Події

Як лікується ожиріння

Ожиріння — хронічне захворювання, яке характеризується накопиченням аномальної кількості жиру в організмі. При ожирінні зростає ризик розвитку великої кількісті хронічних захворювань. Зокрема, цукрового діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань, злоякісних новоутворень тощо.

как похудеть

Які причини ожиріння?

Існує багато факторів, які впливають на ризик розвитку ожиріння:

  • генетика — людина народжується зі схильністю до збільшення ваги;
  • поведінка — малорухливий спосіб життя, нестача сну, вживання неякісних продуктів харчування;
  • психологічний стан — постійний стрес, наявність депресії, тривожного розладу підвищують ризик ожиріння;
  • прийом медикаментів, які спричиняють підвищення ваги.

Скільки людей у світі мають ожиріння?

Станом на 2016 рік – 650 мільйонів людей у світі живуть з ожирінням. При цьому, показники ожиріння у жінок вищі, ніж у чоловіків.  Наприклад, у Британії в 2019 році у 29% жінок діагностували ожиріння. А от частка чоловіків з ожирінням склала 26%. У Шотландії станом на  2019 рік 25% жінок і 24% чоловіків мали ожиріння.

Як діагностується ожиріння?

Лікар встановлює діагноз після обстежень та аналізів. Але пацієнт може визначити свої ризики самостійно. Як? Виміряти індекс маси тіла (ІМТ) та окружність талії.

Індекс маси тіла – це показник, який розраховується за формулою: кг/м2. Аби лікар діагностував ожиріння, індекс маси тіла  має становити від 30. Якщо ІМТ понад 30 пацієнт має звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та призначення лікування.

Як лікується ожиріння?

  • Зміна способу життя та харчування. Збалансоване харчування, якісна та здорова їжа, відмова від певних видів продуктів, нормалізація сну та режиму дня.
  • Фізична активність. Це важлива частина лікування ожиріння. Ходьба, інші аеробні вправи допомагають підвищити рівень активності та спалювати калорії.
  • Медикаментозна тепарія. Сучасна медицина та наука з кожним роком винаходить нові інноваційні методи лікування ожиріння. Наприклад, інноваційні препарати, що регулюють апетит, підвищують відчуття ситості і знижують голод. Водночас кожен лікарський препарат працює ефективніше у поєднанні зі зміною способу життя та харчових звичок.
  • Хірургічне лікування. Наприклад, хірургічне зменшення об’єму шлунку.

Здорова розмова про ожиріння

У Києві 1 листопада відбулось обговорення проблеми ожиріння «Здорова розмова про ожиріння». Експерти поділились статистикою щодо поширеності ожиріння у світі та в Україні, а також розповіли про сучасні погляди на проблему та методи боротьби із захворюванням.

Експерти переконують, що ожиріння – не косметична проблема, а хронічне захворювання, яке потребує лікування. Це підтвердила Всевітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та визнають авторитетні провідні медичні організації.

Згідно з даними ВООЗ, 650 млн дорослих людей живуть із ожирінням в усьому світі, понад 1,9 мільярда мають зайву вагу.

В Україні з ожирінням живе кожен четвертий, а 59% – мають зайву вагу. Згідно із дослідженням STEPS, в Україні у 2019 році лише дві п’ятих (39,6%) населення мали нормальну вагу.

В Україні люди з ожирінням відмічають такі проблеми пов’язані з вагою: погіршення здоров’я, зниження фізичних можливостей, погіршення психологічного стану, а також зниження самооцінки, почуття непривабливості. Такі результати дослідження, що провела науково-дослідна компанія з охорони здоров’я IQVIA.

Світлана ЖАХАЛОВА: керівниця маркетингових досліджень в Україні та СНД компанії IQVIA:

«За даними нашого дослідження, українці з ожирінням проблему зайвої ваги сприймають швидше як косметичну, основний акцент стоїть на незадоволеності зовнішнім виглядом. Пацієнти починають замислюватися над проблемою, однак активну роботу з її вирішення – відкладають на «більш зручний» період. Причиною для звернення до лікаря найчастіше  є гострий прояв супутніх захворювань, які розвиваються на фоні ожиріння».

В Україні пацієнти схильні затягувати прийняття рішень щодо лікування ожиріння, адже не вважають це медичною проблемою, йдеться у дослідженні IQVIA.  Схуднення і набір ваги відбуваються циклічно, втрачені кілограми повертаються назад у більшій кількості. Це все впливає і на психічне здоров’я: підвищується незадоволеність собою, гостро переживається відсутність ефекту від схуднення, проявляється відчуття провини після зривів «режиму».

