События

Як підвищити самоефективності в пологах

Існує декілька потенційних напрямків, які ілюструють, як танець живота може покращити досвід вагітності, пологів та післяпологового періоду. Поговоримо сьогодні про таке поняття як самоефективність пологів.

пологи

Самоефективність пологів

Самоефективність — це віра в свою здатність діяти та опановувати необхідні навички. Самоефективність породіллі — її здатність пройти через пологи. Таким чином, жінки з низькою самоефективністю менш упевнено проживають пологи, а пологи жінок з високою самоефективністю більш контрольовані — жінка довіряє своєму тілу і знаходиться «в потоці» під час пологів. Жінки, які вже народжували, можуть мати більшу самоефективність.

Самоефективність також впливає на перебіг вагітності, на занепокоєння вагітної, страх перед пологами та загальний настрій жінки.

Підвищити самоефективність можуть групові заняття східними танцями до та під час вагітності, а також виконання елементів танцю живота під час переймів, адже ми пам’ятаємо, що танець живота з давніх давен виступав як підготовка-тренування молодої жінки до вагітності та пологів.

Дослідження

У дослідженні, проведеному групою вчених Університету Гріффіт, Австралія у 2011 році, в якому вагітні жінки відвідували заняття східними танцями, показано, що участь у тренуваннях допомогла жінкам відчути себе компетентними під час перебігу пологів та лишитися задоволеними результатом своєї діяльності (Demecs IP, Fenwick J, Gamble J. 2011. Women’s experiences of attending a creative arts program during their pregnancy. Women and Birth. 24(3):112–121. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20869936/).

Хоча зараз танець живота не є специфічною практикою під час пологів, він полегшує їх. За словами Джері Салкан, авторки терапевтичної танцювальної практики Body-Ego, повторювані ритмічні рухи допомагають жінці «включити» усвідомленість. У танці живота є так звані «шиммі» — трясочки. Ці повторювані рухи допомагають краще оволодіти власним тілом.

Досвід, який жінка отримує під час пологів, коли вона проходить стадію інтенсивного фізичного, психічного, емоційного, духовного та соціального випробування, має довгостроковий характер наслідків для здоров’я та самопочуття жінки. Досвід травматичних пологів не є добрим, оскільки може вплинути на зв’язок з малюком.

Самоефективність є найважливішим компонентом позитивного досвіду пологів, а танець живота сприяє підвищенню самоефективності пологів через розгойдування таза, як складової танцю живота. Тому варто заохочувати заняття східними танцями для отримання високої самоефективності та позитивного досвіду пологів.

Галина ШагінянАвторка: Галина Шагінян — професійна танцівниця і викладачка східного танцю, засновниця школи східного танцю Galina Oriental Dance, співзасновниця студій підготовки до пологів та післяпологового відновлення через східний танець і підв’язування живота Babywearing Oriental Dance