щоб без поспіху приділити час дитині. Зробіть масажик, погладьте ніжки, полоскочіть, поцілуйте, скажіть приємні слова. Все це так важливо для гарного настрою обох. Виходьте в садочок із достатнім запасом часу, щоб ви не хвилювалися по дорозі і мали змогу налаштувати дитину на позитивний лад.
Не бійтеся садочка і нехай вам щастить!
-
Света
-
Катя