Події

Гаптономія. Спілкування через дотик

Під час вагітності в животику у мами відбувається формування первинних почуттів дитини. Ніякі відчуття і переживання не проходять безслідно і нехай несвідомо, але зберігаються в пам’яті. Перинатальні психологи впевнені: в період розвитку дитини в материнській утробі закладається фундамент, на який в подальшому спираються її почуття, формуються базові поняття про добро і зло.

вагітність

Малюк всередині чує стукіт серця матері, перистальтичні шуми, бачить світло, яке на останніх термінах вагітності проникає до нього через тонкий шар шкіри, відчуває дотики. Низка досліджень, проведених в ХХ ст., доводить, що дитина ще до свого народження здатна отримувати інформацію, запам’ятовувати її і навчатися.

ЦЕ ТАКОЖ ЦІКАВО: АНАЛІЗИ У ВАГІТНИХ

У 1978 р датський фізіотерапевт Франц Вельдман розробив метод для встановлення зв’язку з дитиною на емоційному рівні через дотик рук матері (батька, лікаря) через матку або в період новонародженості. Такий контакт назвали гаптономіею.

Важливо, щоб ці дотики були наповнені емоційним змістом — якість емоційного зв’язку між матір’ю і дитиною визначає її розвиток. У негативних, емоційно відсторонених «холодних» матерів діти страждають зниженням адаптивних функцій до навколишнього середовища, в той час як «любов матері, з якою вона виношує дитину, активізує психіку плода і формує основні якості особистості» (Бертін Андре, 1991 р).

Важливо, щоб сеанси гаптономіі проводилися в парі, величезну роль у встановленні емоційного зв’язку між дитиною і батьками грає батько. Як це робити в домашніх умовах? Швидше за все, ви вже це робите або спостерігали за тим, як це роблять інші. В один і той же час, наприклад, увечері, коли всі вдома, батьки починають спілкування зі своєю дитиною, використовуючи всі види дотиків — поплескування, погладжування, поцілунки, підкріплюючи вплив голосом. Можна і потрібно розмовляти з малюком, співати йому пісеньки, навіть читати. Але найголовніше — це не те, що ви робите і говорите, а те, що ви відчуваєте — любов і ніжність по відношенню до малюка.

Таке спілкування допомагає батькам інтуїтивно відчувати дитину, мати з нею особливий зв’язок, що сприяє розвитку в нього почуття базової безпеки, успішному проходженню досвіду пологів, першого контакту з зовнішнім світом і рідними людьми.