Homeschooling или домашнее обучение. Опыт мамы
Сегодня мы хотим познакомить вас с Алиной Туз — мамой троих деток, которая сумела организовать их обучение на дому. Алина рассказала, что такое homeschooling и чем домашнее образование отличается от стандартного.
МамаWOW: Алина, чем Вы занимались до декрета?
В той час я безтурботно програмувала мікроконтролери в мальовничому німецькому місті Констанц, моталась по Европі, кохала свого майбутнього чоловіка. Це був четвертий курс КПІ, золоті студентські роки. Коли ми з чоловіком дізналися, що станемо батьками, то постали перед вибором, де нам жити: в Києві, Констанці чи в Москві. Зрештою моя старша донька народилась в місті каштанів. Про це рішення я не пошкодувала ще жодного разу.
МамаWOW: У Вас трое деток. Когда возникла идея домашнего обучения?
Коли старші діти доросли до школи, я і гадки не мала про таку форму навчання, як домашня або homeschooling. Та, навіть, якби знала, що то за звір, не думаю, що наважилася б тоді зійти з протореної стежки: садочок-школа-інститут. Аж перед нашим третім першим класом життя звело мене з мамою Жанною, яка вчила свою доньку сама. Пам`ятаю, як та дев`ятирічна Білосніжка занурено читала «Біле Ікло» англійською мовою, очікуючи свого заняття з фортепіано. До того часу я вже доволі надивилась на своїх замучених в елітній і спеціальній школі дітей. До того ж, будучи в батьківському комітеті, я знала, що втрата цікавості до навчання у школяриків, — це не тільки наша проблема, а масштабне освітнє явище. Поспілкувавшись з мамою хоумскулера, і провагавшись десь пів-року, ми наважились спробувати. Варто додати, що не останнім важелем були наші амбіції щодо музичної кар’єри сина. Амбіції зникли десь через рік, а домашнє навчання залишилось ;).
МамаWOW: Чем хоумскулинг (домашнее обучение) отличается от общепринятых норм?
Віддаючи дитину до школи, ми часто намагаємося перекласти відповідальність за розвиток, навчання, соціалізацію нашого дитя на вчителів, школу, державу… Домашнє навчання – означає прийняття цієї відповідальності на себе. А через деякий час з`ясовується, що невеличким бонусом за такий тягар, є цілковита свобода творчості в формуванні маленької людини. Всі ми різні, тому всі хоумскулери вчаться по-різному. Як у кожної хазяйки – свій борщ, так і в кожній родині – своя домашня освіта. Хтось наймає репетиторів, хтось навчає дитину самостійно, хтось шукає альтернативну школу, чи групу батьків для спільного навчання… Ваша відповідальність – означає Вашу з дитиною свободу.
МамаWOW: Ваши дети не ходят в обычную школу? Как проходит оценивание их знаний? Не возникнет ли потом вопросов при поступлении в ВУЗ?
Мої діти не ходять в школу, вони в ній вчаться. Атестація проходить в навчальних закладах, які підтримують такі форми як екстернат, заочна, дистанційна. У молодшого – це Школа Екстернів, у старшої доньки – школа 328. Тому наш атестат, буде мати такий самий вигляд і вагу, як і в будь-якому іншому державному навчальному закладі.
МамаWOW: Кто Вы по образованию? Помогает ли Вам кто-то в обучении детей?
Моя перша освіта – технічна, «КПІ», друга — педагогічна в Драгоманова (завершую цього року). Але найціннішою своєю школою вважаю 12 років з дітьми. Правильно це було чи ні, але з самого початку і пелюшки, і дім, і навчання дітей, дитячі гуртки і розвозку, організацію дитячих свят і музику — взяла на себе. Так само з домашнім навчанням у першому класі екстернату. Думаю, це був юнацький максималізм. Вже потім я почала делегувати повноваження татові (математика), бабусі (українська). Думаю, що навчання старшої доньки за пів-року зможу довірити їй самій.
Цікаво, що влізши по самі вуха в дитячій світ, я навчилась терпіння, витримки, самодисципліни і самоорганізації, запозичила в дітей трохи природності та цілісності. Пройшовши цей шлях, я схиляюсь до думки, що єдина людина, яку дійсно треба виховувати в цьому житті – це ми самі.
МамаWOW: Как выглядит образовательный день при домашнем обучении?
Будь-ласка, ось приблизний графік. Перша половина до Ср. – нормальний режим. Друга з Чт, — режим підготовки до здачі (Природа).
Але, як творча людина, я притримуюсь тільки загальної канви, змінюючи уроки і плани з огляду на конкретно взяту дитину в конкретний момент часу.
МамаWOW: Нет ли страха, что что-то дети недополучают? Например, общения со сверстниками.
Дитина на домашньому навчанні не стане дикою чи неадекватною – спростовую один із найбільших міфів про хоумскулінг. Справа в тому, що, навчаючись вдома, вона засвоює дорослі відшліфовані моделі поведінки, а не далекі від ідеалу комунікативні схеми однолітків. Відвідуючи дитячі гуртки, музичну школу, граючись на площадці, ходячи з мамою на базар, моя дитина постійно спілкується з людьми різного віку, професій, характерів. Причому спілкується вільно і природньо, набагато успішніше, за шкільних дітей. Нещодавно на святі дня народження восьмирічної подружки із двомовної родини, їх англійський тато зауважив: «Це перша вихована українська дитина, яку я бачу».
МамаWOW: Слушаются ли дети маму как педагога?:)
Так, безумовно. Але я вибудовую відносини на взаємній довірі: не тисну просто так, без пояснень, даю розгорнуту картину того, що ми робимо і чому… і розумію, що вреші-решт дитина може і не послухатись мене, адже це людина, а не робот.
МамаWOW: У Вас дети разного возраста. С каждым занимайтесь по индивидуальной программе?
Минулого року левова частина уваги була приділена молодшому сину. Ввечері я лише допомагала старшим школярам. Цього року, коли старша донька перейшла на заочну форму, я планую дати їй такі інструменти, як тайм-менеджмент (зокрема діаграма Ганта), навчити обробляти і конспектувати матеріал підручника, шукати і вибирати правильну інформацію поза підручником, пройти з нею кілька успішних здач… і відпустити у власне плавання. Молодшого сина планую навчити вчитися самостійно до старшої школи.
МамаWOW: На чем основана программа домашнего образования?
Навчальна програма для дітей на домашній освіті – та сама, що і для школярів, — затверджена МОН. Ми пишемо контрольні, де повинні показати необхідний рівень знань. За основу береться підручник з кожного предмету, але ми вільно доповнюємо і розгортаємо теми, використовуючи інші книги, інтернет, он-лайн навчальні програми… і т.д.
МамаWOW: О чем Вы мечтаете?
Наразі, мої мрії поступово переростають в плани, і стосуються вони здебільшого створення класних дитячих книжечок.
Спасибо за интервью. Желаем, чтоб мечты сбывались!