Події

Перше УЗД при вагітності: коли варто зробити

Ультразвукове дослідження, або УЗД, — досить точний метод медичної діагностики, широко використовуваний останні 50 років, в тому числі в акушерстві та гінекології. Принцип ультразвукового дослідження заснований на механізмі ехолокації. Ультразвуковий передавач випромінює хвилі високої частоти. Вони потрапляють на об’єкт, відбиваються від нього і надходять в приймаючий пристрій, який перетворює сигнал в картинку на екрані монітора.

Перше УЗД при вагітності

Перше УЗД при вагітності

Дізнавшись про вагітність за допомогою тесту і підтвердивши свої підозри у лікаря, щаслива майбутня мама поспішає на УЗД. Однак такий поспіх не завжди виправданий. Рішення про те, коли вам необхідно проводити ультразвукове дослідження, зазвичай приймає лікар. А ви можете почати відвідувати курси майбутніх мам.

Планове УЗД в першому триместрі

Якщо стан вашого здоров’я не викликає підозр, перше УЗД при вагітності проводять в 12-13 тижнів. Це перший скринінг, мета якого — виявити, чи є грубі відхилення у розвитку плоду, зокрема, досліджується коміркова зона — маркер синдрому Дауна. В цей час ви вже можете побачити на екрані маленького чоловічка, його обличчя, хребет, серце та інші внутрішні органи. Саме на цьому терміні можна отримати найбільш достовірну інформацію про стан малюка і майбутньої мами.

Коли проводяться більш ранні дослідження?

Призначення УЗД на ранніх термінах може бути продиктовано наступними причинами:

  • невиношуваність в анамнезі
  • зачаття за допомогою ЕКЗ
  • необхідність виключити позаматкову вагітність
  • погані аналізи 

… а також інші підозри на можливі проблеми зі здоров’ям вагітної жінки. У будь-якому випадку, рішення про УЗД на терміні до 12 тижнів, приймає лікар, якому ви довіряєте.

Навіщо багато пити перед проведенням УЗД?

Рідина, зокрема, наповнений сечовий міхур, відіграє допоміжну функцію для відображення хвиль. Тому на ранніх термінах вагітності лікар може попросити вас випити пару стаканів води приблизно за годину до процедури. Це стосується тільки трансабдоминального УЗД — дослідження через живіт. Для трансвагинального дослідження така підготовка не потрібна. На більш пізніх термінах, коли навколо плоду вже утворилася достатня кількість навколоплідних вод, пити перед УЗД не потрібно.

Чи шкідливо робити УЗД?

На цей рахунок існують різні думки. Проте шкода від ультразвукової діагностики для дитини не доведена, а користь її безсумнівна. Немає необхідності ні повністю відмовлятися від проведення УЗД, ні збільшувати «підходи» в два-три рази. Розумний підхід до будь-якого дослідження лежить десь посередині: стежте за своїм здоров’ям, знайдіть лікаря, якому ви довіряєте, дотримуйтесь наміченого плану. У будь-якому випадку, рішення про додаткову діагностику або про відмову від неї приймати вам.