Події

Запобігання насильству щодо дітей в Інтернеті

90 поліцейських та захисників прав дітей з Києва, Вінницької та Львівської областей відвідали онлайн-тренінг «Запобігання сексуальному насильству щодо дітей в Інтернеті», де ознайомилися з досвідом Нідерландів у подоланні проблеми кібернасильства над дітьми. Цим заходом розпочинається активна фаза впровадження проєкту «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті», що його з січня 2022 року впроваджує консорціум організацій громадянського суспільства за фінансової підтримки Європейського Союзу.

дети и интернет

«Безпрецедентні виклики, з якими сьогодні стикається Україна, підвищують ризик насильства, і зокрема порушення цифрових прав дітей. Ми прагнемо, щоб громадяни України почувалися безпечніше, тому Європейський Союз залишається послідовним у вдосконаленні кібербезпеки в Україні та зміцненні готовності правоохоронних органів ефективно запобігати та реагувати на жорстоке поводження з дітьми в Інтернеті», – заявив Ксав’є Камю, керівник Відділу належного врядування та демократизації Представництва ЄС в Україні.

На тренінгу Наталія Лук’янова та Ілона Єлєнєва (МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI), Україна) разом із міжнародною експерткою Сарою де Вос (International Child Development Initiatives (ICDI), Нідерланди) обговорили з учасниками чотири основних типи сексуального насильства в Інтернеті та проблеми розкриття інформації й повідомленнями про сексуальне насильство в мережі. Було презентовано новий інструмент профілактики онлайн насильства щодо дітей CYBERSAFE, а також український досвід його адаптації. 

«Насильство в Інтернеті також може завдати шкоди дітям, як і насильство в реальному житті, — наголосила міжнародна експертка Сара де Вос. — Але важливо не засудити дитину, а створити безпечний простір для розповіді про це».

«Європейський досвід є дуже доречним для нас, спеціалістів із захисту прав дітей в Україні. Особливо зараз, коли наша країна знаходиться в стані війни  і діти зазнають різних видів  насильства, як в реальному житті, так і в інтернеті, говорить Наталія Лук’янова, координатор проекту від LHSI. – Проведення цього онлайн-тренінгу стало можливим завдяки нашій багаторічній співпраці з колегами із Нідерландів і ґрунтується на рекомендаціях Звіту «Швидка оцінка ситуації щодо кібербезпеки дітей 10–18 років», що був підготовлений у межах  Проєкту влітку 2022 року».

Загалом передбачається, що навчання у межах проєкту пройдуть понад 1000 поліцейських, кіберполіцейських, освітян. Уже проводяться дослідження і розробляються профілактичні програми для дітей 10-18 років; програми професійної підготовки та підвищення кваліфікації для працівників правоохоронних органів;  починається розробка обласних стратегій цифрової безпеки дітей.