Заняття з репетитором: нюанси, про які треба знати
Ситуація, знайома багатьом батькам: дитина починає відставати за шкільною програмою і приносить погані оцінки. Що робити?
Якщо спільне рішення домашніх завдань не змінює картини в щоденнику, мабуть прогалин у знаннях вже занадто багато, і настав час звернутися за допомогою до репетитора. Які переваги індивідуальних занять і про які підводні камені такого навчального формату потрібно знати?
Навіщо це потрібно
Проблему з нестачею знань найкраще «схопити» на самому початку. Професійний викладач швидко визначить, де у дитини прогалини і приступить до роботи, і ви через пару тижнів помітите перші результати: виправлені оцінки, успіхи на контрольних.
Хороший педагог зуміє встановити контакт і підлаштуватися під особливості дитини, його темперамент, склад мислення і швидкість сприйняття нової інформації. Такий підхід в підсумку сприятливо відіб’ється на якості знань, школяр стане більш впевненим на уроках.
Про що варто домовитися «на березі»
Наймаючи репетитора, переконайтеся в його професіоналізмі: попросіть портфоліо та рекомендації, зберіть відгуки, поцікавтеся, за яким матеріалами він працює. Це абсолютно нормальна практика, краще проявити в цьому питанні увагу, ніж потім лаяти себе за недалекоглядність.
Ви добре знаєте свою дитину, і це допоможе вам зрозуміти, чи є у нього комунікація з репетитором. Якщо є сумніви, краще запропонувати педагогу кілька пробних платних занять. Якщо все складеться успішно, дитина продовжить відвідувати уроки, якщо ж ні, можна буде розійтися без взаємних претензій.
Дитині потрібно перемогти в музичному конкурсі або написати річну контрольну на 12 балів? Одразу ж поставте перед репетитором конкретну задачу. Знаючи, яких результатів від нього чекають, він зможе правильно вибудувати програму занять. Має сенс заздалегідь обговорити і рівень вимог. Занадто лояльний підхід може розбалувати дитини, а надмірно завищені очікування — геть відбити у неї бажання вчитися.
Майте на увазі, що репетитор теж оцінює дитину, щоб знайти оптимальний формат занять, і може також погодитися або відмовитися співпрацювати.
Важливий момент — схема оплати занять. Зрозуміло, що індивідуальні уроки апріорі дорожче групових, але їх вартість не повинна бути космічною. Попередньо наведіть довідки. Виручити в цьому питанні можуть професійні біржі репетиторів, на яких розміщені сотні анкет із зазначенням вартості години занять, вирахувати середню ціну буде нескладно. Щоб потім не виникло неприємних ситуацій, відразу домовтеся з педагогом, як будете передавати гроші за уроки: через дитину, особисто або переводити на карту.
Кілька «але»
В індивідуальних уроків маса плюсів, але є й свої нюанси. Головний з них полягає в тому, що, наймаючи репетитора, ви фактично створюєте для дитини тепличні умови. Тиждень за тижнем викладач буде методично розбирати кожну тему і допомагати у вирішенні всіх питань. У результаті дитина може звикнути до того, що інформація надходить до нього вже в «розжованому» вигляді, і втратить інтерес до самостійного вивчення. Щоб цього не сталося, домовтеся з репетитором про те, щоб він постійно залучав дитину до діалогу і просив його розмірковувати вголос. Висновки, до яких люди приходять самостійно, завжди засвоюються краще.
Заняття з приватним репетитором — трохи штучна ситуація ще й тому, що дитина спілкується тільки з педагогом. У силу свого віку та освіти репетитор буде намагатися згладжувати гострі кути і в чомусь йти учневі назустріч. Уроки в невеликих групах в цьому плані більш наближені до реальності: виникає здорова конкуренція, кожен учень мотивований на те, щоб звернути на себе увагу педагога і отримати його схвалення.
Групові заняття або приватні?
У переважній більшості випадків індивідуальні уроки більш ефективні. Такий формат занять ідеально підходить гіперактивним дітям, які в групі постійно відволікалися б на будь-яку дрібницю. Репетитор швидко розуміє, коли концентрація уваги дитини змінюється, і прямо по ходу уроку коригує завдання.
У групі встежити за зміною настрою кожного учня складніше. Але в деяких сферах вони просто необхідні, за умови, що в групі не більше 2-4 осіб. Йдеться про предмети, на яких ведуться дискусії, наприклад, література, суспільствознавство, історія, філософія. Так, цілком можна об’єднатися з 2-3 однокласниками чи друзями за інтересами, і разом відвідувати одного репетитора. У такому випадку, заняття буде коштувати дешевше, а ефект все одно буде гідним. Головне, знайти педагога, з яким комфортно працювати в такому режимі.
Як оцінювати результати занять?
Повинна простежуватися позитивна динаміка: приблизно через місяць оцінки в щоденнику дитини повинні стати краще, а прохання допомогти з домашнім завданням поступово зійти нанівець. Якщо цього не відбувається, значить, репетиторові не вдалося виконати своє завдання. Не чекайте, поки ситуація налагодиться сама собою, поговоріть з педагогом і з’ясуйте причину. Взагалі намагайтеся хоча б раз на два тижні телефонувати репетитору і дізнаватися, як просуваються справи. По-справжньому зацікавлений у хороших результатах педагог сам охоче вам все розповість.
Індивідуальні заняття з викладачем — швидкий, ефективний, але недешевий спосіб освоїти якісь навички або підтягти знання з конкретного предмета. Шукайте професійних педагогів, ставте перед ними чіткі завдання, не забувайте отримувати від них зворотний зв’язок і обов’язково цікавтеся думкою дитини, тоді відмінні результати не змусять себе чекати.