Події

СТОП ПОЛІО: здоров’я нації чи інформаційна війна

В Україні триває другий раунд додаткової вакцинації проти поліомієліту. Перебіг цієї кампанії демонструє, що рівень охоплення щепленнями серед дітей є невисоким та не дозволяє створити необхідний рівень імунізації дітей для подолання спалаху поліомієліту в Україні та підтвердження статусу країни вільної від поліомієліту.

 СТОП ПОЛІОВідносно низькі показники другого раунду пов’язані зі спекуляціями та чисельними міфами навколо вакцин та вакцинації, які зараз активно розповсюджуються в інформаційному просторі. Відбувається свідоме та сплановане маніпулювання фактами, викривлення інформації щодо вакцинації від поліомієліту в Україні.

Національний комітет Поліо Плюс в Україні та партнери кампанії СТОП ПОЛІО переконані, що спекуляції навколо вакцин та вакцинації виникли невипадково. Вочевидь, існують певні структури, яким вигідна нестабільна ситуація в сфері охорони здоров’я України.

Запрошуємо засоби масової інформації долучитися до обговорення актуальної та резонансної проблеми імунізації від поліомієліту в Україні та отримати достовірну та фахову інформацію з перших вуст.

23 грудня о 14.00 год. в Українському кризовому медіа-центрі (м. Київ, Український Дім, вул. Хрещатик, 2) за ініціативою Ротарійського Національного комітету Поліо Плюс та в рамках кампанії Стоп Поліо Україна відбудеться Круглий стіл на тему:
«СТОП ПОЛІО: здоров’я нації чи інформаційна війна», в якому візьмуть участь члени Національного комітету Поліо Плюс в Україні (від Ротарі), представники Міністерства охорони здоров’я України, ВООЗ та ЮНІСЕФ, лікарі-фахівці, публічні особи*.

До обговорення запрошені представники громадських організацій (у т.ч. у сфері медицини), об’єднання громадян, лікарі дитячих медичних закладів, керівники шкіл, дитячих садочків та батьки міста Києва.

Нагадаємо, що для подолання спалаху поліомієліту в Україні та підтвердження статусу країни, вільної від Поліо, показник рівня імунізації населення країни має становити 95%. За офіційними даними Міністерства охорони здоров’я України, станом на 14 грудня 2015 року протягом другого туру щеплено 1 499 462 дитини, що складає лише 65,24% від загальної кількості дітей віком від 2 місяців до 6 років. У зв’язку з невисоким рівнем охоплення щепленнями в другому турі МОЗ, згідно з рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, продовжило другий раунд додаткової вакцинації проти поліомієліту до 18 грудня.

Результати першого та динаміка другого турів свідчать про те, що існує чимало міфів, маніпуляцій, викривлення інформації та фактів щодо вакцинації в Україні, що призводить до низького рівня довіри у суспільстві — і до позапланової кампанії, і до вакцинації як такої.

Зокрема, скандал щодо використання начебто «розмороженої» партії вакцини, яка насправді, аби запобігти можливим спекуляціям у ЗМІ, за рішенням МОЗ, не використовувалась під час першого та другого раундів додаткової вакцинації.

Маніпуляції (свідомі та несвідомі) із зафіксованим фактом спалаху поліомієліту в Україні, а саме, двох підтверджених випадків захворювання вакцино-спорідненим вірусом поліомієліту, є наслідком нерозуміння чітко визначеного за міжнародними стандартами поняття «спалаху» та його суттєвої відмінності від терміну «епідемія».

Міфи щодо небезпеки вакцин та їх негативного впливу на імунітет, майбутнє здоров’я дитини та безліч інших гострих та резонансних питань щодо вакцинації, пов’язані із низьким рівнем обізнаності у цих питаннях населення та, у деяких випадках, медичних працівників.

Прикладом цього є продовження спекуляцій щодо смерті 3-річного хлопчика у Білій Церкві, яка сталася в межах 30-діб після проведення йому щеплення. Спеціальна комісія з розслідування цього випадку дійшла однозначного висновку, що ця трагедія не має зв’язку з вакцинацією. У дитини було два важких конкуруючих захворювання: ГРВІ та гіпертрофічна кардіоміопатія.

Важливо підкреслити, що оральна поліовакцина використовується у світі понад 50 років, нею щеплено понад 2,5 млрд. дітей у всьому світі, та смертей від неї бути не може.

СТОП ПОЛІОВідмовляючись від щеплення, батьки наражають на смертельну небезпеку власних дітей, дітей, які ще не народилися, та тих, хто має реальні протипоказання до вакцинації. А це важкохворі діти з ВІЛ/СНІД або онкологічним захворюванням, яким щодня доводиться боротися за своє життя. Звичайно, таке явище викликає справедливе обурення батьків, які відповідально поставилися до щеплень.

Ми, як представники великої світової громадської організації (Rotary International), що разом з партнерами – ВООЗ, ЮНІСЕФ та іншими — успішно бореться з поліомієлітом в усьому світі більш ніж 25 років та має на меті в найближчий час повне викорінення цієї хвороби, не можемо залишити це без уваги.

СТОП ПОЛІО Україна – національна ініціатива Ротарі в Україні (Громадська Спілка «Об’єднання Ротарі клубів України»), скоординована з ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров’я) та Дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ для підвищення обізнаності, соціальної відповідальності та суспільної мотивації населення України щодо такої небезпечної хвороби, як поліомієліт, та необхідності продовження проведення національної компанії з додаткової імунізації в Україні для повного подолання спалаху цієї страшної хвороби.

