Події

Як підтримувати імунну систему в гарному стані

Чи існує спосіб підтримати імунну систему в тонусі та допомогти їй в боротьбі з інфекціями? Відповідь частково полягає в тому, що ми їмо. А як щодо перевірки дієти на предмет наявності корисних речовин, які сприяють здоров’ю імунної системи?

імунітет

Як підтримувати імунну систему

Їжа, яку ми їмо, впливає на імунну систему як напряму, — забезпечуючи її поживними речовинами, так і опосередковано, через вплив на бактерії, що живуть у нашому кишечнику — кишкову мікробіоту — яка пов’язана з імунним здоров’ям.

Харчування, багате рослинною їжею та ферментованою їжею, важливе для підтримки здорової композиції кишкової мікробіоти та стійкої імунної системи.

Розуміння впливу поживних речовин та інших компонентів нашого раціону на рівні мікробіоти та імунітету представляє особливий інтерес для вчених, особливо в умовах пандемії COVID-19.

Поживні речовини, що підтримують імунну систему

Наша імунна система захищає нас від патогенних мікроорганізмів, включаючи бактерії, віруси, грибки та паразити. Вона активізується під час зараження. Як наслідок – відбувається лавинне зростання потреби у поживних речовинах з раціону – таких як глюкоза, амінокислоти та жирні кислоти — для забезпечення енергією та будівельними матеріалами нових імунних клітин та регуляторних молекул.

Кілька вітамінів (зокрема  Віт. A, B6, B12, фолат, C, D і E) та мінералів (цинк, мідь, селен та залізо) відіграють ключову роль у підтримці цього процесу та зменшенні ризику зараження, пояснює автор.

Рослинна їжа, клітковина, пробіотики та імунітет

Правильний вибір дієти для досягнення здорової мікробіоти в кишечнику також може принести користь імунній системі, вважає автор. Вчені вважають, що мікробіота допомагає імунному захисту, створюючи бар’єр проти патогенних мікроорганізмів.

На склад цієї мікробіоти впливає старіння, антибіотики та хвороби, а також наша звична дієта.

Вживання великої кількості рослинної їжі, клітковини та ферментованих продуктів, таких як ряжанка, яка містить живі корисні бактерії (пробіотики), може допомогти зберегти здорову мікробіоту. Пробіотичні бактерії можуть конкурувати з патогенними бактеріями за поживні речовини, взаємодіяти зі стінками кишечника та пов’язаними з кишечником імунними тканинами, і вважається, що вони можуть впливати на імунну систему в інших ділянках тіла.

Різноманітна дієта для підтримки імунної системи

Найкраща дієта для підтримки імунної системи включає різноманітні овочі, фрукти, ягоди, горіхи, насіння, зернові та бобові культури, а також деякі види м’яса, яєць, молочних продуктів та жирної риби. Переконайтесь, що ви їсте багато овочів і фруктів, а також скорочуйте оброблені продукти, насичені жири та цукор.

„По суті, правильне харчування створює середовище, в якому імунна система може адекватно реагувати на виклик, незалежно від його природи” (Calder, 2020).

Джерело: Calder PC. Nutrition, immunity and COVID-19. BMJ Nutr Prev Health. 2020;3(1):74-92.

За інформацією Асоціації дієтологів України