События

Як розрахувати термін вагітності

Почнемо з того, що з точністю до дня розрахувати термін вагітності (або гестації) неможливо, та й не потрібно. Не завжди відомий момент зачаття, до того ж, здорова вагітність триває від 38 до 42 тижнів, і ніхто не зможе передбачити, коли саме ваш малюк з’явиться на світ.

Як розрахувати термін вагітності

Але знати передбачувану дату пологів, а також вік плоду важливо для оцінки темпів внутрішньоутробного розвитку дитини і для визначення часу проведення основних скринінгів. Догляд в декретну відпустку — також суттєвий момент для майбутньої мами. Якими ж методами користуються лікарі і наскільки вони ефективні?

Чи можна самостійно розрахувати термін вагітності?

Самостійно розрахувати термін ви можете, якщо заздалегідь робили тест на овуляцію або вели графік базальної температури і точно знаєте, коли відбулося зачаття. До дня зачаття ми додаємо 38 тижнів і отримуємо передбачувану дату пологів.

Це цікаво: КАК ПРАВИЛЬНО СЭКОНОМИТЬ НА БЕРЕМЕННОСТИ

Акушерський і ембріональний термін вагітності

Лікарі визначають термін вагітності по одному основному параметру (УЗД) і двом допоміжним (дата останньої менструації і огляд майбутньої мами).

Відомо, що вагітність настає в момент овуляції, яка трапляється в середині менструального циклу. Через пару днів після запліднення яйцеклітини плодове яйце прикріплюється до стінки матки. Оскільки довжина циклу навіть кожної конкретної жінки — величина не постійна, точно визначити момент зачаття неможливо. Тому в акушерстві прийнято відраховувати початок вагітності від першого дня останньої менструації. Це називають акушерським терміном вагітності. Акушерський термін розраховується двома способами: до першого дня останніх місячних додають 10 середніх менструальних циклів або 280 днів, або віднімають від цієї ж дати 3 місяці і додають 7 днів (формула Негеле).

Ембріональний (реальний) термін вагітності зазвичай менше на 7-14 днів. Найбільш точно він може бути встановлений в разі, якщо вагітність наступила за допомогою ЕКЗ, оскільки відома дата запліднення.

Визначення терміну вагітності за допомогою УЗД

Вік ембріона за допомогою ультразвукової діагностики можна точно визначити до 8-12 тижнів вагітності. У цей період здорові ембріони розвиваються однаково, і за їх розміром термін вагітності визначається досить точно. Пізніше малюки в материнській утробі починають набувати індивідуальні риси, тому в другому і третьому триместрах вагітності щодо її терміну УЗД стає малоінформативним.

Огляд у лікаря-гінеколога

Зазвичай лікар при першому огляді визначає розмір матки і висоту стояння її дна, ці параметри можуть дати приблизну інформацію про термін вагітності. Точність терміну при цьому ускладнюють індивідуальні особливості конкретної жінки. Тому лікар орієнтується також на формулу Негеле і результати УЗД.

Джерело