Українські різдвяні традиції
Різдвяні традиції – це ціла низка цікавих ритуалів та звичок. Українські різдвяні традиції особливо аутентичні. Вважалося, що в різдвяні дні відкриваються ворота між небом та землею. Саме тому все в цей час має особливий сенс і значення.
У Різдво все сприяє щастю, світлому майбутньому, здійсненню бажань, реалізації планів.
Пропонуємо дізнатися, які саме різдвяні традиції потрібно дотримуватися, щоб бути щасливим цілий рік. Як правильно готуватися до Різдва?
Різдвяні традиції. До Різдва готувалися з осені
Наші предки ще з літа, з пори жнив, зберігали Дідух — перший або останній зібраний сніп, або декілька найкращих колосків, зв’язаних між собою. Сьогодні ми часто забуваємо про цей атрибут свята. Традиція зберігати колоски до Різдва залишилася в багатьох сім’ях, що живуть на заході України. Дідух вміщує в собі духи предків, дух житла, добрих духів злагоди.
До свята краще закінчити всі найважливіші справи і до блиску прибрати в будинку. Також прийнято купувати обновки для всіх членів сім’ї, щоб зустрічати Різдво красивими і свіжими. Цьому світлому святу завжди передує Різдвяний піст. Під час посту кожна людина повинна отримати духовне очищення, щоб зустріти Різдво з чистим і спокійним серцем.
Різдвяні традиції. Напередодні Різдва
Напередодні Різдва готували кутю та узвар. Після того, як ці страви будуть готові, господиня може приступити до приготування голубців та інших страв, яких мало бути дванадцять. У приготуванні пісного святкової вечері могли брати участь всі члени родини. До першої зірки сім’я постилася.
Після того, як всі страви були приготовлені, в кімнату, де передбачається святкування, вносили Дідуха і ставили його на чільне місце.
Закінчивши всі приготування, діти виходили на подвір’я і чекали на появлення зірки. Вони повідомляли довгождану звістку та розпочинали Святу вечерю.
Різдвяні традиції. Свята Вечеря
Першим за стіл повинен сісти господар. Він розпочинав Святу Вечерю молитвою, набирав кутю і годував домашню живність.
Після цього він вимовляє молитву за покійних родичів, запрошуючи їх на вечерю. Для них на стіл ставлять дві чарки і тарілки. З цих приладів ніхто не їсть, але кутю в тарілки кладуть, щоб погодувати предків. Потім господар піднімає чарку та виголошував молитву за присутніх на святі членів сім’ї. Після цього всі повинні приступити до вечері. Традиційно на Різдво прийнято їсти зі спільних мисок, особливо ця традиція стосується головної страви — куті.
Добрим знаком вважається, коли на Святу Вечерю в будинок раптом приходять самотні, бідні люди. Їх прийнято пригощати і щедро приймати.
Різдвяні традиції. Колядки
Після вечері можна починати співати колядки. Дарувати один одному подарунки. Вікна осель всю ніч повинні світитися, адже спати в цю ніч не можна, це вважається поганим знаком. Кажуть, що якщо спати в Різдво, то можна проспати своє щастя!
Різдвяні традиції. Святкування Різдва
Під ранок в кожен дім починають заходити хлопчики-віншувальники. Їх потрібно приймати з радістю, обдаровувати, таким чином, показуючи те, що ви задоволені з того, що у ваш будинок в Різдво першим прийшов чоловік.
Різдвяні традиції. 7 січня
7 січня святкують перший день Різдва Христового.
Зранку йдуть до церкви на святкову молитву, яка присвячувалася спогадам про народження Ісуса Христа.
Після служби всі повертаються додому і готують святкову вечерю, яка повинен складатися з скоромних страв, якими можна розговлятися, адже пост вже закінчений.
До Різдва зазвичай готують домашню ковбасу, холодець, печеню з гречаною кашею, одне молочне блюдо.
Після обіду всі традиційно виходять з дому, щоб відвідати знайомих і поспілкуватися.
Різдвяні традиції. Колядники
Вже під вечір 7 числа йдуть перші дитячі ватаги колядників. Колядувати могли молоді дівчата, хлопці, а також діти, які приносили щастя. Колядники традиційно гарно одягаються, майструють різдвяну зірку.
Щоб перетворити колядування в справжні веселощі, прийнято супроводжувати похід по сусідах перевдяганням у казкових персонажів, духів, міфічних героїв, у тому числі і в тварин. Як правило, обов’язково серед колядників є ряджений у вигляд кози.
До них прийнято ставитися з повагою і пошаною, так як вони приносять достаток і щастя. Традиційно колядників обдаровують цукерками, мандаринами, печивом або грошима.
Щасливого вам Різдва!