Події

Дошкільнята та екранний час

В наш час, коли велика кількість гаджетів наявна у вільному доступі наших дітей, з’явилось  таке поняття як ЕКРАННИЙ ЧАС.

екранний час

Екранний час або час, який ваша дитина витрачає на користування гаджетами, майже зводить з розуму дітей від перенасичення інформацією.  І, відповідно, діти стають капризними, роздратованими, інколи занадто агресивними і наче «затуманеними». Доведено, що під час сенсорної комп’ютерної гри, коли неможливо пройти черговий рівень або закінчити гру,  в організмі дитини збільшується кількість дофаміну, як від прийому кокаїну. 

ДОВІДКА (uk.wikipedia.org)

Дофамі́н  — нейромедіатор, біологічно активна хімічна речовина, яка в мозку людини передає емоційну реакцію і дозволяє відчувати задоволення і не відчувати біль, також нейромедіатор відповідальний за рух, тому виробляється у певних клітинах мозку, що контролюють м’язову активність.

Дофамін викликає почуття щастя й ейфорії. Також дофамін є одним з головних компонентів біохімічного механізму закоханості — мозок людини, що закохалася, починає стрімко виробляти дофамін. Підвищення концентрації дофаміну спостерігається під час споживання приємної на смак їжі чи роботи за хорошу винагороду. Вживання речовин, що викликають залежність: алкоголь, нікотин чи кокаїн, тимчасово збільшує концентрацію дофаміну в мозку.

Тому діти так легко «підсаджуються» на комп’ютерні ігри. Також автоматично підвищується рівень кортізолу, бо адренокортикотропний гормон гіпофізу впливає на надниркові залози, що реагують збільшенням виробництва кортизолу, який стимулює виділення у кров адреналіну у надлишковому об’ємі. І ось вже  діти перестають бути активними, менше бігають, стрибають, виникає бажання менше спілкуватись. Навіть, якщо батьки під час комп’ютерної гри будуть поряд, то спілкування буде направлено не на зближення, а на віддалення, цінність спілкування знижується. 

Порушується цикл сну, підвищується інтенсивність нічних кошмарів. Крім того, коли приходить час відправлятись спати, діти  не хочуть пропускати вечірніх сімейних подій, їм стає важко вкластись в ліжечко і заснути. Роздратування батьків зростає, тому  підвищується голос, з’являються погрози в адрес дитини, бажання покарати, вилучити телефон або планшет на тиждень, два.

Емоційна реакція дітей на ситуацію загрози (реальну або уявну) відповідна і переживається як стрес: сльози, підвищення тривоги, збудження і неможливість заспокоїтися. А стрес впливає на організм через стимулювання викиду хімічних речовин у різні ділянки мозку та тіла. Важливо пам’ятати, що коли стрес переходить в категорію «хронічний» (стрес), такі зміни стають незворотними.

Що робити батькам?

екранний час

Як направити комп’ютерний «екранний» час в корисне русло?

Замість погроз та покарань, скористайтесь альтернативними способами: спортивні секції, гра в футбол, баскетбол, спільний похід в ботанічний сад, зоопарк. Згадайте, що більше всього любить ваша дитина, крім комп’ютерних ігор. 

Як каміння влітку ввечері віддає тепло, так і наші діти з вдячністю приймають від батьків увагу і любов. Але не хочуть приймати контроль, і тому в нагоді стануть питання-традиція.

Три запитання, які потрібно кожен день задавати своїй дитині, щоб продовжувати розвивати емоційний інтелект і в подальшому мінімізувати неврози.

Питання

  1. Що сьогодні такого сталось, що ти посміхнувся (посміхнулась)?
  2. Що ти сьогодні нового почув (почула) або дізнався (дізналася)?
  3. Що сьогодні спонукало тебе нахмуритися.

Ці прості питання допоможуть змінити спектр, коли події впливають на наш настрій.

І пам’ятайте, шановні батьки:

  • чим більше ми виділяємо якісного часу на спілкування з дитиною,
  • чим більше цікавимось світом її емоцій,
  • чим більше можемо пояснити, що з нею відбувається (чого вона сумує, злиться, сміється),

тим більше даємо дитині інформації про неї, її особистість, і тим самим допомагаємо зменшити патологію, пов’язану з тотальним використанням гаджетів, знижуємо тривогу, властиву дітям цього віку у зв’язку з розвитком пізнавальної сфери.

Наталья Канская

 

Автор: сімейний психолог, Канська Наталія