Турботи про немовлят: що зайве?
Новоспечені матусі й татусі ладні цілий день, непокладаючи рук, піклуватися про маленький клубочок щастя, що з’явився у їхньому домі. Прати, прасувати, мити і стерелізувати все, що знаходиться в безпосередньому контакті з малюком багато з батьків вважають своїм першочерговим обов’язком. Та ось після чергового такого «дня сурка», знесилині, вони падають на канапу і задумаються, чи дійсно необхідно все це робити? Тут і стане в нагоді досвід наших неймовірних мам-експертів.
Досвід матусь
Постійна учасниця рубрики Марина Ткач рекомендує робити все в міру необхідності. Наприклад, якщо дитина погано спить, можна сповивати, прасувати речі доки дитині не виповниться місяць чи півтора, а іграшки мити час від часу, щоб не припадали пилом. За показами спеціалістів, можна робити масажики дитині самостійно або наймати фахівця.
Катерина Петрова прасувала речі малюку до року і регулярно мила іграшки у мильній воді. Також вона робила масаж дитині. Масажі у спеціалістів і вдома допомогли позбутися тонусу м’язів у малюка. Взагалі Катерина вважає, що необхідно приділяти максимум уваги і тактильного контакту.
Малятку Валерії Гусар сповивання не припало до душі, тому цю процедуру виконали всього один раз і більше не повторювали, а ось прасовані речі носили до місяця і допівроку кип’ятили іграшки.
Майбутня матуся Аліна Соломаха ще тільки вибудовує свою стратегію виховання, але вже дійшла висновку, що прасувати речі варто лише на перший час — в пологовий будинок і максимум на перший місяць. А далі мамі теж треба жити і відпочивати.
Чи є у всіх цих правил догляду за малюком наукове обґрунтування? Ось що про це говорять фахівці.
Що говорять фахівці
Прасування речей
Однозначної думки на цей рахунок не існує. Вважається, що прасування речей знищує мікроби, що могли потрапити на одяг, а також пом’якшує тканину та шви на виробі. Тому частина дитячих лікарів вважає доцільним прасувати одяг принаймні до того часу, доки не загоїться пупочна ранка. Також існують медичні показання, за яких прасування є обов’язковим, — це атопічний дерматит. Інша частина лікарів вважає, що прасування є зовсім не обов’язким, оскільки контакт з мікробами корисний для зміцнення імунітету, а для загоєння пупочної ранки важливим є її правильне оброблення. До того ж прасування бавовняних речей призводить до того, що вони втрачають свою здатність до вбирання, через що у немовляти може бути роздратування і пітниця. Тому для пом’якшення тканини краще використовувати спеціальні кондиціонери для прання.
Сповивання немовлят
За радянських часів вважалося, що сповивати потрібно, і це дуже корисно для немовлят. У них будуть рівненські ніжки і зменшиться ризик гіпертонусу. Сучасна медицина це спростовує. При вузькому сповиванні не відбувається зміцнення м’язів і виникає ризик порушення формування кульшового суглобу малюка. Тому вузьке сповивання фахівці не рекомендують.
Широке сповивання рекомендують ортопеди у разі виникнення дисплазії кульшового суглобу, а для її профілактики цілком достатньо і одноразового підгузку.
Вільний вид сповивання заспокоює малюка і дає йому відчуття безпеки, як у мами в животику. Його часто використовують, коли малюк спить неспокійно і будить себе різкими рухами.
Вирішити заздалегідь чи будете ви сповивати малюка дуже важко. Це залежить від самої малечі і витримки батьків.
Стерилізація іграшок
Враховуючи, епідеміологічну ситуацію, що склалася на сьогоднішній день після покупки нові іграшки, обов’язково треба знезаразити. Електронні пластмасові іграшки і книжки можна протерти спиртом, м’які іграшки випрати із дитячим порошком, гумові іграшки і брязкальця — помити у мильному розчині. Більшість педіатрів сходяться на тому, що немовля необхідно готувати до агресивного середовища, тому надмірна стерильність тільки шкодить. Дітям до 6 місяців необхідно мити тільки ті іграшки, які падали на підлогу, а після 6-ти місяців достатньо регулярно мити підлогу.
Батьки кожної маленької людини самі вирішують, де їх межа необхідного і дозволеного. Яких із цих рекомендацій дотримуватися, а якими знехтувати, а можливо додати своїх. Головне — зберігати здоровий глузд і не забувати час від часу відпочивати.
Автор: Тетяна Бучака