Пізня вагітність: що потрібно знати
Все більше жінок в наш час намагаються відкласти народження дитини на більш пізній термін — після 30 або навіть після 35-40 років. Ця тенденція прийшла до нас із Заходу і в основному обумовлена соціальними причинами — зараз дівчата не поспішають виходити заміж, роблять кар’єру і самостійно намагаються вирішити питання матеріального благополуччя.
Не рідкість також, коли пізня вагітність трапляється з причин медичних — частина молодих жінок має схильність до невиношування або труднощі із зачаттям, рішення цих проблем займає багато часу. І ось — нарешті, вийшло!
ЦЕ ТАКОЖ ЦІКАВО: БЕРЕМЕННОСТЬ ПОСЛЕ 40 ЛЕТ: РЕКОМЕНДАЦИИ АКУШЕРА-ГИНЕКОЛОГА ЕЛЕНЫ БЕРЕЗОВСКОЙ
У пізньої вагітності є ряд переваг. Рішення мати дитину після 35 років зазвичай приймається усвідомлено, коли жінка емоційно і психологічно готова до материнства, має хорошу матеріальну базу, достатні житлові умови. Такі матері зазвичай більш спокійні та врівноважені, уважно ставляться до свого здоров’я, а природа щедро винагороджує їх, омолоджуючи шкіру і знову перетворюючи на юних і квітучих. А пологи, часто, під належним наглядом і з супроводом досвідченої акушерки не викликають проблем.
У той же час, зріла жінка, яка очікує дитину, може зіткнутися з низкою труднощів. Постараємося описати більшість можливих проблем, обумовлених пізньою вагітністю.
Після 30-35 років є ризик загострення хронічних хвороб, які можуть призвести до ускладнення вагітності, пологів, позначитися на здоров’ї дитини. З роками підвищується сприйнятливість до інфекційних захворювань, а також збільшується можливість хвороб, що передаються статевим шляхом і вчасно не виявлених, оскільки часто протікають безсимптомно. Зменшується як необхідна щільність, так і еластичність тканин, що може позначитися на здатності матки виношувати дитину. Зміни в репродуктивній системі позначаються на здатності завагітніти — чим старше жінка, тим менший запас яйцеклітин вона має, що впливає на ймовірність зачаття.
Основні можливі ускладнення пізньої вагітності
Ускладнення можуть бути наступними:
- невиношування
- проблеми з плацентою (передлежання або фетоплацентарна недостатність)
- цукровий діабет вагітних
- гестоз
- багатоплідна вагітність
- завмерша вагітність
- хромосомні аномалії у дитини
Що робити, щоб запобігти можливим ускладненням?
Перш за все, планувати зачаття і вагітність — заздалегідь пройти повне медичне обстеження, усунути їх. Виключити прийом лікарських препаратів. Вести здоровий спосіб життя, займатися фізкультурою (а професійним спортсменкам, навпаки, зменшити навантаження), відмовитися від шкідливих продуктів і звичок.
Під час вагітності важливо вчасно відслідковувати свій стан, відвідувати лікаря, якому ви довіряєте, виконувати його рекомендації, здавати аналізи для вагітних. Для визначення можливих хромосомних аномалій у дитини в першому триместрі вагітності робиться повний скринінг: УЗД в 12 тижнів і аналіз венозної крові майбутньої матері. При пізній вагітності в 8-9 тижнів рекомендується зробити інші дослідження — амніоцентез або, за показаннями, хоріонбіопсіі. Ці високоефективні методи діагностики на ранньому терміні дозволяють виявити хромосомні порушення у плода.
Природні пологи або кесарів?
Прийнято вважати, що, чим старше жінка, що народжує, тим вище ймовірність, що дитина з’явиться на світ за допомогою кесаревого розтину. Насправді, це не так — просто лікарі часто перестраховуються і не хочуть ризикувати. При здоровому нормальному перебігу вагітності ніякої необхідності в операції немає. Якщо питання викликає лише через вік майбутньої мами, а всі інші параметри в нормі, то пологи нічим не будуть відрізнятися від природних пологів молодшої жінки: в тілі включаються абсолютно ті ж самі механізми. Таким чином, вік жінки не може бути перешкодою ні для природних пологів, ні для щастя пізнати радість материнства.