Події

Вперше в історії Збірна України з верхової стрільби з лука братиме участь в міжнародних змаганнях

28 травня 2019 року о 12:00 в Українському національному інформаційному агентстві Укрінформ відбулась прес-конференція на тему «Презентація національної збірної України з верхової стрільби з лука та участь збірної у ІІІ Міжнародному турнірі з верхової стрільби з лука ALTYN ZHEBE в Казахстані».

Киевская русь

Організатором прес-конференції виступила Громадська організація «Всеукраїнська федерація верхової стрільби з лука».

Турнір проходитиме з 31 травня по 2 червня 2019 року в столиці Казахстану Нур-Султані (раніше – Астана).

Участь у змаганнях в Казахстані національна збірна команда України бере за запрошенням Міністерства молоді та спорту України та це буде її перша участь у даних змаганнях. Турнір проходитиме в рамках етнокультурного свята Nur-Sultan Ethno Fest і стане ключовою його подією. Організаторами заходу виступає акімат (мерія) міста Нур-Султан спільно з Асоціацією етноспорту Казахстану.

Відкрив прес-конференцію Президент Всеукраїнської федерації верхової стрільби з лука (далі – Федерації) Володимир Янченко. Він привітав всіх присутніх та оголосив:  «Дорогі гості! Хочу подякувати всім присутнім за те, що завітали, та хочу поділитися з Вами новиною: Національну збірну України з верхової стрільби з лука запрошено взяти участь у Міжнародному турнірі з верхової стрільби з лука ALTYN ZHEBE в Казахстані. В Турнірі братимуть участь збірні з 12 країн, по 2 учасники від кожної країни. Змагання пройдуть на спеціально підготовленому місці в столиці Казахстану Нур-Султані (раніше – Астана) протягом 3 днів з 31 травня до 2 червня цього року.

Киевская русь

Всеукраїнська федерація верхової стрільби з лука існує вже декілька років. Наша команда тривалий час присвятила тренуванням. Ми вважаємо, що вона має достатню підготовку аби найкращим чином виступити на змаганнях. Наша задача – принести перемогу нашій державі.

Обов’язковими умовами для учасників змагань є виступ в історичних костюмах, використання історичного луку, наявність державного прапору та гімну країни. Тож на ІІІ Міжнародному турнірі з верхової стрільби з лука в Казахстані майорітиме Державний прапор і лунатиме гімн України.»

В. Янченко додав, що Збірна України вперше братиме участь у міжнародних змаганнях Казахстану, участь в яких беруть найсильніші спортсмени. «Я – капітан української збірної. Другий член нашої команди – Віталій Гудим».

 Окремо В. Янченко подякував організаторам Міжнародного турніру з верхової стрільби з лука «ALTYN ZHEBE» за запрошення і додав: «Для нас є велика честь брати участь в цих всесвітньовідомих змаганнях. Та ми зробимо все, аби виступити гідно та привезти в Україну чемпіонське «золото». Тож закликаю всіх українських вболівальників підтримати свою Збірну.»

Наприкінці виступу В. Янченко нагадав, що в Україні міжнародні турніри з верхової стрільби з лука пройдуть 22-23 червня та 2-3 листопада цього року в Древньому Києві Князівства Київська Русь («Парк Київська Русь»). «Традиційно на них завітають представники з інших держав. Цей вид спорту, верхова стрільба з луку, є традиційним для України, має своє коріння в далекій давнині.»

Далі слово взяв член Національної збірної України з верхової стрільби з лука Віталій Гудим. Він зазначив: «Ми їдемо на змагання. І ми збираємось перемогти! Верхова стрільба з луку є українським національним видом спорту, що має багатовікові традиції. Цей спорт поєднує в собі верхову їзду, спілкування з кіньми і тренування влучності. Ми маємо розвивати цей вид спорту, який до того ж добре впливає на здоров’я.» Він запросив усіх також спробувати свої вміння на тренуваннях, долучатися до Федерації верхової стрільби з лука та «…можливо і ви колись візьмете участь в таких змаганнях і станете чемпіонами».

Наступне слово взяв член президії Всеукраїнської федерації верхової стрільби з лука з історичних питань Олександр Андрієнко. Він привітав присутніх та зазначив:  «У нас є унікальна тенденція розвитку, що поєднує спорт і історизм… Вчені вважають, що верхова стрільба з луку є одним з найдавніших ратних мистецтв, а лук, за даними історичних досліджень, є найдавнішої зброєю. Це бойове мистецтво плекає в собі силу духа, волю, патріотизм. А також розвиток внутрішніх тенденцій та якостей, що роблять людину активною в житті. Цей молодий, та водночас, древній вид спорту може презентувати Україну в світі. Це бойове мистецтво поєднує в собі спорт та історію нашої держави. Даний вид спорту регулюється жорсткими правилами, що протягом років були напрацьовані в Древньому Києві Князівства Київська Русь при проведенні турнірів з верхової стрільби з лука. Ці правила зведені у Звід Древньокиївських правил, за якими відбуваються змагання в Україні. На них приїжджають спортсмени з Польщі, Туреччини, Білорусі, Кореї, Китаю. І це далеко не повний перелік країн-учасниць змагань.»

