Події

Діти та гаджети: поради матусь та експертів

Вплив техніки відчувається в усіх сферах життя людини. Жоден дорослий не уявляє своє життя без смартфону. Адже в ньому і робота, і спілкування, і доступ до будь-якої інформації від розкладу сеансів кіно до інструкції з приготування чого завгодно. Не оминає технічний прогрес і сферу виховання дітей. Одні батьки вважають смартфони і планшети в руках у малюків абсолютним злом, інші — паличкою-виручалочкою. Наші мами-експерти також поділились своїми думками. 

Діти та гаджети

Що говорять мами

«Думаю, чим пізніше знайомити дитину з телефонами та планшетами, тим краще. Я пояснюю, що телефон для роботи, а дитина повинна не працювати, а насолоджуватися дитинством», — говорить мама Катерина Петрова.

З нею солідарна і мама та бабуся Надія Набатова: «Абсолютно згодна з тим, що чим пізніше, тим краще. Діти повністю занурюються в віртуальній світ і не бачать нічого навколо. Вони дуже легко вчаться користуватися смартфоном. Потрібно знаходити альтернативу. Моїм онукам подобаються настольніе гри, особливо якщо грати всією сім’єю».

Що радять фахівці

Фахівці ж говорять, що використання гаджетів приносить, як користь, так і шкоду для дитини. 

Використовуючи ігри, малюки швидко вчаться розрізняти кольори та форми, можна вчити цифри, алфавіт та багато іншого. 

Перегляд мультфільмів допомагає зайняти дитину в дорозі чи в очікуванні своєї черги. Це також спокійно випита чашка кави для мами, що, погодьтеся, інколи запорука емоційного спокою всієї родини. 

Гаджети дають можливість швидко відшукати необхідну інформацію. Саме тому, в сучасному світі вони відіграють важливу роль в освітньому процесі. 

Також вони є способом заохочення дітей до виконання певних завдань. Наприклад, хатніх обов’язків. Хоч, можливо, це не дуже педагогічно, але точно дієво. 

Звичайно, шкода від використання гаджетів також є. 

Окрім погіршення зору, вони викликають погіршення тактильних відчуттів, зниження розвитку дрібної моторики. Офтальмологи радать не давати дитині планшети та смартфони принаймі до 7 років, пока у них ще формується зір. Краще використовувати звичайний комп`ютер.

Вважається, що ігри на телефоні чи комп’ютері негативно впливають на психічний стан дитини. Діти стають більш дратівливими та агресивними. 

Також знижується фізична активність.

Впливають вони і на здатність до комунікації. Діти часто не здатні завести розмову з однолітками, оскільки звикли до невербального спілкування в телефоні. 

Наука

Вчені з’ясували, що в середньому діти стали пізніше починати говорити, оскільки ще у внутрішньоутробний у них швидше розвивалися долі мозку, які відповідають за невербальне спілкування. Відбувається це тому, що вагітні матусі стали більше часу проводити в телефоні і спілкуватися в соціальних мережах. 

З огляду на всі ці негативні якості, фахівці радять дозувати їх використання та обмежувати час проведений з телефоном в руках. Не залишати маленьких дітей на одинці з гаджетами. Але і забороняти повністю, також не варто, оскільки дитина не має рости відірваною від інтересів однолітків. 

Також необхідно пам’ятати про небезпеку, яка очікує на дитину на просторах інтернету. Діти шкільного віку цікавляться соціальними мережами та переглядають там різного роду відео. Постійно пояснюйте і нагадуйте дитині про шкідливі відеофлешмоби та небезпечних людей, які можуть намагатися контактувати дітей. За можливісті, краще використовувати на гаджетах режим батьківського контролю. Або контролювати, що дитина переглядає в мережі, а також пояснювати правила інформаційної безпеки

Техніка приносить користь і може поліпшити нам життя, за умови її розумного використання. Не забувайте, що живе спілкування завжди корисніше за спілкування в мережах. Спілкуйтеся між собою та подавайте гарний приклад своїм дітям. 

Тетяна Бучака

 

Автор: Тетяна Бучака