Події

Партнерські пологи: переваги та недоліки

Народження дитини — найважливіший момент в житті родини. Підготовка до пологів — це тривалий і складний процес, і починається він, часто, навіть до появи двох смужок на тесті. У майбутніх батьків чимало питань. Як все зробити правильно? Як пережити вагітність із посмішкою, а не нервовим зривом? А головне питання, як пережити пологи? Це слово наводить жаху на майбутню матусю, а разом із нею і татуся. Особливо, коли у компанії друзів їх запитують: «А ви разом будете народжувати?».

партнерские роды

Питання партнерських пологів дуже складне. Наші мами і бабусі такого клопоту не мали. Вони народжували самі і свято вірять, що чоловікам там робити не має чого, бо то соромно і страшно. А що ж про це думають сучасні матусі? Наші мами-експерти поділилися своїм досвідом і думками з цього приводу. 

Що говорять мами

Марина Ткач говорить, що присутність чоловіка дуже важлива на етапі перейм. Він підтримає, допоможе розслабитись, покличе лікаря чи дасть води. А сам процес безпосереднього народження, може перечекати за дверима. 

Постійна мама-експерт Наталія Арцева вважає партнерські пологи чудовою практикою. В цей момент надзвичайно важливо відчувати турботу і підтримку близьких, саме тому планує підтримати сестру своєю присутністю. Справді, партнер на пологах не завжди чоловік. Мама, подруга, сестра будь-хто, кому мама довіряє. Хто допоможе зібрати речі в пологовий будинок та проконтролює певні питання.

Вперше в нашій рубриці є відгук тата-експерта. Він побажав лишитися невідомим, але розповів про практику пологів у Великій Британії. 

Думка батька

«Ну все починається з того, що зустрів я дівчину…? а потім через деякий час Їдемо народжувати. 

Тут все безкоштовно здійснюється, увесь процес через службу  NHS (National health service) або національна служба здоров’я. Дітям вся допомога безкоштовна до 18 років. Так само як і пологи. Народжувати посиляють в однокімнатну палату з ванною душем і туалетом, 24 годинний нагляд, медсестра приходить раз у 4 години на короткий огляд, чоловікові дозволяють залишатись увесь час до народження і в момент народження також, пропонують перерізати пуповину. Я був присутній, щоб підтримати дружину, але це за бажанням. Бо самі роди проходять у тій же палаті. Вона стає родильною, і в палату приходять медсестри, в залежності від складності може бути одна або дві, а при необхідності і більше, це коли без ускладнень. Може бути і без лікаря.

Зазвичай маму і дитину виписують на наступний день, але може бути і до тижня. В залежності від ускладнень, чоловікові дозволено провідувати у визначені години. Ні за що платити не треба, а також видається дитячий набір в подарунок (памперси, різні присипки, креми, шапочка, костюмчик, і т.д.) За мамою закріплюється медсестра, яка приходить один раз на тиждень, яка роз’яснює показує і, якщо потрібно, допомагає з чимось ще. А через 3-4 місяці приходить рідше — раз у місяць, може порадити психолога, якщо треба. А взагалі, ти сам по-собі. Всі питання через сімейного лікаря або службу 101, для термінової допомоги, там і викликати швидку можуть, і дати пораду. Вся інформація зберігається в одному місці у електронному вигляді на сайті NHS з усіх служб. Доступу у тебе не має, тільки лікарі можуть зайти.» 

Надзвичайно корисний досвід тата. Очевидно, що у нас поки що все відрізняється. 

Наука

Дослідження показують, що присутність близької людини має позитивний вплив. Знижує ризик ускладнень на 20%, рідше застосовується анастезія, та скорочується сама тривалість пологів приблизно на 35 хв. Також немовлята народжені при присутності рідної людини, отримують частіше показники вищі 7 балів за шкалою Апгар. Тому в Україні активно впроваджується така практика. 

Багато жінок і чоловіків відмовляються від пологів разом через велику кількість міфів пов’язаних з ними. 

Найчастіше, майбутні батьки хвилюються, що після партнерських пологів погіршиться їх інтимне життя. Насправді ж цю ідею поширюють пари, які не народжували разом. Загалом інтимне життя змінюється у всіх пар після народження малюка. Це швидше пов’язано з адаптацією і відновленням мами, недоспаними ночами і зміною сімейних звичок. Також у новоспечених татусів знижується рівень тестостерону впродовж першого року приблизно на третину. Це пов’язано з необхідністю захищати і піклуватися про немовля. 

Ще одним міфом і причиною відмови від партнерських пологів являється «неестетичність» процесу. Жінки хвилюються, що перестануть приваблювати коханого або після побаченого батько нібито буде гидувати нею і дитиною. Опитані чоловіки відмічають, що дуже розмито пам’ятають подробиці народження. Більше пригадуються емоції і відчуття безумовного щастя, бачити свою дитину. Тим більше, що ніхто не примушує його заглядати «куди не треба».  Для цього там є медперсонал. Завдання ж партнера підтримати, відволікти, розслабити. 

Радять фахівці

Звичайно всі фахівці говорять про те, що це має бути бажання партнера, а не примус. Але як говорить лікар Комаровський: «Партнерські пологи — логічне завершення спільної вагітності» 

За статистикою, лише в 30% пар ініціатором стає жінка, частіше пари вирішують це питання разом (50%), і у 20% чоловіки самі виявляють бажання. 

Чоловікам і жінкам, у яких ще все попереду варто подумати ось над чим.

Вагітність жінка переживає практично сама. Її організм дев’ять місяців постійно змінюється. Участь на цьому етапі тата значно менша (похід за полуничкою о третій ночі, відвідування планових УЗД і терпіти перепади настрою). Чи правильно і справедливо лишити її саму у найважливіший час для вашої родини? Абсолютно неправильно вважати, що партнер нічим не може допомогти. Партнер допомагає рідними очима і теплим словом. Не дружина мучиться, як багато хто говорить. Народжується ваша спільна дитина, і чоловік може бути першим, хто візьме її на руки. Легких пологів і здорових діток. 

Тетяна Бучака

 

Автор: Тетяна Бучака