О. Андрієнко зазначив, що такий взаємний обмін спортивного, культурного, історичного надбання, робить турніри з верхової стрільби з лука тим моментом, на який має звернути увагу наша держава, підтримуючи наші українські, козацькі традиції, спортивні здобутки, національну гордість і мотиви – все те, що робить Україну по-справжньому, європейською країною…»

В. Янченко зауважив, що змагання проходитимуть за спеціальною методологією в трьох номінаціях: стрільба в Азійському стилі, Турецькому та Казахському. Ці номінації відрізняються розмірами мішеней, відстанню та часом, за який спортсмен має здолати дистанції та вразити ціль. Крім того є багато умов та технік, що мають виконувати спортсмени під час змагань. «…Це дуже складне завдання… Але, як вже казав Олександр Андрієнко, ми маємо повне право вважати себе нащадками засновників кінно-лучної стрільби. Всім відомі скіфи, що без сумніву, є нашими далекими пращурами. Потім – половці, хазари, печеніги. І звісно, кияни, русичі, що мешкали на нашій території, та від яких ми починаємо відлік нашої історії. Тож, ми добре підготувалися. І нам не важко буде змагатися за азійськими, турецькими, казахськими правилами. Адже коли представники інших країн на турнірах з верхової стрільби з лука в Україні, що проводились за Древньокиївськими правилами, ще ніколи не ставали переможцями. Тож ми готові до змагань. Так прикладемо всіх зусиль, аби привезти до України «золото», або як мінімум «срібло».

Наступне питання було до В. Янченка стосовно вимог до костюмів учасників Турніру та костюмів, в яких виступатимуть українські спортсмени. В своїй відповіді на це питання він зазначив, що «Українська збірна виступатиме в костюмах Київської Русі. Також правила змагань передбачають обов’язкове використання історичних луків та дерев’яних стріл. Дозволяється використовувати своє сідло та вуздечку. Коней нам нададуть на вибір. Тож, на Турнірі все відбуватиметься як в давнину.» Але В. Янченко зауважив, що ці змагання «це перш за все спорт, де перемагає найсильніший. Від спортсмена залежить чи зможе він вибрати коня, приборкати його та не порушити всі правила та регламенти…». Він додав, що це буде дуже яскраве видовище. Турнір представлятиме собою парад історичної моди. Там будуть турецькі яничари, монголи, китайці, представники Середньовічної Європи: поляки та ми, що представлятимемо Київську Русь, нащадком якої є Україна.

Киевская русь

 На запитання до Віталія Гудима стосовно обмежень і вимог з цьому виді спорту, він відповів: «Вікових обмежень немає… Найголовніше – це навчитися управляти конем, а потім вже вчитися влучній стрільбі з лука. Алюри мають бути на високих швидкостях, наприклад, галоп. За правилами змагань, якщо кінь знижує швидкість, стрільба не зараховується.»

В. Янченко додав, що в Міжнародних Турнірах і Чемпіонатах мають право приймати участь спортсмени починаючи з 18 років. Він додав, що в цих змаганнях беруть участь як чоловіки, так і жінки.

О. Андрієнко також зазначив, що верхова стрільба з луку є одним з небагатьох бойових мистецтв, що поєднує в собі два види спорту: кінний спорт і лучний спорт. Також він зауважив, що в цьому виді спорту немає розподілу на чоловічі та жіночі категорії. Тут панує повне гендерне рівноправ’я. Унікальність цього виду спорту ще й в тому, що поєднує історичні традиції з найсучаснішими тенденціями. Тому цей спорт зараз є дуже популярним за кордоном.

Наприкінці О. Андрієнко запевнив, що «Ми будемо робити все, аби наша Збірна гідно виступила на Міжнародному турнірі. Це буде найкращим піаром і для Древнього Києва, і для України».

Киевская русь

В. Янченко додав, що «…наші зусилля, досягнення та результати були оцінені… Збірну України запросили до участі в змаганнях… Гімн України почують і прапор України підніметься над  змаганнях в Казахстані… Ми прагнемо, аби Україна була представлена на змаганнях світового рівня з усіх видів спорту…»

Завершив прес-конференцію В. Янченко словами: «Завітавши до провідних Європейських музеїв в Берліні, Лондоні, Парижі… можна побачити карти Середньовічної Європи, на яких зазначені найвеличніші, провідні міста тих часів: Константинополь та Київ. Тож ми маємо нагадувати про це всьому світу. І саме це ми робимо»

Участь у прес-конференції взяли: Володимир Янченко (Президент Всеукраїнської федерації верхової стрільби з лука (далі – Федерація), член Національної збірної України з верхової стрільби з лука, князь Князівства Київська Русь), Віталій Гудим (член Національної збірної України з верхової стрільби з лука), Олександр Андрієнко (Член президії Всеукраїнської федерації верхової стрільби з лука з історичних питань).

Слідкувати за новинами в цьому виді спорту можна на сторінці Всеукраїнської федерації верхової стрільби з лука в Facebook.

Крім того інформацію щодо проведення Міжнародних турнірів з верхової стрільби з луку в Україні можна отримати на сайті «Парку Київська Русь», на території якого  проводяться ці змагання: https://parkkyivrus.com