Як обрати лікаря? Де отримати медичну послугу найкраще?
Ми користуємось послугами лікарів досить часто, в основному нам приходиться звертатись за медичною допомогою тоді, коли вже якось не добре себе почуваємо і щоб впевнитись, що допомогу нам нададуть якісно, варто заздалегідь знайти, де отримати медичну послугу найкраще.
Як зменшити стрес під час вибору того самого лікаря, якому можна розповісти про своє самопочуття? І як знайти лікаря для своєї дитини?
Україна зараз знаходиться в трансформації медичної системи й почнемо з того, що в нас існує:
- Первинна медична допомога, яка надається у центрах Первинної медико-санітарної допомоги — ЦПМСД (це колишні поліклініки), де сімейні лікарі та педіатри.
- Вторинна ланка медичної допомоги — спеціалізована медична допомога доросла та дитяча, де лікарі спеціалісти за певними спеціалізаціями: офтальмологи, неврологи й т.д.
- Третинна медична допомога — це профільна високоспеціалізована допомога, наприклад, обласні лікарні, кардіологічні центри, перинатальні центри.
Куди звертатися пацієнту
Згідно з реформою, пацієнт (а ми всі є пацієнтами) може звернутися за наданням медичної допомоги в будь-який заклад державної або приватної форми власності за власним бажанням не залежно від місця реєстрації та обрати собі лікаря.
З приватними лікарнями, зрозуміло: ви прийшли та оплатили послугу.
У державних за надання медичних послуг оплачує НСЗУ (національна служба здоров’я України), за умови, якщо у пацієнта є заключена декларація з сімейним лікарем.
А якщо необхідна спеціалізована допомога, то потрібне направлення від сімейного лікаря до спеціаліста (наприклад, до невролога або гінеколога).
Якщо немає направлення, то пацієнт сплачує самостійно за медичну послугу.
Розбираємося далі.
Медична реформа полягає в тому, що «гроші ходять за пацієнтом». Тобто, є пакети медичних послуг, які оплачує держава, ці «пакети послуг» надають заклади, які уклали договори з НСЗУ (перевірити чи є такий договір у медичного закладу, можна за посиланням нижче).
ЦПМСД надають послуги первинної медичної допомоги — це профілактичні огляди, лікування, забір аналізів, інструментальні дослідження (кардіограма, УЗД).
Що таке декларація?
Це угода на надання медичної допомоги вам як пацієнту з лікарем, якого ви обрали. (Як її оформити зразок та інструкція за посиланням нижче). В такий спосіб можна перевірити медичний заклад.
Та як же обрати лікаря?
Для початку визначтесь, вам потрібен лікар для дорослого чи для дитини.
Дітей лікують педіатри від народження до 18 років, далі це вже терапевти, сімейні лікарі лікують всю родину від народження й до старості.
Щоб побачити, як виглядає лікар, можна зайти на сайт лікарні (в державних також є сайти), побачити фото й основну інформацію — де навчався та стаж лікаря.
Наступний крок — знайомство.
І тут вже починає працювати ваше особисте сприйняття та уявлення, який лікар вам подобається.
Основне, на що варто звернути увагу:
- Комунікабельність, чи приємно вам спілкуватись з лікарем, чи відповідає він на поставленні питання, наприклад, що означає аналіз, для чого він, а що означає висновок УЗД?
- Чи дотримується лікар засад доказової медицини?
- Встановлює діагноз, який є в переліку МКХ — міжнародна класифікація хвороб і звісно призначає актуальне лікування з ліками з доказовою ефективністю або ж дає необхідні рекомендації. (Пам’ятаємо, що вірусні захворювання не лікуються антибіотиками).
- Найголовніше — це довіра між вами та лікарем — це те, що допоможе у важливих питаннях здоров’я, щоб ви без остраху могли звертатись за консультацією.
Підказки:
- інструкція як підписати декларацію з сімейним лікарем або педіатром
https://ehealth.gov.ua/yak-obraty-likarya/ - електрона карта місць де надають первинну медичну допомогу
https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map - тут можна перевірити чи уклав обраний вами медичний заклад (ЦПМСД, пологові, спеціалізовані лікарі) договір з НЗСУ
https://nszu.gov.ua/ukladeni…/z-medichnimi-zakladami-2020 - Програма «доступні ліки» працює для пацієнтів, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим діабетом ІІ типу.
- До списку ліків, які можна отримати за програмою, включено 264 лікарських засобів, 85 з яких можна отримати безоплатно, інші ж — з незначною доплатою. https://nszu.gov.ua/ogoloshennya-pro…/dostupni-liky
- Інформація про аптеки які уклали договір за програмою «доступні ліки»
https://data.gov.ua/…/3503ea5a-456d-4780-905b-b74e7d8f09cf - перевірити наявність лікарських засобів в медичному закладі
https://eliky.in.ua/
Авторка матеріалу: Тетяна Червяк, педіатриня, доула, експертка з грудного вигодовування ГО «Лада»