Події

Домашнє насилля: що потрібно знати

За статистикою, яку ведуть громадські організації, кожна друга жінка в світі страждає від домашнього насилля. До поліції звертається лише невеликий відсоток потерпілих жінок. В основному жінки бояться або ж не розуміють, що над ними чинять насилля. 

домашнє насилля

Відповідно до закону України домашнє насильство – дії, характерні для фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються між родичами або подружжям чи між іншими людьми, які спільно проживають, але не перебувають у родинних відносинах чи у шлюбі між собою.

Тема домашнього насилля піднімається достатньо часто, але незважаючи на це жінки все одно мовчать і не звертаються по допомогу. Що ж про це знають мами-експерти?

Що радять мами

Мама-експерт Катерина Петрова зазначає, що багато жінок і досі не розуміє, що над ними коїться насилля. Треба розуміти, що воно не завжди фізичне. Також це часто емоційне і економічне насилля. Особливо часто жертвами стають жінки в декреті, оскільки в цей період вони вразливі і фінансово залежні від чоловіка. У разі, якщо жінка відчула на собі ознаки насилля необхідно поговорити відверто із чоловіком, звернутися до сімейного психолога, якщо це не допомагає, то потрібно розривати стосунки. 

Аліна Соломаха рекомендує бігти від таких стосунків при перших же ознаках і проявах. Вважає, що жінці завжди необхідно мати «план Б» на якийсь перший час. Щоб завжди мати змогу подбати про себе і дитину. Якщо ж фінансової подушки немає, можна звернутися в спеціальні центри для мами і дитини. В них жінка може жити певний час доки не стане на ноги. Також в них можна отримати юридичну допомогу. 

Наталія Рибачик рекомендує звертатися громадської правозахисної організації «Ла Страда Україна», яка працює для запобігання ґендерно зумовленому насильству , зокрема, домашньому насильству. Якщо жінка почуває тиск, то можна проконсутьтуватися та отримати пораду чи допомогу. 

Що говорять експерти про домашнє насилля?

Закон України вирізняє чотири види домашнього насилля:

економічне насильство — форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;

психологічне насильство — форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;

сексуальне насильство — форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;

фізичне насильство — форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Відчувши хоча б один із проявів домашнього насилля, варто тікати від кривдника. Якщо є небезпека життю, необхідно продумати план втечі. 

Корисні телефони

Для цього будуть корисними наступні телефони та посилання. Не забувайте видаляти історію дзвінків та історію інтернет браузеру. 

Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини 0 800 500 335 або 116 123 (з мобільного) – безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України;

Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-005, або з мобільного 116-123 вона працює цілодобово;

Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 1547;

Урядовий кол-центр 1545;

Або просто викликати поліцію. 

Також корисну інформацію та допомогу можна отримати за посиланнями

http://rozirvykolo.org/ проект «Розірви коло».

http://www.la-strada.org.ua/ucp_mod_information_showcategory_3.html Громадська організація «Ла Страда – Україна» 

https://dismp.gov.ua/library Державна установа «Державний інститут сімейної та молодіжної політики»

Обов’язково потрібно звертатися до поліції. Розказати про ситуацію, що склалась друзям і сусідам. Зібрати всі можливі докази проти кривдника, записи телефонних розмов, фіксацію синців після побиття, медичну експертиза після сексуального насилля. 

Жодна людина не заслуговує на жорстоке поводження. Дії кривдника не можуть бути виправдані жодним вчинком жертви.

Тетяна Бучака

 

Автор: Тетяна Бучака