Події

Підготовка до післяпологового відновлення

Підготовка до післяпологового відновлення під час вагітності. Чому це важливо і на що звернути увагу?

Психологическое состояние беременной

Підготовка до післяпологового відновлення

Завагітніти, виносити, народити — здається на цьому місія має бути завершена. Але є ще один дуже важливий період, який починається для мами й дитини відразу після пологів.

У новонародженого — це «четвертий триместр вагітності», коли три місяці після появи на світ його потрібно «доносити» на руках для формування фізіологічного, психічного та емоційного благополуччя і здорового старту.

Для мами — це період післяпологового відновлення, коли закладається фундамент здоров’я жінки на багато років вперед. Триває 6 тижнів мінімум, а краще розтягнути аж до 3 місяців. І цим не варто нехтувати.

І не варто орієнтуватися на фото з соцмереж, де мами на порозі пологового залу демонструють плоскі животики, встають на підбори й гарують у своєму звичному ритмі.
Реальне життя воно зовсім інше. Від того, як ви подбаєте про себе після пологів залежить те, як ви будете себе почувати й через рік — два — три, і через 10 років, і навіть через 20-30 років після народження дитини. Оскільки більшість ускладнень з опорно-руховим апаратом, органами черевної порожнини й тазу та багато інших беруть свій початок з вагітності та пологів.

Найбільше цією темою займаються післяпологові доули, які допомагають зробити материнство комфортнішим, легшим та простішим. Вони надають інформаційну підтримку, допомагають налагодити грудне вигодовування та догляд за немовлям, налаштувати побут під умови нового життя, а при необхідності проводять процедури післяпологового відновлення для мами (наприклад, масаж живота та тіла, підв’язування живота, сповивання).

Чудово, якщо ви можете запросити післяпологову доулу до себе! А якщо такої можливості немає, ви можете скористатися рекомендаціями спеціалістів, щоб самостійно облаштувати свій післяпологовий період максимально корисно, комфортно і безпечно.

Третій триместр вагітності часто називають періодом гніздування, коли у жінки виникає нестерпний потяг облаштувати дитячу кімнату, перемити все помешкання до дзеркального блиску, придбати всілякі дитячі мімішні речі, щоб бути готовою до появи малюка. Спрямуйте частину цієї енергії на підготовку до свого післяпологового відновлення.

Отже, що вам потрібно для відновлення

Коло підтримки

Ваші близькі люди, яким ви довіряєте. Розкажіть їм, на яку саме допомогу ви від них очікуєте — хтось може приносити вам готову їжу чи продукти з магазину, хтось допоможе з прибиранням або на прогулянці з дитиною. Хтось буде вас слухати й тримати за руку. Добре, якщо про це можна домовитись наперед, щоб у вас була впевненість в тому, що ви не залишитесь сам на сам з немовлям.

Інформація

Вам потрібно знати, як ви можете почувати себе після пологів, які стани нормальні, а коли варто звертатися до лікарів. Те саме стосується і дитини — є багато ситуацій у немовлят, які дуже турбують мам, але являються фізіологічною нормою. Це окрім інформації про грудне вигодовування і догляд за новонародженими. Добре, щоб у вас заздалегідь були контакти сімейного лікаря, гінеколога, педіатра, консультанта з ГВ. Додатково — сервіси доставлення продуктів чи готової їжі, клінінгу, прокату засобів догляду за дітьми.

Базові фізіологічні потреби

Мами новонароджених дітей — звичайні земні люди з усіма фізіологічними потребами, а не термінатори, як деякі думають. Мамі потрібно спати (хоч уривками, хоч потрохи, але 6-7-8 годин сну за добу потрібно набрати), відпочивати (не в соцмережах), вчасно їсти смачну, теплу, поживну їжу, достатньо пити й навіть мати адекватну фізичну активність.

Продумайте, як ви можете організувати свій побут так, щоб ці потреби були хоч мінімально задоволені. Спіть, коли спиться, навіть якщо совість волає, що потрібно мити посуд. Це можна доручити комусь іншому або зробити пізніше, здорова мама тут важливіше.

Відпочивайте — не від дитини, це можна робити разом з нею — від непотрібних емоцій і думок, переживань, хатніх справ, роботи.

Забудьте про «дієту мами, яка годує» з вареної курки, гречки й печива «Марія», не переймайтеся схудненням. Як і кожній людині, вам потрібно харчуватися збалансовано (овочі й фрукти також!) і отримувати задоволення від їжі. Щоб зменшити витрати часу на приготування страв можна використовувати заморожені напівфабрикати або готові продукти власного виробництва, якими багато жінок «забивають» морозилку на піку інстинкту гніздування.

Якщо місяць пролежати пластом, то це теж здоров’я не додасть, тому вивчайте тему фізичної активності після пологів. Найперші дихальні вправи можна робити ще в пологовому, поступово ускладнюючи та збільшуючи навантаження. Ходьба (з візочком), танцювальні рухи, розтяжка — теж активність, шукайте те, що вам підходить.

Спеціальні післяпологові процедури догляду за собою

Їх є дуже багато, вони дозволяють позбутися болю та дискомфорту в тілі, покращити емоційний стан, розслабитись та відпочити, «зібрати» тіло заново після пологів. Добре, коли хтось може прийти й подбати про вас, але якщо такої можливості немає, ви можете самостійно:
— заварювати чаї з трав, фруктів, сухофруктів, ягід;
— приймати ванну з травами;
— робити теплі ванночки для ніг і рук;
— робити масаж стоп, рук, шиї, голови й обличчя.
Спеціалісти радять з першого дня після пологів підв’язувати живіт.

Це лише короткий список питань, які доведеться вирішувати в період післяпологового відновлення, але до цього можна і варто підготуватися під час вагітності.
Вже зараз ви можете зателефонувати на Гарячу лінію підтримки батьків після пологів та дізнатися все про післяпологове відновлення.

0 800 500 313
Пн — пт, з 9:00 до 19:00.
Сб — з 9:00 до 16:00.
Наташа Гарасимчук
Авторка: Наташа Гарасимчук, консультантка з грудного вигодовування та авторка ГО КПМВ Лада.