Події

Пологи як свято: найважливіша порада Мішеля Одена

Всесвітньо відомий лікар-акушер Мішель Оден колись був особливо вправний у операції кесарів розтин. Первісною спеціалізацією Одена була хірургія. Саме завдяки кесареву розтину він зацікавився фізіологією пологів і акушерством.

пологи

Зараз доктор Оден відомий у всьому світі як лікар, який підтримує природні пологи — пологи без використання медикаментів. Саме він придумав використовувати під час пологів ванну або басейн з водою — в якості знеболювання під час перейм, а також кімнати для породіль з домашньою обстановкою, оскільки вважав, що спокій і самота сприяють успішному перебігу пологів.

У своїх книгах він сформулював і аргументував одне просте «правило, яке допоможе усвідомити, в чому полягають ключові потреби жінки в пологах. Його можна виразити всього однією фразою: під час перейм, потуг і народження дитини слід усувати все специфічно людське і задовольняти потреби, властиві ссавцям». Тоді не знадобляться ніякі медикаменти.

Оскільки пологи — механізм, підготовлений до запуску природою і працює на основі фізіологічних процесів, породіллі важливо повністю бути у владі фізіології, а попросту, не думати. Не намагатися контролювати те, що відбувається. Наша головна відмінність від тварин — неокортекс, потужний відділ головного мозку, який робить нас «людиною розумною» — думаючою, контролюючою. Просте знання фізіології і того, як і в якому випадку працюють різні відділи головного мозку, дало Одену можливість припустити, що активний неокортекс глушить роботу тих відділів мозку, які відповідають за вироблення гормонів, які працюють під час пологів. І підтвердив це своєю лікарською практикою і дослідженнями.

ЦЕ ТАКОЖ ЦІКАВО: 12 СОВЕТОВ, КАК СЭКОНОМИТЬ ВРЕМЯ МАМЫ

Таким чином, під час пологів необхідно максимально усунути фактори, які впливають на активність неокортексу — помістити жінку в такі умови, в яких вона буде відчувати себе в безпеці. Пам’ятаєте, що самки, які народжують тварин прагнуть усамітнення? Оден всього трьома словами позначив те, що потрібно для гармонійного і м’якого перебігу пологів: тепло, темно і тихо. Мало схоже на обстановку в пологових будинках, чи не так?

Отже, краще, що можна зробити для породіллі:

  • не розмовляти з нею, спонукаючи розумові процеси, при необхідності звертатися максимально простою мовою
  • помістити її в приміщення, де буде відсутнє яскраве світло і буде тихо
  • захистити від чужих і сторонніх людей, дати можливість усамітнитися

Попросту кажучи, потрібно створити таку обстановку, при якій жінці, що народжує, не стимулюють неокортекс. Завдяки цьому тіло під впливом активно виробляє «гормони пологів» (окситоцин, ендорфін, пролактин і т.п.), воно зробить все самостійно, а породілля знайде в собі внутрішні ресурси спокійно пережити нові потужні відчуття. Так, пологи можуть бути святом! Але щоб зробити їх такими — м’якими і гармонійними — нам, сучасним жінкам, важливо навчитися чути своє тіло і вміти вимикати інтелект.