Події

Перші ознаки вагітності

Як визначити, чи настала вагітність, якщо до затримки початку менструального циклу ще далеко? Які перші ознаки вагітності?

ознаки вагітності

У більшості випадків без спостереження за базальною температурою, застосування тестів і аналізу крові на ХГЧ (хоріонічний гонадотропін людини) це досить складно або неможливо. Є деякі непрямі ознаки того, що вагітність вже наступила, і чи проявляються вони у конкретної жінки — питання індивідуальне. У деяких майбутніх мам перші сигнали про вагітності з’являються вже в перші кілька днів після зачаття, а інші нічого не помічають до появи явних ознак через кілька тижнів. Це залежить від чутливості жінки, темпераменту та індивідуальних особливостей її організму. Безумовно, оскільки вагітність пов’язана з серйозними змінами в способі життя, важливо дізнатися про неї якомога раніше. Тому нижче ми розповімо про можливі сигнали і ознаки того, що зачаття відбулося і вам необхідно більш уважно ставитися до свого здоров’я, переглянути деякі звички і з задоволенням готуватися до появи на світ малюка. Ми будемо вести мову про симптоми, які з’являються до затримки менструального циклу або в перші дні після нього.

ЦЕ ТАКОЖ ВАЖЛИВО: АНАЛИЗЫ ДЛЯ БЕРЕМЕННЫХ: ЧТО, КОГДА И ЗАЧЕМ

Коли і як відбувається зачаття

Яйцеклітина запліднюється в момент, коли виходить з яєчника в черевну порожнину. Цей процес називається овуляцією. Овуляція відбувається приблизно в середині менструального циклу. Після зачаття запліднена яйцеклітина починає рух до матки. Її шлях займає від семи до десяти днів, а вагітність починається в той момент, коли яйцеклітина вже прикріпилася до стінки матки.

Таким чином, перший тиждень після овуляції, по суті, є підготовчим, і жінка може не здогадуватися про свій стан. Гіперчутливі особи стверджують, що відчували в цей час поколювання в яєчнику, біль в попереку, помічали збільшення виділень і нестабільний емоційний стан. Всі ці симптоми цілком вірогідні при овуляції і не обов’язково пов’язані з вагітністю. Незвичайні відчуття також можуть бути пов’язані з настанням передменструального синдрому.

Використання аналізів і тестів для вагітності

Найбільш точними способами визначення вагітності до настання затримки менструації можуть бути:

  • Зміна базальної температури
  • Аналіз крові на ХГЧ 

Базальна, або ректальна температура — це температура тіла в спокої після нічного сну, вимірюється у роті, прямій кишці або піхві. Графік базальної температури ведуть за показаннями лікаря-гінеколога, в тому випадку, наприклад, якщо є підозра на безпліддя. Деякі жінки використовують це як спосіб запобігання від небажаної вагітності, щоб по зміненій температурі визначити час овуляції і виключити статеві контакти в ці дні. Висновки про настання вагітності можна зробити, якщо на графіку спостерігається чіткий підйом температури, у вас був статевий контакт за один-два дні до або під час овуляції і ваша температура залишається високою через чотирнадцять днів після овуляції. У нормі базальна температура знижується до настання менструації.

Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) — це гормон, який виробляється в організмі жінки тільки під час вагітності. Саме ХГЧ регулює в організмі майбутньої мами процеси, необхідні для нормального виношування дитини. Цей гормон виводиться з організму нирками, тому його легко виявити в сечі, що використовується при застосуванні аптечних тестів на наявність вагітності. Але концентрація гормону в сечі стає достатньою для визначення через пару тижнів після запліднення, тому тести використовуються тільки з перших днів затримки менструального циклу. До настання затримки ХГЧ можна виявити в крові вже через дев’ять днів після овуляції. Далі його концентрація подвоюється кожні два дні.

Отже, аптечний тест на вагітність використовується вже після затримки циклу. Якщо в перші дні затримки тест показує негативний результат, але через тиждень менструація так і не наступила, має сенс повторити тест. Овуляція (і, як наслідок, зачаття) могла відбутися пізніше, і рівень ХГЧ міг виявитися недостатнім для визначення вагітності.

Фізіологічні зміни в перші тижні вагітності

Перші тижні після зачаття, безумовно, привносять в роботу організму жінки глобальні зміни. Більшість з них складно пов’язати з реальними відчуттями. Але є деякі ознаки, які можуть свідчити про те, що зачаття відбулося:

  • не характерні для звичайного стану виділення з піхви (білі, або, навпаки, кров’янисті). Їх називають імплантаційним.
  • загострення хронічних захворювань (ерозія шийки матки, геморой)
  • набухання молочних залоз, неприємні відчуття в грудях
  • поколювання в області яєчника, біль в попереку 

Пам’ятайте, що всі ці явища є вторинними ознаками, і не обов’язково говорять про вагітність.

Суб’єктивні відчуття в перші тижні вагітності

Жінки, що мають підвищену чутливість, можуть відчувати такі ознаки:

  • Нездужання, схоже на застуду
  • Сонливість або, навпаки, проблеми зі сном
  • Різкі перепади настрою
  • Нудоту
  • Неприйняття деяких запахів і продуктів 

Інші можливі ознаки вагітності

Оскільки організм кожної жінки має унікальні особливості, деякі майбутні мами на перших тижнях вагітності можуть помітити й інші ознаки. Це пов’язано зі зміною гормонального фону, а також з активним притоком крові до органів малого таза:

  • Головний біль
  • Підвищений апетит
  • Проблеми з шлунково-кишковим трактом (запор, пронос, метеоризм)
  • Вугрі на обличчі
  • Алергія, якої не було раніше
  • Зміна сексуального потягу

Отже, існує ряд ознак, що побічно підтверджують вагітність на дуже ранньому терміні, до затримки менструації або в перші дні після.

Але не варто забувати, що достовірними способами визначення вагітності є тільки аналіз крові на ХГЧ і тест, трохи пізніше — результат УЗД (ультразвукового дослідження) і огляд лікаря-гінеколога.

Тому варто дочекатися моменту відсутності наступного циклу, почекати приблизно тиждень, скористатися аптечним тестом на ХГЧ і, при позитивних результатах готуватися переживати цей важливий і чарівний період у своєму житті — вагітність.