Події

Календар щеплень

Календар щеплень — це графік, за яким потрібно робити щеплення дитині. Він розроблений таким чином, щоб дитина отримувала щеплення від тієї чи іншої хвороби саме в тому віці, коли це найбільше потрібно. Саме тому важливо, по можливості, притримуватися календаря щеплення та вчасно приводити дитину на щеплення.

Календар щеплень

календар щеплень

Календар щеплень. Безпечність щеплень

Часто батьки задають питання: «Як я можу бути впевнений у безпечності вакцини?»

Хоча жодна вакцина не є на 100% безпечною, сучасні вакцини є ДУЖЕ безпечними, і дітям У БАГАТО-БАГАТО разів безпечніше пройти вакцинацію, ніж залишитися без захисту.

Безпека вакцини забезпечується за рахунок багатьох дублюючих один одного заходів. Перш ніж вакцина отримає офіційний дозвіл для використання на ринку або буде включена в національні програми імунізації різних країн, включаючи Україну, кожну вакцину вивчають багато років. У процесі розробки нової вакцини спочатку необхідно отримати надійні дані про її безпеку та ефективність на тваринах. Після цього вчені повинні провести клінічні випробування за участю людей-добровільців у відповідності зі стандартними міжнародними протоколами. Дослідження кожної вакцини тривають роками, перш ніж її буде ліцензовано і допущено на ринок.

Щепленя дітей з порушенням календаря щеплень

календар щеплень

Моніторинг безпеки та якості вакцини продовжується і після її ліцензування, реєстрації та використання в національних програмах. Постмаркетингові дослідження збирають інформацію про всі випадки побічних реакцій. Якщо виникають сумніви про безпечність конкретної вакцини її використання припиняється, до того поки не будуть визначені причини інциденту (-ів). Кожен виробник дотримується процесу контролю якості на всіх етапах виробництва, а також виконує процедури контролю якості для кожної партії вакцини.

Усі вакцини, які використовуються в Україні, є безпечними та застосовуються і в інших країнах світу протягом багатьох років. Такий масштабний досвід чітко демонструє їх безпеку та ефективність. Проте, Міністерство охорони здоров’я сертифікує і тестує кожну партію вакцини в лабораторних умовах, перш ніж дозволити її використання в Україні.

Велику увагу приділяють забезпеченню «холодового ланцюга», який застосовується для збереження дієвості вакцин при їх використанні. Існує добре організована система термінового інформування керівництва охорони здоров’я про необхідність призупинити застосування певної партії вакцин, якщо надійшли повідомлення про незвичайні або тяжкі побічні реакції при застосуванні цієї партії. Батьки можуть бути повністю впевнені в тому, що вакцина, яку вводять їх дітям в Україні, безпечна і дійсно захистить їх від серйозних захворювань.

Приклади того, наскільки переваги вакцин переважують мінімальні ризики

Щепленя від гепатиту В

Як і інші вакцини, вакцина проти гепатиту В може викликати різні побічні реакції, але вони рідко бувають серйозними. Приблизно в одному випадку на кожні 600 000 доз вакцини проти гепатиту В виникають ускладнення у вигляді важкої алергічної реакції – анафілактичного шоку. Симптоми анафілактичного шоку включають висипання, ускладнене дихання і різке падіння кров’яного тиску. Хоча в Україні не зареєстровано жодного випадку смерті в результаті щеплення проти гепатиту В, ці рідкісні негативні реакції є серйозними.

З іншого боку, хронічний вірусний гепатит В є основною причиною розвитку цирозу і раку печінки. Тисячі українців є носіями вірусу гепатиту В, і багато з них постраждають від серйозних і часто фатальних наслідків цього захворювання. Сьогодні вакцина проти гепатиту В, яку застосовують в Україні, дозволяє батькам захистити своїх дітей від цих наслідків.

Щеплення проти кашлюку

Давайте також розглянемо захворювання на кашлюк і вакцину проти нього. В даний час в Україні застосовується два типи вакцин: вакцина старого покоління, так звана цільноклітинна, і більш сучасна вакцина — безклітинна (ацелюлярна). Побічні ефекти після застосування цільноклітинної вакцини виготовленої на основі убитої бактерії більш поширені, ніж після застосування ацелюлярної вакцини. Одне із 100 щеплень може викликати постійний, безперервний плач, одне з 330 — підвищення температури тіла більш ніж 40 oC, і одне на 1750 доз може викликати судоми в результаті підвищення температури. Коли Україна входила до складу Радянського Союзу, всі ми були щеплені цільноклітинною вакциною, яка була дуже ефективною, але викликала стурбованість батьків через свої побічні ефекти (в основному, через підвищення температури).

У 1975 році Міністерство охорони здоров’я Японії вирішило припинити вакцинацію проти кашлюку. За попередні три роки в Японії було зареєстровано 400 випадків кашлюку та 10 смертей від цієї хвороби. Через три роки після скасування вакцинації в країні було зареєстровано 13 000 випадків кашлюку і 113 смертей! Слід зазначити, що незважаючи на велику кількість побічних реакцій на цільноклітинну вакцину проти кашлюку, діти не вмирали від них. Зрозумівши високу ціну своєї помилки, Міністерство охорони здоров’я Японії незабаром знову затвердило використання вакцини проти кашлюку. Цей досвід показує, що переваги «більш ризикованої» вакцини проти кашлюку абсолютно очевидно переважують її ризик. Нова безклітинна вакцина проти кашлюку значно рідше призводить до розвитку побічних реакцій.

Джерело: Книга «Відповіді на складні запитання батьків про вакцинацію», Ф.І. Лапій, ГО «Батьки за вакцинацію»