Масляний тиждень: традиції першого дня
До Масляної наші прабабусі готувалися цілий тиждень! І цей Масляний тиждень має свої традиції і звичаї. Він ділиться на два періоди: Вузьку Масляну і Широку Масляну.
Вузька Масляна — це перші три дні тижня (понеділок, вівторок і середа). А інші чотири дні — це вже Широка Масляна.
На початку тижня активно вели господарські роботи, а вже з четверга повністю відпочивали від турбот. Таким чином люди прощалися з зимою і вшановували весну. Млинці — символ Сонця, тому в цей період пекли їх з особливим трепетом і задоволенням.
Кожен день Масляного тижня має свої традиції і назви. Так понеділок називали «зустріч», вівторок — «загравання», середу — «лакомка», четвер — «розгул», п’ятницю — «тещині вечірні», суботу — «посиденьки зовиці», а неділя — «прощений день».
Сьогодні поговоримо про традиції першого дня Масляної.
Перший день Масляної
Перший день Масляного тижня «Зустріч» називається так не дарма. У цей день родичі зустрічалися один з одним. Невістки вранці відпрошувалися у свекрух і йшли з млинцями відвідувати своїх батьків. А під вечір батьки чоловіка приходили в гості до сватів теж, звичайно, на млинці. Вони спільно вирішували, як проводити всі дні майбутнього тижня, кого і коли кликати в гості, чим пригощати.
Масляний тиждень останній перед постом. У цей час можна їсти і сир, і молоко, і яйця, але ось м’ясо вже не їли.
А діти з цього дня починали збирати матеріал на опудало Масляної, що символізує зиму, яке спалювали в неділю.
У кожному будинку з цього дня можна було пригоститися млинцями. Господині робили тісто. При чому потрібно було робити його так, щоб ніхто не бачив цього дійства. Вважалося, що якщо хтось підгляне, то млинці не вийдуть. Тому намагалися ставити опару на млинці ще з ночі і примовляли: «Місяць-золоті ріжки, поглянь в віконце, подуй на опару». Якщо місяць був слухняним і визирав, тоді млинці виходили найпишнішими.
Перший спечений млинець господиня завжди віддавала жебракам.