Мета ініціативи – позитивно вплинути на формування суспільної свідомості щодо імунізації від поліомієліту та підвищити рівень вакцинації від цієї хвороби з метою підтвердження статусу України, як країни, вільної від поліомієліту.

Додаткові джерела та ресурси:

Кампанія СТОП ПОЛІО Україна

www.stoppolio.in.ua — Інформаційно-довідковий сайт fb.com/StopPolioUkraine – FaceBook cторінка

www.facebook.com/events/1029309910452823/

0-800-50-50-87 — безкоштовна «гаряча лінія» для батьків.

www.rotary.org — сайт Rotary International.

www.rotary.org.ua — сайт Ротарі в Україні.

Додаткова інформація щодо проблеми поліомієліту в Світі та в Україні. 

Поліомієлітом називають дитячий спинальний параліч, також це захворювання відоме під назвою – хвороба Гейне-Медіна. Поліомієліт – це важке інфекційне захворювання, яке виникає в результаті попадання в організм фільтруючого вірусу (найдрібніший ентеровірус), який вражає сіру речовину передніх рогів спинного мозку, а також рухові ядра стовбура, що в результаті призводить до паралічу. Поліомієліт найчастіше вражає дітей віком до 5 років. У більшості інфікованих дітей хвороба проходить без симптомів. Проте, у деяких випадках інфекція може викликати параліч нижніх або верхніх кінцівок або навіть смерть, вражаючи нервову систему та зупиняючи функцію дихання. (За статистичними даними, поліомієліт викликає параліч в 1 із 200 випадків захворювань. Рівень смертності серед паралізованих сягає від 5 до 10%).

Люди хворіють на поліомієліт декілька тисяч років, але саме сьогодні є реальна можливість подолати цю страшну недугу назавжди, адже Поліомієліт — одна з небагатьох інфекцій, які можуть бути повністю ліквідовані, тому що поліовірус уражає тільки людей, існує ефективна вакцина, а імунітет зберігається протягом всього життя.

У 1985 році Ротарі ініціювало свою першу програму ПоліоПлюс, метою якої стала боротьба з поліомієлітом шляхом масової вакцинації дітей.  Результати програми були дуже успішними і вже у 1988 році уряди різних країн створили Глобальну ініціативу по ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому приймають участь національні уряди, ВОЗ, Ротарі Інтернешнл, Американський Центр з контролю і профілактики хвороб, ЮНІСЕФ, фонд Білла та Мелінди Гейтс. За час дії програми Поліо Плюс та ГІЛП було вакциновано 2,5 млрд. дітей у 122 країнах світу. За цей період Ротарі зібрало  та направило на боротьбу з поліо $ 1,5 млрд. доларів США, а також тисячі волонтерів для участі в проведенні імунізацій. Програма з ліквідації поліомієліту стала однією з найбільш успішних глобальних програм у сфері громадського здоров’я за всі часи: завдяки їй, кількість випадків поліомієліту впала на 99%, з 350 000 випадків на рік у 1988 р. до лише 359 випадків у 2014.

На сьогодні залишилось лише дві країни – Афганістан та Пакистан, в яких розповсюдження дикого вірусу поліомієліту ніколи не припинялася. Однак, поліомієліт може розповсюджуватися із цих країн на сусідні та більш віддалені країни. Варто пам’ятати, що поява поліомієліту будь де є загрозою для всіх дітей в світі. Він не рахується з кордонами або соціальним статусом і легко переміщується.

В 50-ті роки минулого століття в Україні було зареєстровано більш як 19 тисяч випадків захворювання на поліомієліт – так, тільки в 1958 році були паралізовані 3768 дітей. Потім за рахунок профілактики та планової вакцинації рівень захворюваності на цю хворобу почав знижуватися і в 1992-1996 роках в Україні було зареєстровано 32 випадки поліомієліту. Після цього за активної участі Ротарі в Україні та глобальних партнерів була проведена додаткова масова вакцинація близько 2 мільйонів дітей і надалі рівень планової вакцинації від поліомієліту тримався на рівні більш як 90% багато років.

Але, в липні 2015 року були зафіксовані 2 випадки захворювання дітей на поліомієліт на Закарпатті і наприкінці серпня 2015 року міжнародними організаціями з охорони здоров’я було підтверджено спалах поліомієліту в Україні. Причиною спалаху поліомієліту є хронічно низький рівень імунізації в країні за останні декілька років. У 2014 р. менше 50% дітей були вакциновані взагалі або вакциновані не повністю. В 2015 р. рівень імунізації проти поліомієліту серед дітей до 1 року впав ще більше, до 14%.

Згідно міжнародних норм в такому випадку неодмінно проводиться позапланова імунізація в ТРИ тури всіх дітей, що знаходяться у групі ризику (від 2-ох місяців до 6-ти років, а в третьому турі до 10-ти років). Таким чином МОЗ була розпочата Національна кампанія з імунізації за підтримки ВООЗ, ЮНІСЕФ.

Перший тур імунізації вже закінчено. Його результати достатньо позитивні – 65% дітей було вакциновано, але цього ще далеко не достатньо для отримання високого рівня колективного імунітету в країні.

Другий тур розпочато 30.11.15. Згідно з рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я МОЗ продовжило другий раунд додаткової вакцинації проти поліомієліту до 18 грудня 2015 року. Станом на 14 грудня 2015 року протягом другого туру вакциновано 1 499 462 дітей, що складає 65,24% від загальної кількості дітей віком від 2 місяців до 6 років.

Третій тур охопить дітей віком від 2-ох місяців до 10 років і запланований на січень 2016 року.