П’ять цікавих фактів про бойові мистецтва Київської Русі
Всі чули про східні бойові мистецтва, такі як карате, айкідо, дзюдо …
А що ви знаєте про стародавні бойові мистецтва, що століттями розвивалися та вдосконалювалися нашими пращурами?
Пропонуємо вашій увазі кілька цікавих фактів про бойові мистецтва, що по праву вважаються традиційними видами спорту України.
5 цікавих фактів про бойові мистецтва Київської Русі
Факт 1. Південь сучасної України — «колиска» стародавнього мистецтва верхової стрільби з лука. Споконвіку степи південної частини нашої країни населяли кочові племена. Найвідоміші серед них – це скіфи та сармати. Слава про них, як про майстерних вершників і влучних стрільців, гриміла по всьому античному світу.
За часів Київської Русі, V-XIII століття, верхова стрільба з лука відігравала важливу роль у захисті держави та розширенні її меж. Уже в XI столітті кіннота у Київській Русі за значущістю не поступається піхоті, а пізніше навіть перевершує її. Тоді ж виділяються кінні лучники, які крім луку та стріл використовували також сокири, можливо, списи, щити та шоломи.
Верхова стрільба з лука увібрала в себе два найдавніших мистецтва: влучну стрільбу з лука та мистецтво верхової їзди (джигітовки).
Верхова стрільба з традиційного (історичного) лука – це дуже складне завдання для учасників змагань, і в той же час, азартне і захоплююче дійство для глядачів. Важко навіть уявити як це: вміло керувати конем на повному скаку в галопі, і в той же час, затамувавши подих на мить, між ударами копит, влучати у ціль!
До речі, в цьому виді спорту немає поділу на чоловічі таі жіночі категорії. Тобто в цьому найдавнішому бойовому мистецтві панує повна гендерна рівність.
Факт 2. Лицарські традиції України. Якщо мова заходить про середньовічних лицарів «без страху і докору», в блискучих обладунках, з масивними щитами, списами, що сидять на бойових конях в повній амуніції, то більшість людей уявляє собі дворянина з середньовічної Західної Європи. Але це не зовсім так!
Не всі знають, що наша країна має багату лицарську спадщину. Легендарні лицарі-тамплієри зводили замки на Закарпатті та на території сучасних Львівської та Волинської областей. Наукові дослідження історії середньовічного Ордену тамплієрів свідчать про те, що після його падіння частина лицарів вирушила на територію України, ставши захисниками кордонів нашої країни.
Запорізьке козацтво, що виникло пізніше, за словами їх західноєвропейських сучасників, вважалося одним з представництв Мальтійського лицарського ордену. А в Європі козаків називали лицарями степу.
Факт 3. Сучасні лицарі України. Лицарські цінності, такі як благородство та відвага — в крові у нашого народу. Ймовірно, тому їх бойове мистецтво – середньовічний бій з кожним роком набирає величезну популярність, особливо серед молоді.
Середньовічний бій – це повноконтактний бій з використанням металевої незагостреної зброї, захисного і наступального озброєння, що є характерними для Середньовіччя. Спортсмени — учасники турнірів одягнені в повні обладунки, що, як і зброя, виготовлені за історичними зразками. На відміну від постановочних боїв, які часто проводяться на фестивалях історичної реконструкції, середньовічні бої йдуть у повний контакт і оцінюються спортивними суддями, які мають спеціальну підготовку та досвід участі в змаганнях.
Чи знаєте ви, що наші, українські лицарі найсильніші в світі?! Збірна команда України з середньовічного бою протягом трьох останніх років утримує титул чемпіонів світу!
До речі, Україна — перша в світі країна, яка визнала середньовічний бій на офіційному рівні, як не олімпійський вид спорту в 2016 році.
У травні 2019 вперше в історії Чемпіонат світу з середньовічного бою пройшов в Україні, в Стародавньому Києві в Князівстві Київська Русь ( «Парк Київська Русь», Київська обл., Обухівський р-н, с. Копачів).
Факт 4. Нащадки русичів – українські козаки подарували світу бойові мистецтва СПАС і Бойовий Гопак.
Бойове мистецтво запорізьких козаків Спас відомо з часів Київської Русі. Його бойові прийоми максимально ефективні, їх мета – швидке знищення ворога. Спас — це більше, ніж сукупність бойових прийомів. Це філософія ведення бою не силою, а розумом, із мінімальними втратами, а також оздоровлення тіла і духу.
Українське бойове мистецтво Бойовий гопак розроблене на основі елементів традиційного козацького бою, що збереглися в народних танцях.
Факт 5 — найоптимістичніший. Під Києвом є місце, де можна не тільки познайомитися з історичними бойовими мистецтвами України, а й особисто долучитися до них.
У Древньому Києві Князівства Київська Русь («Парк Київська Русь», Київська обл., Обухівський р-н, с. Копачів) відроджуються традиційні для України стародавні кінні бойові мистецтва: джигітовка (гарцювання) і верхова стрільба з лука, а також середньовічний бій.
Кожних вихідних на гостей Князівства чекає знайомство з історією Київської Русі у справжньому, живому середньовічному місті. А також традиційні слов’янські святкування, музеї та експозиції, прогулянки на конях, смачні страви з багаття, майстер-класи з народних ремесел та екстремальні атракціони.
У «Парку Київська Русь» відкрито школу кінних лучників, заняття в якій проводять досвідчені інструктори — спортсмени Всеукраїнської федерації верхової стрільби з лука. Стати її учнем дуже просто: потрібно звернутися до організаторів в Древньому Києві або зв’язатися за тел. (044) 461-99-37 та (050) 385-20-35. І вже з першого заняття ви почнете опановувати мистецтво управління конем і влучної стрільби з лука.
Протягом усього року в Древньому Києві проводяться міжнародні змагання з давніх бойових мистецтв та фестивалі історичної реконструкції.
Ось перелік найцікавіших історичних і спортивних заходів, що пройдуть в Князівстві Київська Русь в 2020 році:
5 червня (початок о 22:00) — Вистава-шоу «Імператор Колізею»
6-8 червня — Святкування Трійці в Древньому Києві
13-14 червня — Міжнародний чемпіонат з верхової стрільби з лука «Київська Русь» на кубок князя Володимира
6-7 липня — Вечірня програма Івана Купала
11-12 липня — Івана Купала. Шоу програма
25-26 липня — День Хрещення Київської Русі
8-9 серпня — Кінно-історичний фестиваль «Билини Древнього Києва»
15-16 серпня — ХХІІІ Міжнародний фестиваль національних військових і традиційних культур «Козацький Спас» імені Анатолія Єрмака
22-24 серпня — Святкування Дня Незалежності України
18-20 вересня — Кубок світу з середньовічного бою «Зов героїв»
3-4 жовтня — Міжнародний фестиваль кінно-трюкового мистецтва «Кентаври IІ»
14 жовтня — Святкування Покрови та Дня Захисника України
16-18 жовтня — Свято Покрови. Відкритий Чемпіонат України з верхової стрільби з лука «Скіфи II»
Древній Київ розташований в 45 хвилинах їзди від Києва сучасного — в Київській області, Обухівському районі, с. Копачів.
Маршрутки курсують у вихідні та святкові дні від ст.метро «Видубичі», згідно з розкладом на сайті.
Детальніше на сайті www.parkkyivrus.com