Події

Консультація юриста. Чи мають право в супермаркеті здійснювати обшук неповнолітніх

Чи мають право охоронці супермаркетів здійснювати обшук неповнолітніх покупців за умови підозри у крадіжці?

супермаркет

Проблема затримки покупців за умови підозри у крадіжці та їх обшуку стосується не лише неповнолітніх громадян, але може стати неприємним випадком для кожного із нас.

Виктория МинаеваКонсультує юрист, адвокат и керівник компанії «Доверитель» Вікторія Мінаєва-Поліщук.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у сфері здійснення купівлі-продажу товарів у супермаркетах, є Конституція України (стаття 29), Цивільний кодекс України (стаття 289), Закон України «Про захист прав споживачів» та постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» № 883 від 15.06.2006. Усі зазначені нормативно-правові акти гарантують кожному особисту недоторканість.

Відповідно до частини 3 статті 208 Кримінального процесуального кодексу України, здійснювати обшук мають право уповноважена службова особа, слідчий та прокурор. Обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії. Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження.

Охоронець у супермаркеті не уповноважений здійснювати обшук. Єдине, що має право робити охоронець – це огляд речей. При цьому, огляд має здійснюватися за добровільної згоди покупця та у присутності двох понятих. У разі, якщо охоронець помітив, що покупцем було здійснено крадіжку, то у такому разі охоронець має викликати поліцію. При цьому, покупець має право відмовитися проходити в окрему кімнату для огляду та вимагати в охоронців запис з камери відеоспостереження.

У разі, якщо охоронці наполягають на обшуку або іншим чином порушуються Ваші права – терміново викликайте поліцію.

Якщо ж охоронці вже здійснити обшук Ваших особистих речей, то Ви маєте право подати заяву до правоохоронних органів.

Окрім того, необхідно розуміти, що охоронець у супермаркеті, як правило, — це штатний працівник або супермаркету, або охоронної компанії, діяльність якого регламентується посадовою інструкцією, де мають обов’язково бути зазначені його права та обов’язки відповідно до чинного законодавства. Для цього необхідно витребувати посадову інструкцію. Відтак, у разі порушення охоронцем вимог посадової інструкції, покупець має право звернутися зі скаргою до його керівництва. Наслідком подання скарги – може бути притягнення охоронця до дисциплінарної відповідальності.

І останнє: у разі порушення охоронцями прав покупця, останній має право звернутися з відповідним позовом до суду.