Події

Технології майбутнього. Як убезпечити себе та близьких у світі інтернету речей

Інтернет речей поступово проникає в наше життя. Згідно Gartner до 2020 року в світі налічуватиметься 25 мільярдів підключених розумних пристроїв, не враховуючи смартфонів й інших комп’ютерів. Розетки, чайники, пилососи – усі ці прості речі завдяки датчикам, мікросенсорам та хмарним технологіям отримують доступ до глобальної мережі. Світ навколо стає цифровим, технології трансформують суспільство, бізнес і навіть цілі індустрії. Сьогодні як ніколи важливо володіти «цифровою» грамотністю. Кому важливіше – дітям або їх батькам?

дети и интернет

Про те, як правильно виховувати поведінку дитини в інтернеті та як правильно поводитися з технологіями найближчого майбутнього говорили на неформальній відкритій зустрічі, організованій українським офісом Microsoft, яка відбулася 10 лютого в приміщенні компанії. Спікерами стали засновник бюро розробки продуктів повного циклу ARTKB Олександр Нестеренко, телеком-експерт Олексій Мась, бізнес-коуч і піарник Володимир Дегтярьов, доцент кафедри соціальної педагогіки та ІТ НУБіП Артур Кочарян, а також експерт Microsoft Віктор Цикунов. Спеціально по Skype до розмови приєднався Віктор Євпак, український розробник програми для батьківського контролю Kidslox. Модератором дискусії виступив співзасновник української мережі енергетичних інновацій Greencubator Роман Зінченко. Учасники зустрічі поділилися з гостями правилами користування інтернетом та сучасними підключеними роботами у своїх сім’ях, а також розповіли, чого очікувати від високих технологій в найближчому майбутньому.

дети и интернет

Згідно з дослідженням Digital Civility Index, проведеним Microsoft у 2016 році в 14 країнах світу, рівно половина опитаних (як дорослих, так і дітей) серйозно стурбована питаннями своєї безпеки в мережі. 65% зізналися, що мінімум одного раз були жертвою в інтернеті: як то небажані контакти (43%), жорстоке поводження (22%) або навіть приниження (17%). Кожен восьмий з десяти (78%) піддавався ризику, де були задіяні близькі або друзі жертви. Більше половини (51%) зустрічалися з винуватцем особисто (58% – серед молоді). З розвитком світу інтернету речей та збільшенням кількості розумних пристроїв ризики стати жертвою інформаційної атаки або злому персональних даних зростають.

Учасники поговорили і про взаємодію дітей та дорослих із віртуальними персональними асистентами (VPA – Virtual Personal Assistant). За прогнозами Gartner, до 2019 року 20% інтеракцій зі смартфонами буде здійснюватися за допомогою віртуальних секретарів, які вже аналізують поведінку та інтереси користувача та самонавчаються по мірі виконання завдань. У найближчому майбутньому VPA стануть більш «товариськими», вони будуть пам’ятати розмови і особисту інформацію, наприклад, стан здоров’я та звички.

дети и интернет

«Сьогоднішні приклади, на зразок Siri та Cortana не здатні підтримувати розмову в звичному нам розумінні. На одне питання ми отримуємо одну відповідь, на один запит – одне рішення. Якщо спробувати розвивати тему – вони не будуть розуміти, про що взагалі йде мова, – каже Роман Зінченко. – Але вже через кілька років віртуальні помічники будуть знати про вас все. Вони навчаться розуміти, коли ви в настрої, а коли вас краще не чіпати. Таким чином, питання особистої безпеки виходить на новий рівень».

Олександру Нестеренко, директору ARTKB, голосове спілкування з подібними системами бачиться проміжним етапом: «Я вважаю, що майбутнє віртуальних асистентів за чат-ботами і, можливо, якимось ментальним інтуїтивним спілкуванням без участі голосу».

На заході також продемонстрували систему моніторингу активності дитини Microsoft Family Protection. «Для захисту своїх дітей я використовую дві речі. Перш за все – Family Protection. Цей сервіс дозволяє контролювати, що дитина робить в інтернеті на різних гаджетах та які веб-сторінки відвідує. Також можна блокувати перегляд фільмів на піратських ресурсах, вибирати, які програми дозволяти, скільки годин і в який період часу дитина може використовувати той чи інший гаджет, каже Віктор Цикунов, керівник напрямку взаємодії з партнерами розробниками в регіоні Центральної та Східної Європи Microsoft. – Друге – це розумний годинник, який надає інформацію про місцезнаходження дітей навіть без телефону».

Зустріч відбулася за підтримки компанії «Майкрософт Україна» в рамках Всесвітнього дня безпечного інтернету, який понад 10 років традиційно відзначають в лютому. Трансляцію зустрічі можна подивитись на офіційній сторінці компанії у Facebook за посиланням.