События

Консультація юриста. Кредити подружжя після розлучення

Що робити з кредитами, які взяла сім’я, у разі розлучення?

кредит юрист

Консультує юрист, адвокат и керівник компанії «Доверитель» Вікторія Мінаєва-Поліщук.

юрист Виктория МинаеваМайно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу) (ч.1 ст.60 Сімейного кодексу України).

Кредити, що виникли під час шлюбу, виплачуються подружжям спільно, незалежно від того, що кредит під час шлюбу було оформлено на одного із подружжя. Мова йде не лише про побутові кредити (кредити на пральну машину або іншу техніку), але і про кредити на автомобілі, іпотечний кредит, борги за комунальні послуги. Банківська установа або інший суб’єкт, що надав кредит, має право вимагати сплачувати кредит від обох із подружжя. Єдиною умовою, коли кредит не вважається спільним – це оформлення кредиту без згоди іншої сторони, але, при цьому, потрібно доказувати, що кредит було оформлено без згоди та не на загальні потреби подружжя.

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу (ч.1 ст.68 Сімейного кодексу України). За загальним правилом, у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором (ч.1 ст.70 Сімейного кодексу України). У разі, якщо подружжя не може досягнути згоди щодо поділу кредиту після розлучення або між подружжям не укладено шлюбного договору, або у такому договорі не визначено порядок поділу кредитів після розлучення, то сторони мають право вирішити поділ кредитних зобов’язань у судовому порядку.

За рішення суду борги за кредитними зобов’язаннями можуть бути розподілені між подружжям пропорційно до того майна, яке отримав кожен окремо: наприклад, якщо рішенням суду за одним із подружжя залишається ¼ квартири, що взята в кредит, то така особа буде виплачувати кредит у розмірі ¼. Значно складніший механізм поділу іпотечних кредитів між подружжям, оскільки перед поділом іпотеки – необхідно отримати згоду в установі, де брався кредит, переоформити договір і страховку.

Також, варто пам’ятати, що частка квартири, кредит за яку було сплачено дружиною або чоловіком після розлучення за рахунок особистих коштів, є приватною власністю дружини або чоловіка і не підлягає розподілу між подружжям.

Таким чином, у разі оформлення кредиту під час шлюбу, подружжя спільно несе зобов’язання за такими боргами, а не тільки той з подружжя, хто підписав кредитний договір. Після розлучення подружжя має право самостійно визначити порядок розподілу боргів або використати порядок поділу, що зазначений у шлюбному договорі. Якщо ж подружжя не може досягти згоди щодо поділу боргів за кредитними зобов’язаннями, то у такому разі поділ буде здійснюватися у судовому порядку.