Події

Яка бактерія зміцнює імунну систему немовлят?

Загальновідомо, що грудне вигодовування приносить користь здоров’ю немовлят. Проте все ще бракує надійних доказів, які б задокументували, що відбувається в кишечнику немовлят на грудному вигодовуванні.

Дослідження про грудне молоко

грудное вскармливание

Давно відомо, що певні кишкові бактерії — біфідобактерії — переважають у кишечнику немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні. Незважаючи на те, що ці біфідобактерії вважаються корисними, причина цього поки невідома.

Нове дослідження показало, що біфідобактерії для свого росту використовують певний фермент, необхідний для розщеплення компонентів грудного молока. Цей фермент дозволяє бактеріям створювати невеликі молекули, які, як вважають, мають сприятливий вплив на імунну систему.

Дослідники з Національного інституту харчування, Технічного університету Данії та кафедри харчування, фізичних вправ і спорту Копенгагенського університету очолили дослідження, опубліковане в Nature Microbiology.

Випадкове відкриття

Ідея дослідження виникла п’ять років тому, коли хедлайнери проекту, Мартін Фредерік Лаурсен і Хенрік Мунк Роугер, випадково зробили відкриття. Вони працювали в групі, що вивчала кишкову мікробіоту і здоров’я в Національному інституті харчування. Це відкриття настільки їх зацікавило, що вони запустили проект, який було завершено з дуже невеликим бюджетом, сильним бажанням і наполегливістю, і, що важливо, підтримкою з боку дослідницької групи.

«Все почалося зимовим ранком п’ять років тому, коли ми зіткнулися з тим, що зразки дитячого калу містять надзвичайно високі рівні певної молекули. І тепер ми знаємо, що саме ця молекула може бути ключовою у нашому розумінні того, як біфідобактерії допомагають зміцнити імунну систему дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні», — каже Хенрік Мунк Роугер, який був головним дослідником, а зараз є доцентом кафедри харчування, фізичних вправ і спорту Копенгагенського університету.

«Експерименти в лабораторії показали нам, що ароматичні молочні кислоти, які виробляються біфідобактеріями, можуть впливати на активність імунних клітин, що є корисним для збалансованної імунної відповіді. Це може виявитися корисним, коли, наприклад, імунна система немовляти бореться з інфекцією», – пояснює старший науковий співробітник Мартін Фредерік Лаурсен з Національного інституту харчування.

Покращення дитячих сумішей

Дослідники сподіваються, що в подальшому, отримані результати можуть прокласти шлях для нових, цілеспрямованих способів зміцнення імунної системи дітей у ранньому віці.

«Результати дослідження важливі для підтримки заходів, спрямованих на те, щоб допомогти дітям формувати збалансовану мікробіоту, яка підтримує добре функціонуючу імунну систему. Такі заходи включають підтримку грудного вигодовування та розробку нових типів дитячих сумішей та пробіотиків», – каже Хенрік Мунк Роугер.

Досліджені біфідобактерії використовують певні вуглеводи — олігосахариди грудного молока для свого росту в кишечнику. Де вони перетворюють ароматичні амінокислоти (які також містяться в грудному молоці) на ароматичні молочні кислоти. Вироблення цих ароматичних молочних кислот в кишечнику, ймовірно, сприятливо впливає на імунну систему немовлят.

Джерело: Laursen, M.F., et al. (2021) Bifidobacterium species associated with breastfeeding produce aromatic lactic acids in the infant gut. Nature Microbiology. doi.org/10.1038/s41564-021-00970-4.