Домашні завдання: як полегшити життя дитині та батькам
Домашні завдання вже давно стали темою для анекдотів і серйозних обговорень психологів і педагогів. Виконати з дитиною уроки стало із розряду виграти медаль на Олімпійських іграх. Якщо ваша дитина виконує завдання самостійно, ваш авторитет серед інших батьків виростає миттєво. Нововведення 2018 року в освітній галузі закріпили свободу від домашок першокласників і їх батьків. Батьки старшокласників вже давно борються за право дітей відпочивати на вихідних і канікулах.
Але чи дійсно домашні завдання необхідні? Чи можна якось обійтися без них? Своїми думками діляться мами-експерти.
Що говорять мами про домашні завдання
Катерина Петрова вважає, що завдання додому необхідні для закріплення матеріалу, вивченого на уроці. А от під час дистанційного навчання навантаження можна було б і зменшити за рахунок малювання, праці та фізкультури.
Мама Марина Ткач вважає, що домашні завдання необхідні не тільки для закріплення матеріалу, а і для розвитку самостійності та відповідальності у дитини. Завдання мають бути посильними для самостійного виконання дитиною. Дитина має розуміти, що виконання домашки — це її відповідальність і невиконанні завдання несуть за собою наслідки.
Мама двох синів Наталія Рибачик рекомендує вчити дітей виконувати завдання від першого класу. Сідати разом з дитиною, пояснювати, як зробити, з чого починати і як налагодити роботу. В такому режимі виконувати домашку необхідно приблизно 5 років, поступово надаючи дитині повний контроль над виконанням, і тоді в старшій школі батьки будуть мати свободу, спокій і впевненість у власній дитині. А ще щоб діти краще запам’ятовували матеріал і завдання на уроці, у школу давати лише кнопочний телефон для зв’язку, а смартфони лишати вдома.
Домашні завдання в інших країнах
Сучасні навіювання женуть нас рівнятися на Європу та більш розвинуті країни. А як у них справи із домашнім завданням? У Франції, Бельгії, Англії та Данії дітям молодшого шкільного віку домашніх завдань не задають взагалі, максимум — це читати кожного дня і коли є якийсь проєкт, на виконання якого відводиться тиждень чи навіть два. Лише в США (в залежності від шкіл) задають завдання, які займають не більше години на день.
А от в Китаї домашні завдання задають у величезній кількості. Часом у старших класах вони займають до 8 годин у вихідні і по три-чотири години у будні.
Рекомендації до виконання домашніх завдань
І наостанок кілька простих рекомендацій до виконання домашніх завдань.
Дитина має розуміти, що школа і все, що з нею пов’язано, це її сфера відповідальності. Тому дозвольте їй зіткнутися із наслідками її дій чи бездіяльності. Отримати двійку за невиконану роботу або невивчений вірш. Розібрати із дитиною після цього її почуття і проговорити наступні дії.
Не робити завдання замість дитини. Не встигає, не вміє чи зробить не так гарно — це все не привід робити завдання за школяра. Сьогодні не встиг — зроби завтра, але сам.
Спочатку дітям легше виконувати роботу в присутності батьків. Вони ще не здатні організовувати свою роботу, і їм необхідні ваше підбадьорювання і допомога. З часом можна домовитися, що легкі завдання школяр виконає самостійно, а зі складними прийде до вас по допомогу.
Ще кілька порад:
- Не змушуйте дитину переробляти все завдання через незначні помилки. Краще навчіть її акуратно їх виправляти.
- Не користуйтеся чорновиком для тих завдань, які дитина може зробити одразу в робочий зошит.
- Робіть перерви між різними завданнями.
- Якщо дитина не хоче робити уроки, з’ясуйте причину. Можливо у дитини щось не виходить і їй потрібна допомога.
- Не звертайтеся до репетиторів просто так. Якщо дитина встигає і нормально сприймає шкільний матеріал, не варто перенавантажувати її додатковими заняттями.
Пам’ятайте, що ви теж були дітьми. Не змушуйте дитину сидіти над домашками до пізньої ночі, а інколи дозволяйте побайдикувати. Часом, корисніше пограти ввечері всією родиною у гру, ніж написати якесь завдання.
Автор: Тетяна Бучака