В середньому, людина з ожирінням починає  самостійну боротьбу із захворюванням у 33 роки, йдеться у дослідженні ACTION IO. Часто минає кілька років, коли пацієнт усвідомлює проблему та звертається до лікаря за допомогою.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, лікарка-дієтолог, віце-президентка Асоціації дієтологів України:

«Скільки б сили та ресурсів не прикладали люди, аби призупинити ожиріння – часом навіть жорсткої зміни способу життя не вистачає для подолання цього захворювання та його наслідків. Тому що проблема є набагато глибшою — це і дисбаланс у роботі гормонів, які впливають на відчуття ситості та голоду та формування харчової поведінки, і систематичне переїдання, яке зумовлене зниженням відчуття насичення. Ми живемо у часи, коли харчових спокус дуже багато і вони на кожному кроці. Ми мало рухаємося, працюємо за комп’ютерами, відпочиваємо також за «екранами». Згідно з медичними протоколами, для вирішення проблеми зайвої ваги потрібен комплексний підхід: зусилля людини з оздоровлення способу життя та кваліфікований медичний супровід лікаря. Лише в такому тандемі та співпраці можна отримати довгострокові результати».

За даними дослідження ACTION IO, близько 81% людей з ожирінням намагалися схуднути та робили в середньому 4 серйозні спроби схуднути. Однак лише 11% вдалось втримати досягнутий результат зниження ваги на 5% від початкової маси тіла, не набравши зайві кілограми знову.

Результатом правильного лікування ожиріння є не лише втрата ваги та утримання результату. Адже при втраті ваги, метаболічні процеси в організмі зазнають змін та мають позитивний вплив на організм. Правильне та ефективне лікування – це покращення загального стату здоров’я та зменшення негативного впливу зайвої ваги на організм.

Якщо не лікувати ожиріння, воно може призвести до ускладнень та десятків інших захворювань. Наприклад, зайва вага суттєво збільшує ризик серцево-судинних захворювань, які є основною причиною смерті в Україні. Люди із ожирінням набагато частіше хворіють на цукровий діабет 2 типу.

Любов СОКОЛОВА, лікарка-ендокринолог, керівниця відділу діабетології Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України:

«Наше тіло реагує на схуднення шляхом відновлення ваги. Втрата кілограмів змінює гомеостатичну систему організму, яка контролює апетит, споживання та витрати енергії.

Відтак змушує організм посилювати голод і знижувати швидкість метаболізму. Тож самостійно схуднути людям із ожирінням важко, відновити вагу легко. Шлях до здоров’я – довгий та складний, але реальний. Це комплексна робота пацієнта та лікаря, а також медикаментозне лікування, яке тепер є в Україні. Тож отримати вчасну та правильну медичну допомогу пацієнтам із ожирінням – дуже важливо».

Владислав МОРОЗ, генеральний менеджер «Ново Нордіск Україна»

«Ожиріння – це хронічне захворювання, яке не має нічого спільного з лінню або відсутністю сили волі, попри те, як це часто сприймається у суспільстві. Це складне і багатофакторне хронічне метаболічне захворювання, яке можна долати. Замість того, щоб покладати повну відповідальність на людину з ожирінням та звинувачувати у власних проблемах, треба домогти та підтримати її на шляху до здоров’я. І тут сім’я та друзі відіграють важливу роль. А головне, людей з ожирінням повинен лікувати лікар, який може зробити клінічну оцінку ситуації та виявити потреби в професійній терапевтичній допомозі чи підтримці.

На жаль, соціальне середовище не завжди сприятливе, а люди з ожирінням все ще сильно стигматизовані і щодня стикаються з упередженнями та дискримінацією. Людей з ожирінням звинувачують у ожирінні, водночас людей з іншими захворюваннями, такими як гіпертонія, –  ні. Поки ми не почнемо сприймати людей з ожирінням як людей із проблемою здоров’я – хворобою, за яку їх не можна звинувачувати, ми не змінимо сприйняття суспільства про неї як про щось ганебне.

25 % дорослого населення в Україні живуть з ожирінням, більша половина – має зайву вагу. Боротьба з ожирінням має стати одним з пріоритетів охорони здоров’я. Адже ця хвороба пов’язана з рядом ускладнень, включаючи серцево-судинні захворювання, цукровий діабет 2 типу та деякі види раку».