Події

Консультація юриста Вікторії Поліщук-Мінаєвої. Отримання житла для молодої сім’ї

Молодою сім’єю в Україні є подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років, або неповна сім’я, в якій мати (батько) віком до 35 років.

квартиры для молодых семей

Ще у 2012 році постановою Кабінету Міністрів України № 967 було затверджено Державну програму забезпечення молоді житлом на 2013-2017 роки, якою визначено можливість молоді (у тому числі, і молодій сім’ї) придбати житло у кредит на пільгових умовах.

Порядок надання пільгових кредитів на житло для молодої сім’ї передбачено у постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла» № 584 від 29.05.2001 (надалі – Порядок надання пільгових кредитів № 584).

Обов’язки по наданню кредитів виконує Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву.

Згідно з пунктом 3 Порядку надання пільгових кредитів № 584, право на отримання кредиту мають сім’ї та одинокі молоді громадяни, які згідно із законодавством визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, а саме:

  • сім’ї, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно;
  • неповна сім’я, в якій мати (батько) віком до 35 років включно має неповнолітніх дітей (дитину);
  • одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно;
  • молоді вчені, подружжя, в якому чоловік або дружина є молодим вченим, та неповні сім’ї, в яких мати або батько є молодим вченим, що потребують поліпшення житлових умов, мають право на отримання кредиту до досягнення молодими вченими віку 35 років включно, якщо вони є громадянами України, працюють на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників на підприємствах, установах, організаціях, у вищих навчальних закладах III-IV рівні акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»; або навчаються за денною формою в аспірантурі, ад’юнктурі, докторантурі.

Пунктом 16 Порядку надання пільгових кредитів № 584 передбачено, що кредит надається терміном до 30 років, але не більше, ніж до досягнення старшим з подружжя пенсійного віку. Термін надання кредиту обчислюється з дати укладення кредитного договору.

квартиры для молодых семей в кредит

Для отримання кредиту необхідно внести на свій особистий рахунок, що відкривається регіональним управлінням Фонду в банку-агенті, першого внеску в розмірі не менш як 6 відсотків вартості будівництва (реконструкції) житла, розрахованої відповідно до експертної оцінки чи договірної оцінки вартості придбання житла (пункт 17 Порядку надання пільгових кредитів              № 584).

Розмір кредиту на будівництво (реконструкцію) житла визначається регіональним управлінням Фонду виходячи з норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім’ї та додатково 20 кв. метрів на сім’ю, вартості будівництва (реконструкції) житла без урахування першого внеску позичальника, що діють на момент укладення кредитної угоди і витрат на страхування в період будівництва (реконструкції) житла (пункт 20 Порядку надання пільгових кредитів № 584).

Отже, розмір кредиту буде визначено з нормативної площі житла та експертної оцінки.

Відповідно до пункту 23 Порядку надання пільгових кредитів № 584, кредит надається на підставі кредитного договору. Грошові кошти перераховуються з відповідного рахунка регіонального управління Фонду на особистий рахунок позичальника у банка-агента (пункт 24 цього ж Порядку).

Не менш важливим є і відсоткова ставка у пільгових кредитів. Пунктом 30 Порядку надання пільгових кредитів № 584 передбачено, що позичальник, який не має дітей, сплачує кредит за відсотковою ставкою у розмірі 3 відсотки річних; позичальник, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за користування кредитом; позичальникові, який має двох дітей за рахунок бюджетних коштів погашається 25 відсотків суми зобов’язань за кредитом на момент застосування пільги; позичальникові, який має трьох і більше дітей, — 50 відсотків суми зобов’язань за кредитом на момент застосування пільги.

Виктория Минаева

Автор: юрист, адвокат и руководитель компании «Доверитель» Виктория Минаева-Полищук