Події

Права вагітних у пологових будинках: поради юриста

Народження дитини – одна із найрадісніших подій для жінки та її сім’ї. Вагітні жінки завчасно готуються до пологів, купуючи все необхідне для майбутньої дитини. На сьогодні вибір пологового будинку став також одним із етапів, через які проходить вагітна жінка та її сім’я.

права вагітних

юрист Виктория МинаеваЯкі права у майбутніх мам, консультує юрист, адвокат и керівник компанії «Доверитель» Вікторія Мінаєва-Поліщук.

Відповідно до статті 38 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», породілля має право народити у будь-якому закладі охорони здоров’я.  Разом з тим, вибір пологового будинку та лікаря, який буде приймати пологи, не гарантує, що породіллі буде надана уся необхідна допомога або така допомога буде якісною.

У багатьох випадках причиною лікарської недбалості може стати, навіть, незнання власних прав під час перебування у пологовому будинку. Як же захистити себе та свою майбутню дитину і що потрібно пам’ятати вагітній жінці, яка потрапляє до пологового будинку, а також її сімї?

Під час прийняття пологів, якщо відсутні будь-які ускладнення у породіллі, лікарі пологових будинків керуються, зокрема, наказом МОЗ України № 624 від 03.11.2008, яким затверджено Клінічний протокол з акушерської допомоги «Нормальні пологи». Після приїзду до пологового будинку вагітна жінка має пам’ятати, що перш за все, у приймально-оглядовому відділенні черговий лікар акушер-гінеколог має ретельно ознайомитися з обмінною картою жінки щодо перебігу вагітності; з’ясувати скарги; для оцінки стану породіллі здійснити обстеження: загальний огляд, виміряти температуру тіла, пульс, артеріальний тиск, частоту дихання, обстежити внутрішніх органів; здійснити вимірювання висоти стояння дна матки, окружності живота та розмірів тазу, визначити термін вагітності та очікувану масу плода;  запитати про відчуття рухів плода самою породіллею та провести аускультацію серцебиття плода; також має провести зовнішнє та внутрішнє акушерське дослідження: положення, вид та позицію плода, характер пологової діяльності, розкриття шийки матки та період пологів, знаходження голівки плода відносно площин малого тазу;  встановити акушерський діагноз, визначити план ведення пологів та узгодити його з жінкою, що народжує. Молодша медична сестра має запропонувати жінці прийняти душ, одягнути чистий домашній одяг, а разі його відсутності – надати лікарняну білизну. Партнер також має одягнути чистий домашній одяг або за його відсутності – одноразовий комплект. Після цього молодша медична сестра супроводжує породіллю та її партнера в індивідуальну пологову палату.

Медичний персонал має обов’язково забезпечити умови для нормальних пологів, що включає наступне: індивідуальна пологова кімната,  яка має бути максимально наближена до домашніх умов; персональна психологічна підтримка породіллі чоловіком, чи обраним нею партнером, які мають бути підготовленими до участі в пологах; досягнення взаємного  порозуміння, психологічна підтримка породіллі  медичним  персоналом; пояснення необхідності проведення кожної процедури і маніпуляції та  одержання  дозволу жінки  на їх проведення; підтримання доброзичливої  атмосфери при розродженні, поважне відношення до бажань жінки, забезпечення  конфіденційності; підтримування чистота породіллі та її оточення: заохочення самостійно прийняти ванну чи душ під час пологів; перед кожним внутрішнім акушерським дослідженням зовнішні статеві  органи і промежину породіллі обмивають чистою теплою водою. Медичний персонал має забезпечувати рухливість породіллі: жінку заохочують до активної поведінки  під час пологів; допомагають  вибрати положення для пологів.

Згідно з клінічним протоколом, забезпечується можливість породіллі вибрати положення для народження дитини, яке є зручним для неї. Рутинне положення на спині супроводжується зростанням частоти випадків порушень стану плода та пов’язаних з ними оперативних втручань у порівнянні з вертикальними положеннями (сидячи, стоячи), а також положенням породіллі на боці. Застосування епізіотомії не проводиться при нормальних пологах.

Породілля має пам’ятати, що на кожному із 3-х етапів пологів, вона має право на інформацію щодо перебігу пологів, включаючи інформацію про її стан та здоров’я майбутньої дитини, про будь-які маніпуляції зі сторони медичного персоналу.

Жінка, яка народжує, також має право на психологічну допомогу: у разі, коли з нею відсутній партнер, то таку допомогу має надавати медичний персонал, оскільки всі працівники акушерського стаціонару повинні володіти сучасними методиками психологічної підтримки вагітних та породіль. Окрім того, на сьогодні заборонені зали з декількома ліжками, де приймаються пологи, або ліжка для породіль у коридорах.

Таким чином, у разі, якщо жінці під час перебування у пологовому будинку не надають інформацію щодо перебігу пологів, щодо її стану та здоров’я майбутньої дитини; не забезпечують умови для нормальних пологів; не надають необхідну психологічну підтримку; здійснюють маніпуляції без її згоди та повідомлення або вимагають за все грошових коштів – зазначене є порушенням прав породіллі. Як наслідок, є підставою для фіксації фактів порушень та звернення до головного лікаря зі скаргою на дії медичного персоналу. У разі, якщо проблема не вирішується на рівні медичного закладу – пологового будинку, необхідно звертатися до правоохоронних органів.