Події

Щеплення під час вагітності

Чи варто робити щеплення під час вагітності і якщо так, то які? До Європейського тижня імунізації платформа освітніх та соціальних проектів у медицині M-Gate поділилася рекомендаціями. Збережіть собі — це важливо для здоров’я мам та діток!

вагітність щеплення

Якщо плануєте вагітність

Почнемо з вакцин, які варто зробити, якщо плануєте вагітність та не отримали ці щеплення раніше:

  • За 28 днів – кір (жива вакцина), паротит, жовта лихоманка
  • За 30 днів – поліомієліт
  • За 60 днів – краснуха

Зауважте, що жінкам, які отримали живу або живу ослаблену вакцину до вагітності, рекомендується відкласти вагітність принаймні на 4 тижні.

Це пов’язано з тим, що живі та/або ослаблені вірусні вакцини не повинні вводитись під час вагітності, оскільки теоретично існує значний ризик для плоду.

Проте, жінкам, які випадково отримали вакцинацію живою вакциною під час вагітності, це не може бути прямим показанням, щоби переривати вагітність.

Вакцинація під час вагітності

Під час вагітності рекомендації по вакцинації наступні:

  • Абсолютно безпечно можуть використовуватися інактивовані вірусні вакцини, бактеріальні вакцини та компоненти цих вакцин, які містять токсини.
  • Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від дифтерії, правцю та вакцину від кашлюку протягом другого або третього триместру, в термії від 21 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від історії вакцинації.
  • Усім вагітним жінкам на будь-якому етапі вагітності, або жінкам, які можуть завагітніти у найближчому сезоні грипу, слід запропонувати інактивовану вакцину проти грипу для профілактики захворюваності та смертності матерів та дітей від грипу. Вагітні жінки, які мають підозру або підтверджене інфікування грипом, незалежно від історії вакцинації, слід лікувати озельтамівіром (75 мг двічі на день).
  • Деяким вагітним жінкам слід запропонувати вакцинацію від гепатиту В, гепатиту А, менінгококової та/або пневмококової інфекції для профілактики захворюваності матері, якщо у них є певні фактори ризику.

Які вакцини варто обирати під час вагітності

ГРИП: інактивована вакцина в будь-якому триместрі. Атенуйована вакцина проти грипу (LAIV) під час вагітності протипоказана.
ПРАВЕЦЬ: АП при травмі чи опіках з можливим зараженням.
ДИФТЕРІЯ: АДС-М, АД-М (при контакті з хворим на дифтерію).
КІР: імуноглобулін до 6 дня після контакту з хворим.

Щеплення після вагітності

Після вагітності матусям слід пам’ятати, що грудне вигодовування не є протипоказанням для вакцинації (пасивна, активна імунізація, живою або вбитою вакциною, окрім жовтої лихоманки).

Консультуйтеся зі своїм лікарем, дбайте про захист себе та сім’ї і будьте здорові!

Інформація на основі лекції лікарки акушера-гінеколога Наталия Лелюх.