Події

Чи потрібна вода дітям на грудному вигодовуванні?

Поїти чи не поїти? Ось в чому питання. Чи потрібна вода дітям на грудному вигодовуванні?

грудне вигодовування та вода

З приходом літньої спеки тільки лінивий не обговорює цю тему. На жіночих форумах і групах тема додоювання грудних діток водою спливає мало не щодня. Новоспечені матусі шукають поради у матусь більш досвідчених. Нажаль, ці поради не додають ясності в такому складному питанні, адже скільки мам — стільки і думок. Одні дають воду від народження, інші – від півроку, а є й такі, що не дають води зовсім, до тих пір, доки дитина на грудному вигодовуванні.

Що думають мами-експерти

Запитали ми і наших мама-експертів, що вони думають та який досвід мають в цьому питанні.

Марина Ткач говорить, що грудного молока має бути достатньо, але під час літньої спеки радить прикладати малюка до грудей частіше або все ж давати трішки водички між годуваннями. Також вона зауважує, що можливо на насиченість малюка рідиною, може пливати консистенція, а простіше кажучи жирність, маминого молока.

Наталія Набатова зауважує, що лікарі в пологовому будинку не рекомендували давати воду.

Мама-експерт Катерина Петрова відзначає, що дитину на змішаному годуванні допоюють водою за рекомендацією педіатра.

Що говорять фахівці

А ось що про це думають фахівці.

Низку аргументів проти допоювання немовлят наводить дитячий лікар Анастасія Бикова-Шелевицька:

  • грудне молоко більш ніж на 85 % складається з води, тому чудово втамовує спрагу
  • вода заповнює шлунок малюка, але не містить жодної поживної цінності і малюк недоотримує необхідну для нього кількість молока, починає рідше прикладатись до грудей. Як наслідок може бути поганий набір ваги, або навіть втрата
  • у мами підвищується ризик виникнення лактостазів, через те що дитина, яка п’є воду прикладається до грудей рідше
  • вода іноді може бути джерелом кишкових інфекцій, так як жодна вода не стерильна
  • новонароджені, яких допоюють водою чи глюкозою мають вищий ризик виникнення жовтяниці, більшої втрати ваги та довшого перебування в пологовому будинку. Молозива в перші дні життя також достатньо, хоч воно і містить відносно менше води, ніж молоко.
  • діти, які отримуюють суміші, також в переважній більшості випадків не потребують допоювання водою.

Якщо ваш малюк вже почав отримувати прикорм, разом з грудним вигодовуванням ви можете пропонувати йому водичку.

Експерт з грудного вигодовування Маргарита Лежепекова впевнена, що дітям на грудному вигодовуванні вода не потрібна. «Грудне молоко містить близько 90% води в легкозасвоюваній формі, що повністю задовольняє потреби дитини в рідині як мінімум до 6 місяців», — говорить експертка.

Це також цікаво: В ГОСТІ ДО НОВОНАРОДЖЕНОГО: ІНСТРУКЦІЯ ІДЕАЛЬНОГО ГОСТЯ

Всесвітня організація здоров’я не рекомендує поїти грудних малюків, що не мають патологічних втрат рідини, водою, оскільки це може викликати порушення мікрофлори малюків, що призводить до діареї. Чому так? Відомо, що запаси питної води на планеті постійно зменшуються і здавалось би в нашому столітті це не можлива річ, але існує чимало країн, яким не так пощастило з водою, як нам, і вона в них не достатньо чиста. Очевидно, що не кожен дорослий зможе перенести вживання, наприклад, дощової води, не те що новонароджене маля.

Ну і як же в такій популярній дитячій темі не згадати відомого українського лікаря Комаровського. До його думок прислухаються тисячі батьків по всьому світу. Так от Євген Комаровський цілком погоджується з рекомендаціями ВООЗ в цьому питанні, але при цьому пояснює: «Патологічна втрата рідини наступає під час підвищення температури у малюка, діареї або за високої температури повітря і низької вологості. За таких умов завдання батьків – пропонувати малечі воду. Дитина, яка добре себе почуває і якій всього вистачає від неї відмовиться, якщо ж немовля спрагло накидається на пляшечку з водою – необхідно боротися із вливаючими факторами». Тож варто підтримувати комфортну температуру в кімнаті, провітрювати приміщення і зволожувати повітря в ньому. І одягати тидину відповідно до навколишніх умов.

Ось такі думки фахівців та мам-експертів з приводу цього нелегкого питання. Слід пам’ятати, що в будь-якому випадку, відповідальність за здоров’я маляти несуть тільки батьки дитини, а тому вони мають слухати, аналізувати і приймати власні відповідальні рішення. Кожен має право на власну думку, головне — щоб наслідки цих думок нікому не шкодили.

Тетяна Бучака

 

Тетяна Бучака